Վարչապետն ընդունել է Եվրոպական խորհրդարանի արտաքին հարցերով կոմիտեի նախագահի գլխավորած պատվիրակությանը 07/22/2022 16:25 | ԼՐԱՀՈՍ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Եվրոպական խորհրդարանի արտաքին հարցերով կոմիտեի (AFET) նախագահ Դեյվիդ Մքալիսթերի գլխավորած պատվիրակությանը:
Վարչապետը կարևորել է Եվրոպական խորհրդարանի հետ սերտ համագործակցությունը և նշել, որ Եվրոպական միությունը հանդիսանում է Հայաստանի ժողովրդավարական օրակարգի արդյունավետ իրականացման կարևորագույն գործընկերներից մեկը: Կառավարության ղեկավարն ընդգծել է Արևելյան գործընկերության շրջանակում փոխգործակցությունը և նշել, որ մեր երկիրը կոռուպցիայի դեմ պայքարի, խոսքի ազատության, ընտրական բարեփոխումների և այլ ուղղություներով ԱԼԳ շրջանակում զբաղեցնում է առաջատար դիրքեր:
Դեյվիդ Մքալիսթերը շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության համար և նշել հայ խորհրդարանականների հետ արդյունավետ ու սերտ համագործակցության փաստը: Եվրոպական խորհրդարանի արտաքին հարցերով կոմիտեի նախագահը ողջունել է Հայաստանում տարբեր ոլորտներում իրականացվող ժողովրդավարական բարեփոխումները՝ հավելելով, որ Եվրոպական միությունը շարունակելու է օժանդակությունը ՀՀ կառավարությանը այդ ուղղությամբ:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում տեղի ունեցող գործընթացներին, Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ իրավիճակին, տարածաշրջանային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակման, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանազատման հնարավորություններին: Վարչապետ Փաշինյանը մանրամասն ներկայացրել է հայկական կողմի դիրքորոշումները վերոնշյալ ուղղությամբ և պատասխանել ԵԽ պատվիրակության հարցերին:
Զրուցակիցները կարևորել են տարածաշրջանային խաղաղության և կայունության ապահովումը, այդ ուղղությամբ երկխոսության շարունակականությունը:
Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է մինչ օրս Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիների խնդրին, ինչի կապակցությամբ Դեյվիդ Մքալիսթերը նշել է, որ Եվրոպական խորհրդարանը ևս կարևորում է Ադրբեջանի կողմից նրանց վերադարձի ապահովումը և շարունակելու է ջանքերը այդ ուղղությամբ:
Քննարկվել են նաև ադրբեջանական վերահսկողության տակ անցած տարածքներում հայկական մշակութային ժառանգության պահպանության վերաբերող հարցեր: Նիկոլ Փաշինյանը և Դեյվիդ Մքալիսթերը շեշտել են ԼՂ հակամարտության գոտի ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի առաքելության մուտքի ապահովման անհրաժեշտությունն ու այդ նպատակով հետևողական աշխատանքի իրականացումը:

Пашинян обсудил с МакАллистером ситуацию вокруг Нагорного Карабаха и возможности разблокирования региональных инфраструктур 07/22/2022   17:08  |  Лента новостей
Премьер-министр Армении Никол Пашинян принял возглавляемую председателем Комитета Европарламента по иностранным делам (AFET) Дэвидом МакАллистером (David McAllister) делегацию. Об ютом сообщает пресс-служба главы правительства РА.
Премьер-министр подчеркнул важность тесного сотрудничества с Европейским парламентом и отметил, что Европейский союз является одним из важнейших партнеров в процессе эффективной реализации демократической повестки Армении. Глава правительства подчеркнул сотрудничество в рамках Восточного партнерства и отметил, что наша страна занимает лидирующие в рамках Восточного партнерства позиции в борьбе с коррупцией, свободе слова, избирательных реформах и других направлениях.
Дэвид МакАллистер поблагодарил за теплый прием и отметил факт эффективного и тесного сотрудничества с армянскими парламентариями. Председатель Комитета Европарламента по иностранным делам приветствовал осуществляемые в различных сферах демократические реформы в Армении, добавив, что Европейский союз и впредь будет оказывать поддержку правительству Армении в этом направлении.
Собеседники коснулись происходящих в регионе Южного Кавказа процессов, ситуации вокруг Нагорного Карабаха, возможностей разблокирования региональных инфраструктур, делимитации границы между Арменией и Азербайджаном. Премьер-министр Пашинян подробно представил позицию армянской стороны в указанном направлении и ответил на вопросы делегации Европарламента.
Собеседники подчеркнули важность обеспечения регионального мира и стабильности, продолжения диалога в этом направлении.
Никол Пашинян коснулся вопроса все еще удерживаемых в Азербайджане армянских военнопленных, в связи с чем Дэвид МакАллистер отметил, что Европарламент также придает большое значение обеспечению их репатриации и продолжит усилия в этом направлении.
Были также обсуждены вопросы, связанные с сохранением армянского культурного наследия на территориях, перешедших под контроль Азербайджана. Никол Пашинян и Дэвид МакАллистер подчеркнули необходимость обеспечения доступа миссии ЮНЕСКО в зону конфликта Нагорного Карабаха и проведения последовательной работы в этом направлении.
14:39 22/07/2022  |  Лента новостейСпикер парламента Армении встретился с главой комитета Европарламента по иностранным делам
12:31 22/07/2022  |  Лента новостейВ Армению прибыл глава комитета Европарламента по иностранным делам