Դատարանում շարունակվում է ՀՀ նախկին գլխավոր դատախազ Աղվան Հովսեփյանի գործով դատավարությունը. հարցաքննվում են վկաները (ուղիղ միացում) 01/20/2025   16:52  |  Դատական ռեպորտաժներ
Հակակոռուպցիոն դատարանում՝ դատավոր Տիգրան Դավթյանի նախագահությամբ, ընթանում է ՀՀ ՔԿ նախկին նախագահ, ՀՀ նախկին գլխավոր դատախազ Աղվան Հովսեփյանի գործով դատական նիստը։ Գործը գտնվում է հիմնական դատալսումների՝ վկաների հարցաքննության փուլում։ Այսօրվա նիստում շարունակվում է Մանվել Ղարիբյանի հարցաքննությունը։ Հանրային մեղադրողը շարունակում է հացեր ուղղել, պնդում է՝ հակասություններ կան ցուցմունքներում։
Հիշեցնենք, որ Աղվան Հովսեփյանը ձերբակալվել է 2021թ սեպտեմբերի 7-ին՝ առավոտյան։ Նախաքննական մարմինը մինչ այդ շուրջ 1.5 տարի քննություն էր իրականացրել՝ առանց Հովսեփյանին հարցաքննության հրավիրելու։ Նրան միանգամից մեղադրանք են առաջադրել և որպես խափանման միջոց ընտրել կալանավորումը։ Ընդ որում՝ դատարանները բավարարել են քննիչի միջնորդությունները՝ կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու կամ այն երկարացնելու մասին՝ ընդունելով հանդերձ, որ հիմքեր չկան կարծելու , որ նա կարող է թաքնվել քննությունից։ Քրեական գործը չի վերաբերում ի պաշտոնե կատարված առերեւույթ չարաշահումներին, նախաքննական մարմինը պնդում է, թե նախկին գզխավոր դատախազն օգտագործելով իր դիրքը, բիզնես գործունեություն է ծավալել, իբր, արտոնյալ պայմաններ ստեղծել իր մերձավորների համար։
Գործն ի սկզբանե գտնվել է Երևանի ընդհանուր իրավասության քրեական դատարանի դատավոր Մնացական Մարտիրոսյանի վարույթում, ապա, օրենսդրական փոփոխություններով պայմանավորված՝ տեղափոխվել Հակակոռուպցիոն դատարան, այժմ գտնվում է դատավոր Տիգրան Դավթյանի վարույթում։ Գործով ի սկզբանե մեղադրանք էր առաջադրվել նաև Վրեժ Մարկոսյանին՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով, որպես խափանման միջոց էր ընտրվել ստորագրություն՝ չհեռանալու մասին, սակայն Մարկոսյանի դրվագը հետագայում առանձնացվել է: Վերջինս մահացել է։
16:03 30/11/2024  |  Դատական ռեպորտաժներՆախաքննությունն իրականացվել է ոչ օբյեկտիվ, ոչ լիարժեք. 45 տարվա աշխատանքում չեմ հիշում մեկ գործ անգամ, որ վկային կիսատ հարցաքննեն ու դատակոչեն. Աղվան Հովսեփյան
13:24 30/11/2024  |  Դատական ռեպորտաժներԱղվան Հովսեփյանի գործով տուժողը ճնշել է վկային. Պահանջել ցուցմունք տալ Հովսեփյանի դեմ.վկայի հայտարարությունը կդիտվի որպես հանցագործության մասին հաղորդում
18:48 29/11/2024  |  Դատական ռեպորտաժներԱղվան Հովսեփյանին առաջարկեցի բիզնես անել միասին, մերժեց, ասաց, որ բիզնեսից հեռու է, ժամանակ էլ չունի. Մանվել Ղարիբյան
17:28 29/11/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՄանվել Ղարիբյանը հերքեց եղբոր ցուցմունքը. «Երեւան» ՀԸ-ն ձեռք բերելու հետ Վարշամ Ղարիբյանն առնչություն չի ունեցել (տեսանյութ)
16:55 29/11/2024  |  Դատական ռեպորտաժներՆախկին գլխավոր դատախազի գործով հարցաքննվում են վկաները. ուղիղ միացում
11:12 17/07/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՆախկին գլխավոր դատախազ Աղվան Հովսեփյանին առնչվող գործը քննած քննիչն ազատվել է պաշտոնից
18:11 16/08/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱղվան Հովսեփյանը ենթարկվել է վիրահատության
17:13 15/08/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱղվան Հովսեփյանն ազատության մեջ է, սակայն կշարունակվի գտնվել բժշկական կենտրոնում. փաստաբան

В Ереване продолжаются слушания по делу экс-генпрокурора Армении Агвана Овсепяна: суд допрашивает свидетелей 01/20/2025   17:11  |  Судебный репортаж
В Антикоррупционном суде под председательством Тиграна Давтяна проходят слушания по делу бывшего генерального прокурора РА, экс-председателя Следственного комитета Армении Агвана Овсепяна. Дело находится на стадии основных слушаний - допроса свидетелей. На сегодняшнем судебном заседании продолжается допрос Манвела Гарибяна.
Напомним, Агван Овсепян был задержан утром 7 сентября 2021 года. Орган предварительного следствия до этого вел на протяжении почти 1.5 лет расследование без приглашения Овсепяна на допрос. Ему сразу же предъявили обвинение и избрали в отношении него меру пресечения в виде заключения под стражу. Причем суды удовлетворили ходатайства следователя об избрании меры пресечения в виде заключения под стражей или продлении срока ареста, признав при этом отсутствие оснований полагать, что он может скрыться от следствия. Уголовное дело не касается предполагаемых злоупотреблений, совершенных при исполнении должностных обязанностей. Орган предварительного следствия утверждает, что бывший генпрокурор с использованием своего положения вел предпринимательскую деятельность, якобы создал привилегированные условия для своих близких.
Дело изначально находилось в ведении судьи суда общей юрисдикции Еревана Мнацакана Мартиросяна. Затем в связи с законодательными изменениями оно было передано в Антикоррупционный суд, в настоящее оно находится в ведении судьи Тиграна Давтяна. Первоначально обвинение по этому делу было предъявлено также Врежу Маркосяну – по пункту 1 части 3 статьи 179 УК РА, с него была взята подписка о невыезде. Однако эпизод, связанный с Маркосяном, впоследствии был выделен в отдельное производство. Он скончался.
17:48 29/11/2024  |  Судебный репортажМанвел Гарибян опроверг показания брата: Варшам Гарибян не имел никакого отношения к приобретению телекомпании "Ереван"
17:30 29/11/2024  |  Судебный репортажНа слушаниях в суде по делу экс-генпрокурора Армении допрашивают свидетелей