ԱՆԻՖ-ում միլիարդավոր մսխումների գործով մեղադրյալ չկա. Դատախազությունը հաստատում է՝ որեւէ մեկի մեղադրանք չի ներկայացվել 01/22/2025 18:38 | ԼՐԱՀՈՍ
Գործող կառավարության օրոք միլիարդավոր մսխումներն ու յուրացումները, փաստացի, պարտակվում եւ քողարկվում են դատախազաքննչական մարմինների կողմից, մնում են չբացահայտված։
Մոտ մեկ տարի առաջ՝ 2024 թվականի հունվարին, Պետական վերահսկողական ծառայության ղեկավարի Ռոմանոս Պետրոսյանը «Ազատությանը» հայտնել էր, որ ԱՆԻՖ-ում չարաշահումներ են հայտնաբերվել։
«Պետական վերահսկողական ծառայությունը (ՊՎԾ) ուսումնասիրություններ է արել ԱՆԻՖ-ում՝ Պետական հետաքրքրությունների ֆոնդ ընկերությունում ու պարզել, որ ընկերությունը պետությունից ստացած ֆինանսական միջոցները արդյունավետ չի օգտագործել»,- ասել էր Ռոմանոս Պետրոսյանը՝ նշելով, որ խոսքը գնում է եւ՛ ներկայացուցչություններում կամ կենտրոնական ապարատում որոշակի ծառայությունների ձեռքբերմանը, եւ՛ ներդրումների գործընթացներին, եւ՛ ղեկավար անձնակազմի աշխատավարձերի, պարգևավճարների, գործուղումային ծախսերի բաշխմանը, դրանց արձանագրմանը։
2024 թվականի ապրիլին դատախազությունը հայտնեց, որ Հայաստանի պետական հետաքրքրությունների ֆոնդում»՝ ԱՆԻՖ-ում ենթադրյալ չարաշահումների վերաբերյալ կա հարուցված քրեական գործ, սակայն, չկան ներգրավված մեղադրյալներ։
«Հայաստանի պետական հետաքրքրությունների ֆոնդ» ՓԲԸ-ում իրականացված ուսումնասիրության արդյունքում կազմված տեղեկանքի հիման վրա ՀՀ քննչական կոմիտեի հատուկ հանձնարարություններով գործերի քննության վարչությունում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 256-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով (առանձնապես խոշոր չափերով վստահված գույքը հափշտակելը) և ՀՀ քրեական օրենսգրքի 277-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով (Մասնավոր ոլորտում ծառայողական լիազորությունները կամ դրանցով պայմանավորված ազդեցությունը չարաշահելը, որը պատճառել է առանձնապես խոշոր չափերի գույքային վնաս) նախաձեռնվել է քրեական վարույթ։
Նախաքննությունը շարունակվում է Քննչական կոմիտեի հատուկ հանձնարարություններով գործերի քննության վարչությունում։
Բացահայտումներից անցել է շուրջ 1 տարի, սակայն դատախազությունը գաղտնի է պահում Նիկոլ Փաշինյանի կառավարության օրոք ստեղծված հիմնադրամում չարաշահումների առթիվ քննությունը։
Ճիշտ է, կառավարությունն արդեն լուծարել է ԱՆԻՖ-ը՝ ընդունելով, որ կառույցի ստեղծումը ու դրա համար ծախսված գումարներն անարդյունավետ են եղել, բայց մսխումների մեղավորներին պատասխանատվության ենթարկել չեն պատրաստվում։
«Փաստինֆո»-ն գրավոր հարցում էր ուղարկել դատախազություն, ինչին ի պատասխան հայտնել են, որ ներկա պահին որևէ անձի նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդում հարուցված չէ, նախաքննությունը շարունակվում է։ Կառույցից նշել են, որ քրեական վարույթի շրջանակներում հարցաքննվել են մի շարք անձինք, կատարվել են մի շարք քննչական գործողություններ։
Կառույցից նաև հետաքրքրվել էինք, թե որքան է կազմում պետությանը պատճառված վնասը, որը, սակայն, չի հանրայնացվում։
«Քրեական վարույթով միջոցներ են ձեռնարկվում հանցանքների կատարման արդյունքում պատճառված վնասը հստակեցնելու ուղղությամբ»,- նշել են դատախազությունից։
Նշենք, որ ԱԺ պատգամավոր Աննա Գրիգորյանն ԱԺ ամբիոնից հայտարարել է, որ ԱՆԻՖ-ում վատնվել է մոտ 25 մլրդ դրամ։
Այն, որ առնվազն մեկ տարվա ընթացքում իրավապահները ոչ միայն որևէ անձի նկատմամբ հետապնդում չեն իրականացրել, այլև՝ անգամ չեն կարողանում պարզել պետությանը պատճառված վնասի չափը՝ հիմքեր է տալիս ենթադրելու, որ իրավապահ մարմինները լծվել են կոռուպցիոն չարաշահումները պարտակելու գործին, քանզի մտահոգված են, որ կոռուպցիոն հանցավոր դրսևորումների թելերը կարող են տանել մինչև իշխանություններ, ընդհուպ՝ մինչև ղեկավար կազմ։
Հիշեցնենք, որ 2019-2023 թթ. ԱՆԻՖ-ի տնօրենների խորհրդի նախագահն էր Տիգրան Ավինյանը, միաժամանակ՝ 2018-2021 թթ., նա ՀՀ փոխվարչապետն էր, իսկ 2022-2023 թթ.՝ Երեւանի փոխքաղաքապետ: «Փաստինֆո»-ն իր լրագրողական հետաքննության ընթացքում բարձրաձայնել էր Ավինյանի կողմից փոխքաղաքապետի եւ ԱՆԻՖ-ի տնօրենների խորհրդի նախագահի պաշտոնների համատեղումն արգելող օրենսդրական կարգավորումների մասին։ ԿԿՀ-ն ԱՆԻՖ-ից պահանջել էր 2019-2023 թթ. իրականացրած ոլորտային ծրագրերի (այդ թվում՝ նախատեսվող ծրագրերի) եւ դրանց վերաբերյալ հաշվետվությունների, ինչպես նաեւ տնօրենների խորհրդի ձեւավորման օրվանից սկսած՝ հրավիրված նիստերի արձանագրությունների պատճենները եւ իր ուսումնասիրությունների արդյունքներն ուղարկել էր դատախազություն, որն էլ դրանք ուղարկել էր Հակակոռուպցիոն կոմիտե, որտեղ 2023 թ. ապրիլի 22-ին նախաձեռնվել էր քրեական վարույթ ՔՕ 277-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով (Մասնավոր ոլորտում ծառայողական լիազորությունները կամ դրանցով պայմանավորված ազդեցությունը չարաշահելը): Այս գործի մասին եւս պաշտոնական աղբյուրները լռում են։
- 02/07/2025 11:45 Թե նիկոլը որտեղ է բռնացրել ԱՄՆ փոխնախագահին ու սեփական հեռախոսով, այն էլ ուղղահայաց դիրքով սելֆի արել հետը Աստված է իմանում. քաղաքագետ
- 02/08/2025 11:17 Ագարակի մոտ միմյանց են բախվել «ԶԻԼ»-ն ու «Միցուբիշին». վիրավորները տեղափոխվել են հիվանդանոց
- 02/08/2025 11:01 «Հրազդան» ԲԿ-ի դիմաց կայանված «Mazda 3»-ում հայտնաբերվել է կրծքավանդակի հատվածում վնասվածքով տղամարդու դի. shamshyan.com

В прокуратуре Армении подтвердили отсутствие обвиняемых в деле о миллиардных растратах в ANIF 01/23/2025   10:36  |  Лента новостей
При действующем правительстве Армении миллиардные растраты и присвоения фактически утаиваются и скрываются органами прокуратуры и следствия и остаются нераскрытыми.
Примерно год назад, в январе 2024 года, глава Государственной контрольной службы Романос Петросян сообщил армянской службе радиостанции "Свобода"("Азатутюн") о выявленных в Фонде государственных интересов(ANIF) злоупотреблениях.
"Государственная контрольная служба(ГКС) провела проверки в Фонде государственных интересов(ANIF) и выяснила, что компания неэффективно использовала полученные от государства финансовые средства", — сказал Романос Петросян, отметив, что речь идет как о приобретении определенных услуг в представительствах или центральном аппарате, так и инвестиционных процессах и распределении заработной платы, премий и командировочных расходов руководящего состава и их учета.
В апреле 2024 года прокуратура сообщила о возбуждении уголовного дела по факту предполагаемых злоупотреблений в Фонде государственных интересов Армении (ANIF), однако обвиняемых в деле нет.Уголовное производство инициировано в связи с выявленными ГКС злоупотреблениями в ANIFНа основании справки, составленной по результатам проведенной в ЗАО "Фонд государственных интересов Армении" сотрудниками Государственной контрольной службы РА проверки, в управлении по расследованию дел по особым поручениям Следственного комитета РА инициировано уголовное производство по пункту 3 части 2 статьи 256(хищение вверенного имущества в особо крупном размере) УК РА и пункту 2 части 2 статьи 277(злоупотребление служебными полномочиями в частном секторе или обусловленным ими воздействием, причинившее имущественный вред в особо крупном размере) УК РА.
Производство предварительного расследования продолжается в управлении по расследованию дел по особым поручениям Следственного комитета РА.
Прошел примерно год с момента разоблачений, но прокуратура держит в тайне расследование злоупотреблений в фонде, созданном при правительстве Никола Пашиняна.
Правда, правительство уже распустило ANIF, признав неэффективность создания структуры и потраченных на нее денег, однако не собирается привлекать к ответственности виновных в растрате.
"ФактИнфо" направило письменный запрос в прокуратуру. В ответ на это в ведомстве сообщили, что публичное уголовное преследование в отношении какого-либо лица в настоящее время не инициировано, производство предварительного расследования продолжается. В ведомстве отметили, что в рамках уголовного производства допрошен ряд лиц, проведен целый ряд следственных действий.
Агентство также поинтересовалось у ведомства о размере ущерба, нанесенного государству, однако эта информация не разглашается.
"В рамках уголовного производства принимаются меры по уточнению ущерба, причиненного в результате преступлений", — указали в прокуратуре.
Отметим, что депутат НС Армении Анна Григорян заявила с трибуны парламента о растрате в ANIF порядка 25 млрд драмов.
Тот факт, что правоохранительные органы на протяжении как минимум года не только не инициировали преследования в отношении кого-либо, но и не могут уточнить размер ущерба, причиненного государству, дает основания предполагать, что они взялись за сокрытие коррупционных злоупотреблений, поскольку опасаются, что коррупционные нити могут привести к властям, к руководящему составу.
Напомним, в 2019-2023 гг. председателем Совета директоров ANIF был Тигран Авинян, который одновременно с 2018 по 2021 год занимал должность вице-премьера РА, а с 2022 по 2023 год - пост вице-мэра Еревана. "ФактИнфо" в ходе своего журналистского расследования коснулось законодательных положений, запрещающих Авиняну совмещать должности заместителя мэра и председателя совета директоров ANIF.Информация "ФактИнфо" подтвердилась: пребывание Тиграна Авиняна в должности вице-мэра Еревана незаконноКомиссия по предупреждению коррупции(КПК) затребовала у ANIF копии отчетов о реализованных в 2019-2023 гг. отраслевых программах(в том числе планируемых) , а также протоколы заседаний, созванных с момента формирования Совета директоров, и направила результаты проведенной ею проверки в прокуратуру, а она в свою очередь передала их в Антикоррупционный комитет, где 22 апреля 2023 года было инициировано уголовное производство по признакам части 1 статьи 277(злоупотребление служебными полномочиями в частном секторе или обусловленным ими воздействием, причинившее имущественный вред в особо крупном размере) УК РА. Об этом деле официальные источники также умалчивают.