Սպանության մեջ մեղադրվողը՝ արտոնյալ պայմաններում 04/22/2013   18:38  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Գյումրիի նախկին քաղաքապետի դստեր փեսացուի՝   Կարեն Եսայանի,  սպանության մեջ մեղադրվող՝ Անիի նախկին ոստիկանապետի տղան Հարություն Սարգսյանը ոստիկանության բաժնում պահվում է արտոնյալ պայմաններում:  Համենայն դեպս, նրա խցի դուռը ստուգայցի ժամանակ հայտնաբերվել է բաց։
Ըստ ՀՀ գլխավոր դատախազության մամուլի ծառայության պարզաբանման,  ձերբակալված անձանց պահելու պայմանների օրինականությունը ստուգելու ընթացքում Շիրակի մարզի դատախազը՝  ոստիկանության Ախուրյանի բաժնի պետի ուղեկցությամբ,  ապրիլի 4-ին ՁՊՎ այցելության ընթացքում արձանագրել է, որ խցերից մեկի դուռը բաց է: Այս փաստի կապակցությամբ մարզի դատախազի ցուցումով նշանակվել է ծառայողական քննություն:
Իրականացված ծառայողական քննության արդյունքներով պարզվել է, որ 2013թ. ապրիլի 4-ին Ախուրյանի բաժնի հերթապահ մասի ՁՊՎ-ում բաց է եղել Կ.Եսայանի սպանության գործով մեղադրյալ Հ.Սարգսյանին խցի դուռը: Համաձայն հաստատված գրաֆիկի` այդ օրը հերթապահություն են իրականացրել ոստիկանության ավագ Հ.Կարապետյանը և ոստիկանության սերժանտ Ռ.Հովհաննիսյանը:
Նշված օրը` ժամը 22:50-ի սահմաններում, Հ.Կարապետյանը և Ռ.Հովհաննիսյանը, չպահպանելով ՁՊՎ-ում անվտանգության կանոնները, խախտելով ՀՀ ոստիկանության համակարգի` ձերբակալված անձանց պահելու վայրի ներքին կանոնագրքով հաստատված օրվա կարգացուցակը, առանց ծայրահեղ անհրաժեշտության, բացել են թիվ 1 խցի դուռը, որտեղ պահվելիս է եղել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 1-ին մասով ամբաստանյալ Հ.Սարգսյանը:
Ծառայողական պարտականությունները կատարելու մեջ թերանալու, ինչպես նաև ՀՀ ոստիկանության համակարգի ՁՊՎ ներքին կանոնանգրքի 42-րդ, 88-րդ, 92-րդ և 93-րդ կետերը չկատարելու համար, համաձայն «ՀՀ ոստիկանությունում ծառայության մասին» ՀՀ օրենքի 42-րդ հոդվածի 1-ին մասի 1-ին կետի, 43-րդ հոդվածի 6-րդ և 7-րդ մասերի, «ՀՀ ոստիկանության կարգապահական կանոնագիրքը հաստատելու մասին» ՀՀ օրենքի 8-րդ հոդվածի, ՀՀ ոստիկանության Շիրակի մարզի վարչության Ախուրյանի բաժնի պետի` 2013թ. թիվ 36-Ա հրամանի` Հ.Կարապետյանին և Ռ.Հովհաննիսյանին հայտարարվել է նկատողություն:
Նշենք, որ «Փաստինֆո»-ի թղթակցի հետ զրույցում  Կ.Եսայանի  իրավահաջորդի ներկայացուցիչ Վարդուհի Էլբակյանը ևս բարձրաձայնել էր Հ.Սարգսյանի «արտոնությունների» մասին:

Минюст США подал иск против немецкого автоконцерна Volkswagen 01/05/2016   15:00  |  Международные новости
Министерство юстиции США подало гражданский иск против германского автоконцерна Volkswagen AG, обвинив компанию в нарушении четырех пунктов Закона о чистом воздухе (Clean Air Act), сообщает “Интерфакс” со ссылкой на агентство Bloomberg.
Суммарный штраф по данным обвинениям может достигать $80 млрд, однако, по словам источника в Минюсте, суд едва ли назначит максимальное наказание. Вместе с тем другой источник отметил, что итоговая сумма, скорее всего, будет выражаться миллиардами долларов.
Против Volkswagen уже поданы сотни исков от граждан США, а регуляторы как минимум семи стран, включая Германию, по-прежнему ведут расследования. Кроме того, власти США могут возбудить уголовное дело в отношении компании по обвинению в предоставлении неверной информации Агентству по охране окружающей среды (Environmental Protection Agency, EPA).
"США требуют и добиваются куда больших штрафов за нарушение экологического законодательства, чем другие страны, - говорит профессор права Университета Мичигана Дэвид Ульман, специализирующийся на экологических правонарушениях. - Volkswagen должен устранить созданные им проблемы, сотрудничать со следствием и компенсировать нанесенный ущерб".
Скандал вокруг Volkswagen разразился в сентябре 2015 года, после того как EPA выявило, что концерн устанавливал на своих автомобилях с дизельными двигателями компьютерные программы, которые во время проверок занижают показатели выброса вредных веществ.