ՌԴ-ի ԱԳՆ-ն ոչ մի ծպտուն չի հանել, երբ Ադրբեջանը մեր տարածաշրջանում ինչ ուզում, անում էր. Սիմոնյան 12/07/2023   13:27  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ռուսական կողմը շանս ունի ցույց տալու, որ, այնուամենայնիվ, ինքը շարունակում է հավատարիմ մնալ իր հայտարարած սկզբունքներին ու ստորագրած փաստաթղթերին, բայց սա ոչ մի ձև չի ազդելու Հայաստանի որոշման վրա` ապահովել Հայաստանի անվտանգությունը։ Այս մասին Աժ-ում լրագրողների հետ զրույցում ասաց Ալեն Սիմոնյանն՝ անդրադառնալով հարցին, թե հնարավո՞ր է, որ Ռուսաստանի կողմից Հայաստանին զենք չմատակարարելու հարցը լուծվի գործընկերային ձևով:
«Փաստ է, որ Ռուսաստանը չի կատարում իր պարտավորությունները, իսկ Հայաստանը պետք է պաշտպանի իր շահերը»,- ասել է Ալեն Սիմոնյանը:
Հարցին, թե ինչպես են պատճառաբանել ՀԱՊԿ նիստին չմասնակցելու որոշումը՝ Սիմոնյանն ասաց, որ այդ նիստին մասնակցելու իմաստ չի տեսնում:
«Կան չլուծված հարցեր, մարդիկ չեն կատարում իրենց պարտավորությունները, մենք լսում ենք, որ միայն Հայաստանի ուղղությամբ են հոխորտանքներ հնչում, մինչդեռ եթե նայենք 2020 թ-ի նոյեմբերի 9-ից այս կողմ՝ Ադրբեջանը բազմաթիվ անգամ շատ վատ է իրեն դրսևորել իր դաշնակցի նկատմամբ՝ սկսած ռուս զինվորներին սպանելուց մինչև պայմանավորվածությունները խախտելը։ Ադրբեջանն ինչ ուզել` մեր տարածաշրջանում արել է, ու Ռուսաստանը կա՛մ չի կարողացել, կա՛մ չի արձագանքել:
Հիշո՞ւմ եք՝ ինչ աղմուկ բարձրացրեց Ռուսաստանը, երբ Հայաստանը հումանիտար օգնություն ուղարկեց Ուկրաինա, երբ մի քանի տարի էր` պատերազմ էր: Ադրբեջանը բազմաթիվ անգամ նման օգնություն է ուղարկել, բայց ոչ մի ծպտուն Ռուսաստանի «արդարացի» ԱԳՆ-ից»։
Նա նաև նշեց, որ Ռուսաստանը շատ ցավոտ է արձագանքում Հայաստանի պարագայում, իսկ Ադրբեջանի պարագայում ձև է անում, թե չի նկատել:
12:39 07/12/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԺամանակ կանցնի, ու չեմ բացառում, որ կլինեն հայեր, որ կգնան Ադրբեջանում ապրելու, կլինեն ադրբեջանցիներ, որ կգան Հայաստանու ապրելու. Սիմոնյան
12:19 07/12/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՄեր ձեռքերին արյուն չկա, թող իրենց հետ հանկարծ չխառնեն. Ալեն Սիմոնյան
12:01 07/12/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՀույս ունենք, որ ադրբեջանական կողմն ավելի կոնստրուկտիվ կդառնա . Ալեն Սիմոնյան

Симонян: Азербайджан творил в регионе, что ему вздумается, но ни одного слова от "справедливого" МИД РФ мы не услышали 12/07/2023 14:42 | Лента новостей
У российской стороны есть шанс показать, что она тем не менее остается верной провозглашенным ею же принципам и подписанным документам, но это никак не повлияет на решение РА обеспечить безопасность Армении. Об этом заявил спикер НС РА Ален Симонян в ответ на вопрос о возможности разрешения вопроса с непоставленным Россией оружием в Армению в партнерской атмосфере.
"Если обязательства не выполняются, а это факт, Армения должна защищать свои интересы", - отметил Симонян в беседе с журналистами в парламенте.
На вопрос, как он объяснит свое решение не участвовать в заседании в рамках ОДКБ, Симонян заявил, что не видит смысла в участии.
"Есть неразрешенные вопросы. Люди не выполняют свои обязательства. Мы слышим критику только в адрес Армении, между тем если взглянуть, то с 9 ноября 2020 года Азербайджан неоднократно вел себя очень плохо по отношению к своему союзнику, начиная от убийств российских военнослужащих и заканчивая нарушениями договоренностей. Азербайджан творил в нашем регионе все, что ему вздумается, а Россия либо не могла, или просто не реагировала на это", - сказал он.
Симонян напомнил, что российская сторона подняла большой шум, когда Армения отправила гуманитарную помощь в Украину, в то время как азербайджанская сторона это делала неоднократно.
"Президент Украины неоднократно благодарил президента Азербайджана. Но ни одного слова со стороны "справедливого" МИД России мы не услышали. Нарушено заявление от 9 ноября, нарушены внутренние договоренности, положение о возвращение пленных", - отметил он.
Россия очень болезненно реагирует в случае с Арменией, при этом в случае с Азербайджаном делает вид, что не заметила, добавил он.