Մերձավանում կրակոցների հետևանքով սպանված երիտասարդի ծննդյան օրն էր․ համայնքում վենդետաների վախ կա 02/05/2025 12:45 | Քրեական խրոնիկոն
«Փաստինֆո»-ի տեղեկություններով՝ Մերձավան բնակավայրում կրակոցների հետևանքով սպանվել է Ախտոյանի հորաքրոջ որդին, որի ծննդյան օրն է եղել։ Համայնքի բնակիչների շրջանում կասկածներ կան, որ վեճը կարող է ծագած լինել՝ «թայֆայական» հարցերի շուրջ՝ նախկին գյուղապետի «թևի» հետ տևական թշնամանքով պայմանավորված, այդ հողի վրա մշտապես վեճեր են եղել։ Համայնքում վախ ու սարսափի մթնոլորտ է՝ հետագա վենդետաների կանխատեսումներով։
Հիշեցնենք, որ գիշերը Փարաքար խոշորացված համայնքի Մերձավան բնակավայրում կրակոցներ են եղել, ըստ ՀԺ-ի՝ վարչական ղեկավար Մհեր Ախտոյանի տան ուղղությամբ զինված հարձակում է տեղի ունեցել։ Կրակոցների հետևանքով սպանվել է Ախտոյանի հորաքրոջ որդին, մեկ անձ, որը եղել է Ախտոյանների ընկերը, վիրավորում է ստացել։ Մամուլում շրջանառվող տեղեկությունների համաձայն՝ նրանք փորձել էին միջամտել, որ զինված անձինք չկարողանան մուտք գործել տուն։
ՔԿ մամուլի քարտուղար Կիմա Ավդալյանը «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում հայտնեց, որ դեպքի առթիվ քրեական վարույթ է նախաձեռնվել Քրեական օրենսգրքի 155-րդ հոդվածի 1-ին մասով (սպանության), 44-155-րդ հոդվածի 1-ին մասով (սպանության փորձ), 335-րդ հոդվածով (ապօրինի հրազեն պահելու) և 297-րդ հոդվածի 3-րդ մասով (զենքի գործադրմամբ խուլիգանության):

В Мердзаване опасаются "вендетты" из-за убийства кузена главы администрации села 02/05/2025 13:18 | Криминальная хроника
По сведениям "ФактИнфо", в результате стрельбы в селе Мердзаван Армавирской области Армении был убит двоюродный брат главы администрации общины Ахтояна. У убитого сегодня день рождения. Среди жителей общины бытуют подозрения, что спор мог возникнуть вокруг "клановых" вопросов из-за давней вражды с "крылом" бывшего главы села; на этой почве всегда возникли конфликты. В общине царит атмосфера страха из-за предположений о возможной "вендетте".
Напомним, что ночью в селе Мердзаван укрупненной общины Паракар произошла стрельба. По информации издания "АЖ", совершено вооруженное нападение на дом главы администрации села Мгера Ахтояна. В результате стрельбы убит двоюродный брат Ахтояна(сын сестры отца), еще один человек, который приходится другом Ахтоянам, получил ранение. Согласно муссируемым в прессе сведениям, они пытались вмешаться, чтобы не допустить проникновения вооруженных лиц в дом.
Пресс-секретарь Следственного комитета(СК) Армении Кима Авдалян в беседе с "ФактИнфо" сообщила, что по факту случившегося инициировано уголовное производство по ч. 1 ст. 155(убийство), ч. 1 ст. 44-155(покушение на убийство), ст. 335(незаконное хранение оружия) и ч.3 ст. 297(хулиганство, совершенное с применением оружия).