Նախարարությունը պատրաստ է քննարկել բոլոր խելամիտ առաջարկները 11/22/2012   13:44  |  ԼՐԱՀՈՍ
«Հայաստանում կա 104 ցմահ դատապարտյալ: Նրանք բացառապես տղամարդիկ են: 104-ից միայն երկուսն են ոչ ՀՀ քաղաքացի»,- «Ցմահ դատապարտյալների հիմնախնդիրները» թեմայով հրավիրված համաժողովի ընթացքում նշեց Մարդու իրավունքների պաշտպան Կարեն Անդրեասյանը:
Ըստ նրա` ցմահ դատապարտյալները պահվում են փակ տիպի քրեակատարողական հիմնարկներում` խիստ ռեժիմով: «Բանտախցերը միատեսակ են, գտնվում են բավարար սանիտարահիգիենիկ վիճակում: Ինչպես մյուս դատապարտյալները, ցմահ ազատազրկվածները ևս օրական երեք անգամ սնունդ են ստանում, բայց դրանից որպես կանոն չեն օգտվում: Ուտում են հարազատների բերած սնունդը կամ պահանջում են սնունդն իրենց տալ հում վիճակում, որպեսզի իրենք պատրաստեն»,- նշեց Կ. Անդրեասյանը:
Պաշտպանն առանձնացրեց ցմահ դատապարտյալների մի քանի խնդիրներ. «Յուրաքանչյուր 10 օրը մեկ անգամ ցմահ ազատազրկվածները հնարավորություն ունեն օգտվել 20 րոպե տևողությամբ հեռախոսազանգերից: Սակայն դատապարտյալները պնդում են, որ հեռախոսազանգի տևողությունը չի հասնում 20 րոպեի»:
Պաշտպանի խոսքով՝ ադմինիստրացիան դա պատճառաբանել է մեկ հեռախոսի առկայությամբ: Դատապարտյալները նաև օրական մեկ ժամ զբոսանքի, ամենշաբաթյա լոգանքի, ամեն ամիս մինչև 70 կգ ծանրոցներ ստանալու, տարեկան մեկ երկարատև և երեք կարճաժամկետ տեսակցություն ունենալու իրավունք ունեն: Պաշտպանի խոսքով` բանտարկյալները խնդրում են փոխել «մերձավոր ազգական» հասկացության շրջանակը: «Դատապարտյալների մեջ կան մարդիկ, ովքեր ամուսնացած չեն ու ընկերուհու կամ այլ մարդու հետ, ով իր մերձավոր հարազատը չէ, հանդիպելու իրավունք չունեն: Այս առումով օրենսդրական փոփոխություն կատարելու անհրաժեշտություն կա»,- նշեց Կ. Անդրեասյան: Համաժողովի ընթացքում նա ներկայացրեց նաև օրենսդրական այլ առաջարկություններ, որոնցով ՄԻՊ-ը պատրաստվում է հանդես գալ:
Առաջին առաջարկը վերաբերում է տարիքային ցենզին:
104 ցմահ դատապարտյալներից 19-ը ազատազրկվել է զինվորական ծառայության ժամանակ կատարած հանցանքների համար` 18-20 տարեկանում: «Մինչդեռ օրինակ Ավստրիայում և Շվեդիայում, եթե հանցանքը կատարելու պահին անձի 21 տարին լրացած չի եղել, օրենքով արգելվում է նրան ցմահ դատապարտել, քանի որ համարվում է, որ անձը լիարժեք ձևավորված չէ»:
Կ. Անդրեասյանի խոսքով՝ Քրեական օրենսգրքում պետք է փոփոխություն կատարվի և ցմահ ազատազրկման տարիքային շեմը 18-ից 21 բարձրացվի:
Հաջորդ խնդիրը վերաբերում է պայմանական վաղաժամկետ ազատ արձակման պայմանների շեմին:
Առաջարկվում է այն դարձնել ճկուն` հաշվի առնելով ցմահ դատապարտյալի տարիքը` հանցանքը կատարելու պահին, դատվածությունների քանակը, արարքի ծանրության աստիճանը: Պաշտպանի խոսքով` խնդիներ կան` կապված «ՀՀ քրեական օրենսգրքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» 2011 թ մայիսի 25-ին ուժի մեջ մտած օրենքի հետ:
«Հիշյալ օրենքի 4-րդ հոդվածի 1-ին կետով ՀՀ քրեական օրենսգրքի 59-րդ հոդվածում կատարվեց փոփոխություն, համաձայն որի՝ որոշակի ժամկետով ազատարզկման առավելագույն պատժաչափը սահմանվեց 20 տարի` նախկինում գործող 15 տարվա փոխարեն: Տարիներ ի վեր իրենց պատիժը կրող ցմահ ազատազրկման դատապարտված անձինք, եթե դատապարտվեին Քրեական օրենսգքրի վերոնշյալ փոփոխություններից հետո, ապա նրանցից որոշների համար որպես պատիժ կարող էր ցմահ ազատազրկումը չսահմանվել, այլ սահմանվեր ասենք 17, 18 տարի»,- նշեց Կ. Անդրեասյանը, ավելացնելով, որ ցմահ ազատազրկվածների դեպքում օրենքի դրույթի այդ փոփոխությունը մեղմացնող է և պետք է հետադարձ ուժ ունենա, մինչդեռ 97 ցմահ դատապարտվածներ օրենսդրական այդ փոփոխությունների հիմքով 2011 թ դիմել են դատարան, սակայն հոդվածների համապատասխանությունից հետո պատժաչափերը մնացել են անփոփոխ:
Օրենսդրական վերջին խնդիրն ըստ Կ. Անդրեասյանի` վերաբերում է ցմահ դատապարտվածների ուղղիչ հիմնարկի տեսակը փոխելու կարգին:
«Փակից պետք է անցում կատարել կիսափակի, հետո նաև կիսաբացի, ինչպես արվում է եվրոպական մի շարք երկրներում»,- նշեց Պաշտպանը:
Հելսինկյան կոմիտեի իրավաբան Ռոբերտ Ռևազյանի խոսքով` ներկայացվող առաջարկները վերաբերում են ճկուն մեխանիզմներին: «Դրանցով հնարավոր կլինի ուղղել դատապարտյալներին ու վերադարձնել հասարակություն: Ես կցանկանայի այնպիսի ճկուն մեխանիզմներ ունենայինք, որ այլ երկրները մեր փորձը վերցնեին և կիրառեին»,- «Pastinfo.am»-ի թղթակցի հետ զրույցում նշեց Ռ. Ռևազյանը: Ըստ նրա` այդ ճկուն մեխանիզմների համար համապատասխան ռեսուրսներ ունենք, չունենք կամքի արտահայտում:
Արդարադատության նախարարի խորհրդական Նիկոլայ Առուստամյանը հանրային սեկտորից ակնկալում է արդյունավետ աշխատանքներ ու հստակ առաջարկներ: «Եղել են հստակ առաջարկներ, նախարարությունն էլ դրանց վերաբերյալ արտահայտել է իր դիրքորոշումը: Տարիքային ցենզի հետ կապված առաջարկի առումով պայմանավորվածություն ունենք. դրանք պետք է լրացուցիչ քննարկվեն: Նախարարությունը պատրաստ է քննարկել բոլոր խելամիտ առաջարկները»,- նշեց Ն. Առուստամյանը:

Омбудсмен делает предложение 11/22/2012   13:44  |  Лента новостей
“В Армении 104 человека приговорены к пожизненному заключению. Все они без исключения мужчины. Из 104-х только двое не являются гражданами Армении”,- отметил защитник прав человека Карен Андреасян на форуме, посвященном проблемам пожизненно заключенных.
По его мнению, пожизненно заключенные содержатся в исправительных колониях строгого режима. “Камеры содержания однотипные, находятся в удовлетворительном санитарно-гигиеническом состоянии. Получившим пожизненный срок, как и остальным заключенным, полагается трехразовое питание, но, как правило, они не притрагиваются к этой пище. Питаются они, в основном, продуктами, которые привозят им родственники или же просят, чтобы пищу им давали в сыром виде, чтобы они собственноручно приготовили себе что-нибудь поесть”,- поведал К. Андреасян.
Омбудсмен выделил ряд проблем, связанных с “пожизненниками”.
Раз в десять дней им предоставляется возможность производить звонки длительностью 20 минут. Однако арестанты утверждают, что разговор длится меньше 20 минут.
По словам защитника, администрация колонии объяснила этот факт наличием одного единственного телефона. Заключенные имеют право на одночасовую прогулку, а также могут еженедельно мыться, каждый месяц получать посылки весом 70 кг,  иметь в год одно длительное и три кратковременных свидания. По словам омбудсмена, осужденные просят изменить объем понятия “близкий родственник”. Среди заключенных есть люди, которые не состоят в браке со своей подругой, которая не является его ближайшей родственницей и по этой причине не имеет право навещать его. Посему по этой части возникла необходимость внесения изменений в законодательство, - подытожил К. Андреасян ”. Он также представил на форуме законодательные предложения, с которыми ЗПЧ собирается выступить.
Первая инициатива касается возрастного ценза: 19 из 104 пожизненно заключенных попали в места лишения свободы за совершение преступления в возрасте 18-20 лет во время несения воинской службы, когда как, например, в Австрии и Швеции, если лицу,  в момент совершения им преступления, не исполнилось 21 года, закон запрещает приговаривать его к пожизненному заключению, поскольку учитывается то обстоятельство, что человек в этом возрасте еще не полностью сформировался.
По словам К. Андреасяна, нужно сделать поправки в уголовное законодательство и повысить возрастной ценз пожизненного заключения с 18 до 21 года.
Следующая инициатива касается условно-досрочного освобождения.
Предлагается сделать его более гибким с учетом возраста пожизненно заключенного в момент совершения им преступления, количества судимостей, степени тяжести преступления. Защитник указал на проблемы, связанные со вступившим в силу с 25 мая законом “О внесении изменений и дополнений в уголовное законодательство”.
В вышеупомянутом законе было внесено изменение в пункт 1, ст. 4 по ст. 59 УК РА, согласно которому установлена новая максимальная мера наказания на определенный срок лишения свободы - 20 лет вместо прежних 15. Если бы “постояльцы пожизненного сектора”, годы напролет отбывающие свой срок, были осуждены после внесения вышеобозначенных изменений в уголовный кодекс РА, то для некоторых из них в качестве меры наказания  было бы избрано не  пожизненное лишение свободы, а заключение сроком на 17-18 лет,”- отметил К. Андреасян и добавил, что в случае с “пожизненниками”, изменение данного пункта закона является смягчающим и должно иметь обратную силу, когда как 97 осужденных на пожизненный срок на основании этих поправок в закон в 2011г. обратились в суд, однако после приведения статьи в соответствие с изменениями в УК, мера наказания осталась неизменной.
Последняя законодательная проблема, согласно К. Андреасяну, касается порядка изменения вида исправительной колонии для пожизненно заключенных. “С закрытого типа следует перейти на полузакрытый, а потом уже на полуоткрытый, как это делается в ряде европейских стран,”- отметил омбудсмен.
По словам юриста Хельсинкского комитета Роберта Ревазяна, представленные предложения относятся к гибким и эффективным механизмам. “При помощи них будет возможно перевоспитать заключенных и помочь им интегрироваться в общество”.Я бы хотел, чтобы у нас действовали такие гибкие механизмы, чтобы другие страны перенимали бы наш опыт и применяли бы его на практике,”- в беседе с корреспондентом «Pastinfo.am» отметил Р. Ревазян. По его мнению, у нас имеются соответствующие ресурсы для этих самых эффективных механизмов. Не хватает только воли для их осуществления.
Советник министра юстиции Николай Арустамян ждет от общественного сектора продуктивной работы и конкретных предложений. “Были сделаны конкретные предложения, Министерство высказало свою позицию по ним. Достигнуты договоренности по вопросу возрастного ценза, в которых пока еще усматривается необходимость в дополнительном обсуждении. Министерство выразило готовность обсудить все разумные и конструктивные предложения”, - заявил Н. Арустамян.