Ադրբեջանական բանտերում խոշտանգվում և դատարաններում դատապարտվում ենք մենք բոլորս՝ ի դեմս մեր պատանդառված հայրենակիցների ու ընկերների․ Արցախի ԱԺ հայտարարությունը 01/16/2025   11:12  |  ԼՐԱՀՈՍ
Արցախի Աժ-ն հայտարարություն է տարածել՝ 16 հայ պատանդների նկատմամբ Ադրբեջանի կողմից սկսվող ապօրինի ու կեղծ դատավարության կապակցությամբ։
Մենք՝ Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի պատգամավորներս, խորը մտահոգությամբ և վրդովմունքով անդրադառնում ենք Ադրբեջանի տարածքում ապօրինի կերպով պահվող 16 հայ պատանդների նկատմամբ սպասվող կեղծ «դատավարությանը»։ Սա մի գործընթաց է, որը նպատակ ունի փոշիացնելու նրանց հիմնարար իրավունքներն ու ընդգծելու Ադրբեջանի կողմից օրեցօր ուժգնացող հայատյաց քաղաքականությունը:
Այդ «դատավարությունը», որն իրականացվում է առևանգված և ապօրինի կերպով ու անմարդկային պայմաններում պահվող հայերի դեմ՝ ակնհայտ շինծու մեղադրանքներով և բազմաթիվ ընթացակարգային իրավախախտումներով, չի կարող օրինական ու լեգիտիմ համարվել։ Ավելին, նման գործընթացներով ադրբեջանական վարչակազմն ուղղակիորեն փորձում է լեգիտիմացնել ցեղասպանական քաղաքականությունը, որն արդեն երկար տարիներ վարում է բոլոր հայերի և հատկապես Արցախի ժողովրդի նկատմամբ։
Մենք ակնկալում ենք մարդու իրավունքներով և տարածաշրջանային խաղաղությամբ մտահոգ պետություններից, միջազգային կառույցներից, իրավապաշտպան կազմակերպություններից, որ գործնական քայլեր կձեռնարկեն՝ նպաստելու բոլոր պատանդների անհապաղ ազատ արձակմանը։ Կոչ ենք անում միջազգային հանրության բոլոր դերակատարներին չեզոք դիրքորոշման փոխարեն որդեգրել հստակ և սկզբունքային մոտեցում, որով կդատապարտվի Ադրբեջանի հակամարդկային քաղաքականությունը և կկանխվի ապօրինի դատավարության իրականացման ցանկացած փորձ։
Ակնկալում ենք նաև ՀՀ իշխանություններից, որ հետևողականորեն ու վճռականորեն կբարձրացնեն այս հարցը բոլոր համապատասխան ատյաններում և բանակցություններում։ Հայազգի բոլոր պատանդների իրավունքների պաշտպանությունն ու հայրենիք վերադարձը մտնում են ՀՀ պետական մարմինների իրավական ու բարոյական պարտավորությունների մեջ:
Կոչ ենք անում մեր հայրենակիցներին առավելագույն զգոնություն ցուցաբերել տեղեկատվական-հոգեբանական սադրանքների հանդեպ, որոնք ակնկալում են լրացուցիչ չափով խարխլել ազգային միասնականությունը։ Հորդորում ենք չտարածել ադրբեջանական թեզերը հայկական տեղեկատվական դաշտում և չթիրախավորել մեր հայրենակիցներին այն ցուցմունքների կամ հայտարարությունների համար, որոնք կարող են արվել անմարդկային բռնաճնշումների ներքո։ Հիշեցնում ենք, որ պատանդների ցանկացած հայտարարություն կամ ցուցմունք կարող է խեղաթյուրվել Ադրբեջանի քարոզչամեքենայի կողմից, ուստի անհրաժեշտ է բարձր զգոնություն ու ազգային պատասխանատվություն ցուցաբերել այս իրավիճակում:
Ադրբեջանական բանտերում խոշտանգվում և դատարաններում դատապարտվում ենք մենք բոլորս՝ ի դեմս մեր պատանդառված հայրենակիցների ու ընկերների: Ուստի, նրանց իրավունքների պաշտպանությունն ու անհապաղ ազատ արձակումը մեր բոլորիս արժանապատվության ու բարոյական պարտավորությունների հարցն է՝ անկախ որևէ անձի հանդեպ այս կամ այն վերաբերմունքից:
Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովը վերահաստատում է իր հանձնառությունը իր ունեցած հնարավորությունների շրջանակներում պաշտպանելու Արցախի ժողովրդի իրավունքներն ու հավաքական շահերը, որի կարևոր բաղադրիչներից մեկն էլ գերեվարված հայերի անհապաղ վերադարձն է հայրենիք:

Парламент Арцаха призвал мировое сообщество предотвратить любые попытки проведения фиктивного суда над армянскими заложниками 01/16/2025   12:19  |  Лента новостей
Национальное Собрание Республики Арцах выступило с заявлением в связи с началом незаконного и фиктивного судебного процесса против 16 армянских заложников, удерживаемых Азербайджаном. В заявлении говорится:
"Мы, депутаты Национального Собрания Республики Арцах, с глубокой обеспокоенностью и возмущением обращаемся к предстоящему фиктивному “судебному разбирательству” против 16 армянских заложников, незаконно удерживаемых на территории Азербайджана. Этот процесс нацелен на попрание их основных прав и подчеркивает усиливающуюся изо дня в день армянофобскую политику Азербайджана.
Этот “судебный процесс”, проводимый против похищенных людей, которые удерживаются незаконно и содержатся в нечеловеческих условиях по явно сфабрикованным обвинениям и с многочисленными процессуальными нарушениями, не может быть признан законным и легитимным. Более того, такими процессами азербайджанский режим пытается напрямую легитимизировать свою геноцидальную политику, которую уже долгие годы проводит против всех армян и особенно в отношении народа Арцаха.
Мы ожидаем от государств, международных структур и правозащитных организаций, озабоченных защитой прав человека и обеспечением мира в регионе, предпримут практические шаги, чтобы способствовать немедленному освобождению всех заложников. Призываем всех акторов международного сообщества вместо нейтралитета занять четкую и принципиальную позицию: осудить бесчеловечную политику Азербайджана и предотвратить любые попытки проведения незаконного судебного разбирательства.
Мы также ожидаем от властей Республики Армения, что они настойчиво и решительно поднимут этот вопрос во всех соответствующих инстанциях и на переговорах. Защита прав всех удерживаемых в заложниках армян и их возвращение входит в правовые и моральные обязательства государственных органов Республики Армения.
Призываем наших соотечественников проявлять максимальную бдительность в отношении информационно-психологических провокаций, рассчитанных на дальнейший подрыв национального единства. Настоятельно просим не распространять азербайджанские тезисы в армянском информационном поле и воздержаться от нападок на наших соотечественников за показания или заявления, которые могут быть сделаны под нечеловеческим давлением. Напоминаем, что любое заявление или показание заложников может быть искажено азербайджанской пропагандистской машиной, поэтому в этой ситуации необходимо проявлять крайнюю бдительность и национальную ответственность.
В азербайджанских тюрьмах подвергаются пыткам и приговариваются в судах мы все — в лице наших похищенных соотечественников и друзей. Поэтому защита их прав и их немедленное освобождение является вопросом нашего общего достоинства и морального долга, независимо от личного отношения к тому или иному человеку.
Национальное Собрание Республики Арцах вновь подтверждает свою приверженность защите прав и коллективных интересов народа Арцаха в рамках своих возможностей,  одним из важнейших составляющих которой является немедленное возвращение похищенных армян на родину".