2012թ.-ին հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակվել է ավելի քան 68 700 կրակոց 12/29/2012   15:03  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՊԲ օպերատիվ տվյալներով՝ 2012թ.-ին ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում հակառակորդի կողմից հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտվել է շուրջ 14 000 անգամ: Տարբեր տեսակի հրաձգային զինատեսակներից, հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակվել է ավելի քան 68 700 կրակոց: Հակառակորդի կողմից հրադադարի պահպանման ռեժիմի խախտման ինտենսիվություն հատկապես նկատվել է պետական նշանակության միջոցառումների և տոն օրերի ժամանակ ու դրանց նախորդած շրջանում: Այդ մասին տեղեկացնում են ԼՂՀ ՊՆ մամուլի ծառայությունից:
Չնայած հակառակորդի դրսևորած այսօրինակ ակտիվությանը, ՊԲ առաջապահ զորամասերը ողջ տարվա ընթացքում հավատարիմ են մնացել հրադադարի պահպանման ռեժիմին և լիովին վերահսկել իրավիճակը հակառակորդի հետ շփման գծում՝ հարկ եղած դեպքում ձեռնարկելով նաև կանխարգելիչ գործողություններ և ստիպելով վերջինիս հրաժարվել իր նկրտումներից:

В направлении армянских позиций в 2012г. было произведено более 68 700 выстрелов 12/29/2012   15:50  |  Лента новостей
Согласно оперативным данным Армии обороны НКР, на линии соприкосновения азербайджано-карабахских войск азербайджанская сторона нарушила режим прекращения огня около 14 000 раз.В направлении армянских позиций из оружия разного калибра были произведены более чем 68 700 выстрелов.
Интенсивность действий азербайджанской стороны, направленных на нарушение режима перемирия, особенно заметна при проведении мероприятий государственного значения и в праздничные дни. Об этом сообщили в пресс-службе Минобороны НКР.
Несмотря на проявленную противником активность, передовые войсковые части Армии обороны на протяжении всего года оставались верны соблюдению режима перемирия и полностью контролировали ситуацию на линии соприкосновения азербайджано-карабахских войск, в случае необходимости предпринимая предупредительные действия.