ՄԻԵԴ-ն ամբողջությամբ բավարարել է ՀՀ կառավարության պահանջը և միջանկյալ միջոց կիրառել ընդդեմ Ադրբեջանի 09/22/2023 14:57 | ԼՐԱՀՈՍ
ՄԻԵԴ-ն ամբողջությամբ բավարարել է ՀՀ կառավարության պահանջը և միջանկյալ միջոց կիրառել ընդդեմ Ադրբեջանի: Այս մասին հայտնում է Միջազգային իրավական հարցերով ՀՀ ներկայացուցչությունը։
Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված իրավիճակը հանգեցնում է Կոնվենցիայով երաշխավորվող իրավունքների խախտման լրջագույն վտանգի և չնայած սույն թվականի սեպտեմբերի 20-ին ձեռք բերված հրադադարի համաձայնության՝ սույն թվականի սեպտեմբերի 22-ին Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը, բավարարելով ՀՀ կառավարության ներկայացրած պահանջը, Ադրբեջանի նկատմամբ կիրառել ե միջանկյալ միջոց: Մասնավորապես,ՄԻԵԴ-ը Ադրբեջանին պարտավորեցրել է ձեռնպահ մնալ ցանկացած գործողության իրականացումից, որը կարող է հանգեցնել Կոնվենցիայի 2-րդ (կյանքի իրավունք) և 3-րդ (խոշտանգման արգելք) հոդվածներով երաշխավորվող իրավունքների խախտմանը:

ЕСПЧ в полном объеме удовлетворил требование правительства Армении и применил обеспечительную меру против Азербайджана 09/22/2023 15:25 | Геноцид в Арцахе
Европейский суд по правам человека (ЕСПЧ) в полном объеме удовлетворил требование правительства Армении и применил обеспечительную меру против Азербайджана. Об этом сообщает офис представителя Армении по международным правовым вопросам.
С учетом того факта, что создавшаяся в Нагорном Карабахе ситуация чревата серьезными нарушениями прав, гарантированных Конвенцией, и, несмотря на достигнутую 20 сентября текущего года договоренность о прекращении огня, 22 сентября сего года ЕСПЧ, удовлетворив требование правительства Армении, применил в отношении Азербайджана обеспечительную меру.
В частности, ЕСПЧ обязал Азербайджан воздерживаться от любых действий, которые могут привести к нарушению прав, гарантированных статьями 2 (право на жизнь) и 3 (запрещение пыток) Конвенции.