Պապիկյանը քիչ առաջ բացահայտ ստեց. նա հայտարարեց, թե 2020 թվականին ստորագրված հուշագիրը, որով հայկական զորքերը հետ քաշվել ռազմավարական նշանակության բարձունքներից, հրապարակվել է (տեսանյութ) 01/15/2025   16:42  |  ԼՐԱՀՈՍ
Այսօր հրավիրված ասուլիսում Պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը բացահայտ ստեց՝ անդրադառնալով 2020 թվականին ստորագրված հուշագրին, որով հայկական զորքերը հետ էին քաշվել Սյունիքի և Գեղարքունիքի ռազմավարական նշանակության բարձունքներից։
Ասուլիսի ընթացքում «Փաստինֆո»-ն խնդրեց մեկնաբանել, թե ինչու է հանրությունից առ այս պահը թաքցվում հուշագիրը, որով 2020թ․ դեկտեմբերին հայկական զորքերը հետ են քաշվել մի շարք բարձունքներից, որի հետեւանքով մի շարք ռազմավարական նշանակության հատվածներ անցել են թշնամու հսկողության տակ, այդ թվում բնակավայրեր կիսվել։ Ինչու այդ հուշագիրը չի անցել վավերացման գործընթաց եւ որ թվականի քարտեզն է դրվել այդ հուշագրի հիմքում։
Մինչ հարցը հնչում էր՝ Պապիկյանը նախ հետաքրքրվում էր, թե ինչ հուշագրի մասին է խոսքը, ապա, թե այն հրապարակվել է. «Ես առիթ ունեցել եմ ասել, որ այդ փաստաթութը չի վերաբերում իմ պաշտոնավարման ժամանակահատվածին, բայց միևնույն ժամանակ, դուք խոսում եք մի փաստաթղթի մասին, որը հրապարակված է։ Այսինքն, այն փաստաթուղթը, որին հղում եք կատարում հրապարակված է, ու ես նոր բան այստեղ չունեմ ավելացնելու»։
Սա ակնհայտ կեղծիք է, քանզի նշված հուշագիրը պաշտոնապես երբեք չի հրապարակվել։ ՀՀ ԱԳ նախկին նախարար Արա Այվազյանը հուլիսի 26-ին «Ազատության» հետ զրույցում հայտարարել էր, որ ինչ-որ փաստաթուղթ է ստորագրվել Գորիս- Կապան ճանապարհը և Սյունիքի Շուռնուխ գյուղի մի հատվածը Ադրբեջանին փոխանցելու մասին, որից ինքը կամ արտգործնախարարությունը տեղյակ չի եղել։ «Եղել են քննարկումներ։ Հետագայում պարզվեց, որ հայկական կողմը ստորագրել է ինչ-որ հուշագիր Ադրբեջանի հետ և երևի ռուսական խաղաղապահների հետ, ինչի մասին Արտաքին գործերի նախարարությունը տեղյակ չէր»,-ասել էր Այվազյանը։
Այս առնչությամբ «Փաստինֆո»-ն 2024 թ. օգոստոսի 5-ին գրավոր հարցում է ուղարկել ՀՀ ՊՆ՝ պարզելու, թե երբ և ում կողմից է ստորագրվել հուշագիրը, ինչ հարցեր է կանոնակարգում այն և ինչու այն չի ներկայացվել ՍԴ՝ սահմանադրականության հարցը պարզելու համար, ՊՆ-ն արդյոք համաձայնեցրել է հուշագրի ստորագրումը՝ ԱԳ նախարարության ներկայացուցիչների հետ։ Հաշվի առնելով նաև այն հանգամանքը, որ հուշագրով շոշափվում են տարածքային հարցեր և առնչվում են ՀՀ բոլոր քաղաքացիների իրավունքներին՝ խնդրել ենք տրամադրել նաև հուշագրի օրինակը։
ՀՀ ՊՆ-ից մերժել էին տեղեկատվության տրամադրումը՝ պետական գաղտնիք լինելու պատճառաբանությամբ։ Միաժամանակ, փաստացի, ՀՀ ՊՆ-ն հաստատել է, որ նման հուշագրի գոյությունը։
Հիմք ընդունելով Սուրեն Պապիկյանի այսօրվա ասուլիսում հնչեցրած հայտարարությունը, թե հրապարակային փաստաթուղթ է նշված հուշագիրը՝ «Փաստինֆո»-ն կրկին հարցում կուղարկի ՊՆ՝ խնդրեով տրամադրել տվյալ հուշագրի կրկնօրինակը, եւ նշել երբ, որտեղ է հրապարակվել նշված փաստաթուղթը։
ՀՀ ՊՆ-ն, փաստացի, հաստատում է՝ Բաքվի հետ հուշագիր ստորագրվել է՝ տարածքներ հանձնելու մասին, սակայն նշում՝ պետական գաղտնիք է
15:59 15/01/2025  |  ՔաղաքականԲաքուն կոշտացնում է սպառնալիքները. պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը ասուլիս է հրավիրել. ուղիղ

Папикян не знает, о каком меморандуме идет речь, но добавляет, что он был обнародован(ВИДЕО) 01/15/2025   17:13  |  Лента новостей
Министр обороны Армении Сурен Папикян на пресс-конференции в среду открыто солгал, коснувшись подписанного в 2020 году меморандума, по которому армянские войска были отведены со стратегически важных высот в Сюнике и Гегаркунике.
В ходе пресс-конференции "ФактИнфо" попросило прокомментировать, почему подписанный в 2020 году меморандум до сих пор держится в секрете от общественности. В декабре армянские войска были отведены с некоторых высот, в результате чего под вражеский контроль перешли ряд стратегически важных участков. Агентство также поинтересовалось, почему этот меморандум не прошел процедуру ратификации, а также карта какого года была положена в основу этого меморандума?
Пока звучал вопрос, Папикян сначала поинтересовался, о каком меморандуме идет речь, а затем заявил, что он опубликован.
"У меня был повод заявить, что этот документ не относится к периоду моего пребывания в должности, но в то же время вы говорите о документе, который был опубликован. Другими словами, документ, на который вы ссылаетесь, был опубликован, и мне нечего добавить", — сказал министр.
Это очевидная ложь, так как упомянутый меморандум официально никогда не был опубликован. Бывший министр иностранных дел Армении Ара Айвазян в интервью "Азатутюн" от 26 июля заявил, что был подписан некий документ о передаче Азербайджану участка дороги Горис-Капан и части села Шурнух Сюникской области, о котором он или МИД не были осведомлены.
"Были обсуждения. Позже выяснилось, что армянская сторона подписала какой-то меморандум с Азербайджаном и, возможно, с российскими миротворцами, о чем МИД не знал", — сказал Айвазян.
В  этой связи 5 августа 2024 года "ФактИнфо" направило письменный запрос в Минобороны РА, чтобы уточнить, когда и кем был подписан меморандум, какие вопросы он регулирует и почему он не был представлен в Конституционный суд(КС) для определения вопроса конституционности. Агентство поинтересовалось, согласовало ли МО подписание меморандума представителями министерства иностранных дел?
С учетом того, что меморандум затрагивает территориальные вопросы и касается прав всех граждан Республики Армения, мы также попросили предоставить копию меморандума.
В Минобороны РА отказались предоставить данную информацию, сославшись на государственную тайну. В то же время МО РА фактически подтвердило наличие такого меморандума.
Ввиду заявления Сурена Папикяна, прозвучавшего на сегодняшней пресс-конференции о том, что указанный меморандум является публичным документом, "ФактИнфо" повторно направит запрос в министерство обороны запрос с просьбой предоставить копию указанного меморандума, а также указать, когда и где вышеуказанный документ был опубликован.