ԲՀԿ-ն համայնքների խոշորացման վերաբերյալ իր քաղաքական որոշումը կկայացնի միայն լրացուցիչ քննարկումից հետո 05/15/2015 16:20 | ԼՐԱՀՈՍ
Այսօր Ազգային ժողովի ԲՀԿ խմբակցությունում տեղի է ունեցել աշխատանքային քննարկում՝ ՀՀ տարածքային կառավարման և արտակարգ իրավիճակների փոխնախարար Վաչե Տերտերյանի և համայնքների խոշորացման պիլոտային ծրագրի աշխատանքային խմբի ներկայացուցիչների հետ։
Ինչպես հայտնում են ԲՀԿ մամուլի ծառայությունից, հանդիպմանը մասնակցում էին նաեւ ԲՀԿ տարածքային այն կառույցների պատասխանատուները, որտեղ մայիսի 17-ին տեղի են ունենալու համայնքների խոշորացման խնդրով տեղական հանրաքվեներ։
Կառավարության ներկայացուցիչը ներկայացրեց ծրագրի առավելությունները՝ պատասխանելով համայնքների խոշորացմանը դեմ ԲՀԿ պատգամավորների ու տարածքային կառույցների պատասխանատուների հնչեցրած մտահոգությանը։ Մասնավորապես՝ նշվեցին հատկապես փոքր գյուղական համայնքների դատարկման, գյուղական համայնքների ենթակառուցվածքների, սոցիալական նշանակության խնդիրների հնարավոր ռիսկերի, սահմանամերձ բնակավայրերի հատուկ կարգավիճակի հետ կապած հարցեր։ ԲՀԿ ներկայացուցիչները բարձրացրեցին նաեւ տեղական համայնքների բյուջեների համալրման, ինչպես նաեւ՝ դրանց ծախսերի ուղղվածության եւ հասցեականության խնդիրները։
Քննարկվեց նաեւ խոշորացված համայնքներում ավագանու ընտրությունների կարգի, ինչպես նաեւ՝ նախկինում գործող վարչական շրջանների մոդելին վերադառնալու հարցի նպատակահարմարությունը։
Որոշվեց, որ ԲՀԿ խմբակցությունում հարցի վերաբերյալ կկազմակերպվի լրացուցիչ քննարկում՝ հաշվի առնելով նաեւ ԲՀԿ տարածքային կառույցների, գյուղաբնակ մեր հայրենակիցների մտահոգություններն ու տեսակետները, որից հետո միայն ԲՀԿ-ն համայնքների խոշորացման վերաբերյալ կկայացնի իր քաղաքական որոշումը։

“Процветающая Армения” огласит свою позицию по вопросу об укрупнении общин после дополнительных обсуждений 05/15/2015 17:04 | Лента новостей
Фракция партии “Процветающая Армения” провела в пятницу дебаты по вопросу об укрупнении общин, в которых приняли участие члены фракции, члены правительства, представители Совета старейшин и эксперты. Об этом сообщает пресс-служба парламента Армении.
Руководитель фракции Наира Зограбян сообщила, что 17 мая в некоторых общинах Сюникской, Лорийской и Тавушской областей пройдут местные референдумы по процессу укрупнения общин. Она отметила, что у жителей общин сложилось неоднозначное мнение, они недостаточно хорошо информированы о процессе, налицо определенное беспокойство, опасения.
По этой теме выступили первый заместитель министра территориального управления и местного самоуправления РА В.Тертерян, председатель Постоянной комиссии НС по вопросам территориального управления и местного самоуправления С.Маргарян, депутат НС Л.Хачатрян, эксперт В.Мовсисян, которые представили как сам процесс укрупнения общин, его целесообразность и необходимость, так и свои озабоченности, подходы и точки зрения по поднятой проблеме.
Наира Зограбян проинформировала, что фракция в ходе областных поездок продолжит обсуждения, по итогам которых представит свою политическую позицию.