Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպել է շվեյցարահայ գործարար և բարերար Վահե Գաբրաշին 01/24/2025   17:21  |  Քաղաքական
Այցի շրջանակում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպել է շվեյցարահայ գործարար և բարերար Վահե Գաբրաշին՝ հայտնում են վարչապետի աշխատակազմից։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Գաբրաշի կողմից Հայաստանում իրականացվող տնտեսական ծրագրերի ընթացքին առնչվող հարցեր։
Վարչապետը բարձր է գնահատել նմանատիպ ծրագրերի դերը երկրի զարգացման գործում և վերահաստատել է Կառավարության պատրաստակամությունն՝ աջակցելու դրանց արդյունավետ իրականացմանը։
Հատուկ ուշադրություն է դարձվել Գյումրիում Շվեյցարական Լոզանի հյուրընկալության դպրոցի մասնաճյուղի հիմնման նախաձեռնությանը։
Վարչապետ Փաշինյանն ընդգծել է, որ այս ծրագիրը մեծ նշանակություն ունի զբոսաշրջության զարգացման, Հայաստանի միջազգային մրցունակության բարձրացման և ոլորտի գրավչության ավելացման տեսանկյունից։
Ծրագրի իրագործումը կնպաստի հյուրընկալության կառավարման ոլորտում կրթության որակի բարձրացմանը՝ ապահովելով միջազգային չափանիշներին համապատասխան մասնագետների պատրաստում։
Վահե Գաբրաշը շնորհակալություն է հայտնել վարչապետին աջակցության և համագործակցության համար՝ ընդգծելով, որ շարունակելու է իր ակտիվ ներդրումային գործունեությունը Հայաստանում։ Նա ներկայացրել է ընթացիկ ծրագրերի մանրամասները և խոսել առաջիկա նախաձեռնությունների մասին։
23:01 23/01/2025  |  ԼՐԱՀՈՍԳիտության, կրթության զարգացումը ՀՀ Կառավարության ռազմավարական առաջնահերթություններից է. Փաշինյանը՝ Նոբելյան մրցանակի արժանացած հայազգի անվանի գիտնականին

Пашинян обсудил с Габрашем создание в Гюмри филиала швейцарской Школы гостиничного менеджмента Лозанны 01/24/2025 18:04 | Лента новостей
В рамках визита премьер-министр Армении Никол Пашинян провел встречу со швейцарским бизнесменом и филантропом армянского происхождения Ваге Габрашем.
Как сообщает пресс-служба правительства Армении, в ходе встречи были обсуждены вопросы, связанные с реализуемыми Габрашем в Армении экономическими проектами.
Премьер-министр высоко оценил роль подобных проектов в развитии страны и подтвердил готовность правительства содействовать их эффективной реализации.
Особое внимание было уделено инициативе по созданию в Гюмри филиала швейцарской Школы гостиничного менеджмента Лозанны (École hôtelière de Lausanne).
Премьер-министр Пашинян подчеркнул, что эта программа имеет большое значение с точки зрения развития туризма, повышения международной конкурентоспособности Армении и увеличения привлекательности сферы.
Реализация программы будет способствовать повышению качества образования в сфере гостиничного менеджмента, обеспечивая подготовку соответствующих международным стандартам специалистов.
Ваге Габраш поблагодарил премьер-министра за поддержку и сотрудничество, подчеркнув, что продолжит свою активную инвестиционную деятельность в Армении. Он представил подробности о текущих программах и рассказал о предстоящих инициативах.