Ադրբեջանի շինծու մեղադրանքները կոծկում են ԼՂ-ի ժողովրդի դեմ հանցագործությունները․ Օկամպո 01/16/2025 11:45 | ԼՐԱՀՈՍ
Միջազգային քրեական դատարանի նախկին գլխավոր դատախազ Լուիս Մորենո Օկամպոն հայտարարել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի նախկին ռազմաքաղաքական ղեկավարության դեմ Ադրբեջանի շինծու մեղադրանքները կոծկում են Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի, այդ թվում՝ Բաքվում ապօրինի պահվող հայ բանտարկյալների դեմ կատարված հանցագործությունները։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Լուիս Մորենո Օկամպոն այդ մասին նշել է X-ի իր միկրոբլոգում կատարված գրառման մեջ՝ միաժամանակ հիշեցնելով, որ հունվարի 17-ին Բաքվում կսկսվեն ապօրինի կերպով և մտացածին մեղադրանքներով Ադրբեջանի բանտերում պահվող Լեռնային Ղարաբաղի նախկին ռազմաքաղաքական ղեկավարության անդամների քրեական դատավարությունները։
«Ադրբեջանի շինծու մեղադրանքները կոծկում են Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի, այդ թվում՝ բանտարկյալների դեմ կատարված հանցագործությունները։ Ստալինը մահացել է, բայց Ալիևը սովորում է նրանից՝ օգտագործելով ցուցադրական դատավարություններ՝ հարձակման ենթարկելու իր թշնամիներին․ դա հիմա տեղի է ունենում Ադրբեջանում»,-նշել է Օկամպոն։

Азербайджан сфабрикованными обвинениями пытается сокрыть преступления, совершенные им против народа Нагорного Карабаха – экс-прокурор МУС 01/16/2025 12:33 | Лента новостей
Бывший главный прокурор Международного уголовного суда Луис Морено Окампо заявил, что сфабрикованными обвинениями в отношении бывшего военно-политического руководства Нагорного Карабаха Азербайджан стремится сокрыть преступления, совершенные им против народа Нагорного Карабаха, в том числе против незаконно удерживаемых армянских пленных в Баку. Об этом сообщает Арменпресс со ссылкой на запись Окампо в соцсети X.
Окампо напомнил, что с 17 января в Баку начнутся «судебные процессы» над членами бывшего военно-политического руководства Нагорного Карабаха, которые незаконно и по фиктивным обвинениям удерживаются в тюрьмах Азербайджана.
"Сфабрикованными обвинениями Азербайджан пытается сокрыть преступления, совершенные им против народа Нагорного Карабаха, в том числе против пленных. Сталин мертв, но Алиев учится у него, используя показательные процессы для нападения на своих врагов. Именно это происходит сейчас в Азербайджане", - написал Окампо.