ՀՀ-ի կողմից վարվող բալանսավորված եւ բալանսավորման արտաքին քաղաքականությունը հասնում է իր առաջնային հանգրվանին․ Փաշինյան 01/15/2025 12:02 | ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանի Հանրապետության կողմից վարվող բալանսավորված եւ բալանսավորման արտաքին քաղաքականությունը հասնում է իր առաջնային հանգրվանին: Այս մասին տելեգրամյան իր ալիքում գրել է Նիկոլ Փաշինյանը։
«Իրանի Իսլամական Հանրապետության հետ մեր հարաբերություններն առարկայական են առավել քան երբեւէ: Այդ հարաբերությունները հիմնված են բնական շահերի վրա, ինչը փոխգործակցության ամենահուսալի բազան է եւ հարաբերությունների կայունության երաշխիք: Վրաստանի հետ մեր հարաբերությունները գտնվում են ռազմավարական գործընկերության ուղեծրում՝ բացելով զարգացման նոր հեռանկարներ եւ պոտենցիալ: Թուրքիայի հետ ըմբռնման տեսանելի բազա է ձեւավորված: Ադրբեջանի հետ հարաբերություններում առկա բոլոր հարցերին Հայաստանի Հանրապետությունն առաջարկել է կառուցողական լուծումներ: Ոչ թե առաջարկներ է արել, այլ լուծումներ է առաջարկել: Այս համատեքստում տարածաշրջանում էսկալացիաներ հրահրելու բոլոր ջանքերը զուրկ են լեգիտիմությունից եւ հիմքից, ինչը նշանակում է, որ տարածաշրջանը էսկալացնել չի հաջողվի:
Ռուսաստանի Դաշնության հետ մեր հարաբերությունները պրակտիկ են առավել քան երբեւէ, առանցքում ունենալով կոնկրետ հարցեր՝ առանց էմոցիոնալ փաթեթավորման: Մենք նպատակաուղղված ենք այս հարաբերությունները զարգացնել` փոխշահավետ համագործակցության եւ ինքնիշխանության հիման վրա: Ֆրանսիայի հետ մեր բարեկամությունը ամրապնդվել է եւ զարգացել: Եվրամիության հետ հարաբերությունները սերտ են առավել քան երբեւէ, ինչն արձանագրվում է նաեւ Բրյուսելում: Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների հետ մեկնարկում է ռազմավարական գործընկերություն: Հնդկաստանի հետ մեր հարաբերությունները նոր կշիռ եւ իմաստ են ձեռքբերել: Չինաստանի հետ մեր հարաբերությունները զարգանում են եւ խորանում: Մերձավոր Արեւելքում գործընկերության նոր հնարավորություններ են ստեղծվել: Այս դիրքավորումը Հայաստանի անկախության, ինքնիշխանության եւ պետականության հարատեւության օրակարգը հաջողությամբ սպասարկելու ամուր նախադրյալներ է ստեղծում, ինչը կիրագործվի բալանսավորման եւ բալանսավորված արտաքին քաղաքականության առաջիկա փուլերում»,- նշել է Փաշինյանը։

Пашинян назвал внешнюю политику Армении взвешенной и обозначил ее основные направления 01/15/2025   12:40  |  Политика
Внешняя политика, проводимая Республики Армения, которая является взвешенной и ориентированной на балансирование, достигает своего основного рубежа. Об этом написал премьер-министр Армении в соцсетях.
По его словам, отношения с Исламской Республикой Иран более предметные, чем когда-либо. «Эти отношения основаны на естественных интересах, что является самой надежной базой для сотрудничества и гарантией стабильности отношений», - отметил он.
Как указал Пашинян, отношения с Грузией находятся в орбите стратегического партнерства, открывая новые перспективы и потенциал для развития.
С Турцией сформировалась видимая основа для понимания, считает премьер Армении.
Пашинян указал, что Республика Армения предложила конструктивные решения по всем текущим вопросам в отношениях с Азербайджаном.
Он подчеркнул, что Армения сделала не предложения, а представила именно решения. "В этом контексте все попытки спровоцировать эскалацию в регионе лишены легитимности и оснований, что означает, что обострить обстановку в регионе не удастся",- подчеркнул Пашинян.
Что касается отношений с Российской Федерацией, то Пашинян заявил, что они более практичные, чем когда-либо, и фокусируются на конкретных вопросах без эмоциональной окраски. "Мы нацелены на развитие этих отношений на основе взаимовыгодного сотрудничества и суверенитета", - отметил премьер Армении.
По словам Пашиняна, отношения с Францией укрепились и развиваются. "Отношения с Евросоюзом более тесные, чем когда-либо, и это отмечают в Брюсселе", - сказал премьер Армении. С Соединенными Штатами Америки начинается стратегическое партнерство, отметил Пашинян.
По его словам, отношения с Индией приобрели новый вес и смысл. Он также заявил о развивающихся и углубляющихся отношениях с Китаем.
"На Ближнем Востоке созданы новые возможности для партнерства", - отметил премьер Армении.
"Такая позиция создает прочную основу для успешного служения повестке долговечности независимости, суверенитета и государственности Армении, что будет реализовано на ближайших этапах взвешенной и ориентированной на балансирование внешней политики", - написал Пашинян.