Միգրանտներ, բայց սահմանափակ մասնագիտություններով 12/14/2012   15:59  |  Միջազգային լրահոս
Սանկտ-Պետերբուրգի նահանգապետ Գեորգի Պոլտավչենկոն առաջարկել է սահմանափակել աշխատանքային միգրանտների մասնագիտությունների ընտրությունը, միաժամանակ նման աշխատուժից օգտվող գործատուների համար սահմանել լրացուցիչ հարկ:
«Անհրաժեշտ է ընդարձակել այն մասնագիտությունները ցանկը, որոնցում աշխատանքային միգրանտներին չի կարելի ընդգրկել: Վատ չէր լինի եթե տարածաշրջանները կարողանային գործատուներից հավաքել աճող սոցիալական ծանրաբեռնվածության համար փոխհատուցում»,-նշել է պետական պաշտոնյան երկրի նախագահի Հյուսիս-Արևմտյան դաշնային տարածաշրջանի լիազոր ներկայացուցիչ Նիկոլայ Վինիչենկոյի հետ հանդիպման ժամանակ:
BBC-ն նշում է, որ Տնտեսական բարձրագույն դպրոցի փորձագետների ավելի վաղ կատարած կանխատեսման համաձայն Նևայի ափին գտնվող մեգապոլիսի աշխատանքի շուկայում միգրանտների զանգվածը մինչև 2020թ. կարող է կազմել 40 տոկոս:

Георгий Полтавченко: Следует ограничить выбор профессий для трудовых мигрантов 12/14/2012   16:49  |  Международные новости
Губернатор Санкт-Петербурга Георгий Полтавченко предложил ограничить выбор профессий для трудовых мигрантов, а также ввести дополнительный налог для их работодателей.
"Необходимо расширить перечень специальностей, по которым нельзя привлекать трудовых мигрантов. Было бы неплохо, если бы регионы имели право осуществлять сбор с работодателей на возмещение возрастающей социальной нагрузки", - отметил чиновник на встрече с полномочным представителем президента в Северо-Западном федеральном округе Николаем Винниченко.
Эксперты Высшей школы экономики ранее составили прогноз, согласно которому доля мигрантов на рынке труда в мегаполисе на Неве может составить 40% к 2020 году.