Ակնկալում եմ, որ ԵՄ-ին անդամակցության հարցի նախաձեռնողներն անկեղծ կասեն, որ «հույսի վաճառքով» են զբաղված. Մամիջանյան 01/23/2025   11:40  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանի՝ ԵՄ անդամակցության վերաբերյալ նախագծի վերաբերյալ ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցությունում քննարկում չի եղել, խմբակցությունը տեսակետ կհայտնի, երբ հարցը հասնի լիագորմար նիստ։ Այս մասին խորհրդարանական ճեպազրույցների ընթացքում ասաց «Պատիվ ունեմ» խմբակցության ղեկավար Հայկ Մամիջանյանը։
«Ես ակնկալում եմ, որ դրա նախաձեռնող քաղաքական միավորներն անկեղծ կլինեն ժողովրդի հետ և կասեն, որ ԵՄ-ից փաստացի որևէ դրական արձագանք չի եղել, բացի Եվրոպական խորհրդի մի քանի պատգամավորներից։ Մեզ որևէ մեկը ԵՄ դեռ չի հրավիրել։ Ակնկալում եմ, որ նախաձեռնողները կընդունեն, որ իրենք զբաղվում են հույսի վաճառքով, փորձում են մոլորեցնել մեր հասարակությանը, որովհետև եթե նայեք ԵՄ ներքին աշխատանքային փաստաթղթերը՝ տնտեսականից մինչև մարդու իրավուքներ, այդ վերլուծության մեջ անգամ Հայաստանը չկա, անգամ չի էլ դիտարկվում՝ ՀՀ-ն պատրաստ է, թե ոչ»,-ասաց պատգամավորը։

"Продажа надежды": Мамиджанян - об инициативе по началу процесса вступления Армении в ЕС 01/23/2025   12:11  |  Политика
Оппозиционная парламентская фракция "Честь имею" не проводила обсуждения по проекту о начале процесса вступления Армении в ЕС; фракция выскажет свое мнение, когда вопрос дойдет до рассмотрения на пленарном заседании. Об этом в ходе брифинга в парламенте Армении депутат руководитель фракции "Честь имею" Айк Мамиджанян.
"Я рассчитываю, что инициирующие его политические единицы будут честны с народом и скажут, что позитивной реакции со стороны ЕС практически не последовало, за исключением нескольких депутатов Европейского совета. Нас пока никто не приглашал в Евросоюз. Я ожидаю, что инициаторы признают, что они занимаются продажей надежды, пытаются ввести наше общество в заблуждение, потому что при ознакомлении с внутренними рабочими документами ЕС, от экономических до прав человека, мы увидим, что в этом анализе даже Армении нет.Даже не рассматривается, готова ли Армения или нет", — сказал депутат.