ՅՈւՆԻՍԵՖ -ի Հայաստանի ներկայացուցչի լիազորությունների վաղաժամկետ դադարեցումն աննախադեպ է Հայաստանի համար. սակայն Հայաստանը չի պահանջել, որ լրտեսության մեջ կասկածվողն անհապաղ հեռանա 03/09/2021 12:40 | ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանի Հանրապետությունում ՅՈւՆԻՍԵՖ -ի ներկայացուցչի լիազորությունները դադարեցնելու մասին որոշումը Հայաստանում աննախադեպ է։
ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի խոսնակ Աննա Նաղդալյանը «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում տեղեկացրեց, որ ըստ իր տեղեկությունների՝ նախկինում նման դեպքեր չի եղել, երբ միջազգային կառույցի ներկայացուցչի աշխատանքը չի բավարարել Հայաստանի իշխանություններին և նրա լիազորությունները վաղաժամկետ դադարեցվել են։ Աննա Նաղդալյանը նշեց, որ սա առաջին դեպքն է։
Հարցին՝ Քլարկ-Հաթթինգը «Պերսոնա նոն գրատա» համարվե՞լ է Նաղդալյանը խուսափեց հարցին ուղիղ պատասխան տալ. «կայացրել ենք որոշում դադարեցնել վերջինիս պարտականությունները»։ ԱԳՆ-ն նրան վերջնաժամկետ չի տվել Հայաստանից հեռանալու համար, «Պերոսոնա նոն գրատա» սկսելու իրավական գործընթաց դե յուրե չի սկսել, սակայն նրա շուրջ ստեղծված իրավիճակը փաստացի համարժեք է Հաթինգին «Պերոսոնա նոն գրատա» հայտարարելուն։
Փորձեցինք տեղեկանալ նաև, թե երբվանի՞ց են ի հայտ եկել խնդիրներ՝ կապված ներկայացուցչի աշխատանքի հետ՝ հաշվի առնելով, որ Մարիան Քլարկ–Հաթինգը ՅՈՒՆԻՍԵՖ–ի հայաստանյան գրասենյակի ղեկավարությունը ստանձնել է գրեթե մեկ տարի առաջ։
«Հենց իր մանդատը հաստատվել է՝ 2020 թվականի հուլիսին ու այդ շրջանից ի վեր է գնահատվել»։
Հիշեցնենք, որ երեկ մամուլում տեղեկություն էր հայտնվել առ այն, որ ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի հայաստանյան գրասենյակի ղեկավար Մարիան Քլարք-Հաթինգին ՀՀ իշխանությունները հայտարարել են պերսոնա նոն գրատա՝ հօգուտ Ադրբեջանի և Մեծ Բրիտանիայի լրտեսություն կատարելու համար եւ նա հեռացել է Հայաստանից։
Այսօր ԱԳՆ-ն պաշտոնապես հաստատել է, որ ներկայացուցչի լիազորությունները դադարեցվել են։ «Հայկական կողմի համար խնդրահարույց է եղել ՀՀ-ում ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի ներկայացուցիչ Մարին Քլարկ-Հաթթինգի իր մանդատի իրականացման գործում թերացումները և ոչ համագործակցային աշխատաոճը, ուստի ՀՀ կառավարության կողմից որոշում է կայացվել դադարեցնել Քլարկ-Հաթթինգի պաշտոնավարումը որպես Հայաստանի Հանրապետությունում ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի ներկայացուցիչ: Որոշման մասին ՄԱԿ-ի Մշտական
Համակարգողը ու ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի ներկայացուցիչները տեղեկացվել են»,-նշել է ԱԳՆ խոսնակը։
Նրա գործողությունների հետեւանքով ՀՀ անվտանգությանը կամ ազգային շահին վնաս հասցվել է կամ վտանգ ներկայացրե՞լ է՝ հարցին Նաղդալյանը ևս չպատասխանեց՝ նշելով, որ ԱԳՆ մեկնաբանությանը ոչինչ չի կարող հավելել։
Մարին Քլարկ-Հաթինգը ՅՈւՆԻՍԵՖ–ի հայաստանյան գրասենյակի ղեկավարությունը ստանձնել է 2020 թ. հուլիսին։ Մինչ այդ՝ 2016-2020 թթ․, որպես ՅՈւՆԻՍԵՖ-ի ներկայացուցիչ պաշտոնավարել է Մալազիայում:

Решение о досрочном прекращении полномочий представителя UNICEF в Армении беспрецедентно 03/09/2021 13:22 | Лента новостей
Решение о прекращении полномочий представителя UNICEF в Республике Армения является беспрецедентным.
Как сообщила пресс-секретарь министерства иностранных дел Армении Анна Нагдалян в беседе с “ФактИнфо”, по имеющимся у нее сведениям, подобных случаев, когда власти Армении были не удовлетворены работой представителя международной структуры и его полномочия досрочно были прекращены, раньше не было.
На вопрос о том, объявили ли Кларк-Хаттинг персоной нон грата в Армении, Нагдалян уклонилась от прямого ответа: “принято решение о прекращении ее обязанностей”.
МИД не отводил ей крайнего срока для выезда из Армении, процесса об объявлении ее персоной нон грата де-юре не запускал, однако сложившаяся вокруг нее ситуация соразмерна объявлению Кларк-Хаттинг персоной нон грата.
Агентство попыталось уточнить, с каких пор вскрылись проблемы, связанные с ее работой с учетом того, Мариан Кларк-Хаттинг возглавила армянское бюро UNICEF почти год назад. “Ее мандат был утвержден в июле 2020 года, и с того периода и оценивалась", - заявили в ведомстве.
Напомним, накануне в прессе появилась информация о том, что власти Армении объявили руководителя армянского бюро ЮНИСЕФ Мариан Кларк-Хаттинг персоной нон грата за шпионаж в пользу Азербайджана и Великобритании. Также сообщалось, что она покинула Армению.
Сегодня в МИД официально подтвердили информацию о прекращении полномочий представителя UNICEF. “Недостатки при реализации представителя UNICEF Марин Кларк-Хаттинг своего мандата и неконструктивный стиль работы оказались проблематичными для армянской стороны, поэтому правительство РА приняло решение прекратить полномочия Кларк-Хаттинг в качестве представителя UNICEF в Республике Армения. Постоянный координатор ООН и представители UNICEF проинформированы об этом решении", - отметила пресс-секретарь МИД Армении.
Нагдалян воздержалась и от ответа на вопрос о том, был ли нанесен вред безопасности или национальным интересам Армении вследствие действий Кларк-Хаттинг или представляли они угрозу, лишь отметив, что что-либо еще к комментарию МИД она добавить не может.
Кларк-Хаттинг возглавила армянское бюро UNICEF в июле 2020 года. До этого, в 2016-2020 гг., она была представителем UNICEF в Малайзии.