Ջալալ Հարությունյանը մեղավոր է ճանաչվել 01/15/2025 19:01 | Դատական ռեպորտաժներ
ՊԲ նախկին հրամանատար Ջալալ Հարությունյանը մեղավոր է ճանաչվել։ Սյունիքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ դատավոր Գարիկ Աբելյանի նախագահությամբ, մեղադրական վերդիկտ է կայացրել՝ Հարությունյանին մեղավոր ճանաչելով ՀՀ ՔՕ 550-րդ հոդվածի 3-րդ մասով։
Հիշեցնենք, որ ՊԲ նախկին հրամանատար Ջալալ Հարությունյանի գործով դրվագներից մեկով՝ 2020թ․ հոկտեմբերի 7-ի հակահարվածի վերաբերյալ, դեռևս նախաքննության ընթացքում քրեական հետապնդումը դադարեցվել է, իսկ մյուս դրվագով, որը վերաբերում է «Ցորի» զորամասի՝ Դ20 դիվիզիոնի, վրա հոկտեմբերի 12-ին հարձակմանը, ուղարկվել է դատարան։
Ըստ մեղադրանքի՝ նա, զբաղեցնելով ՊԲ հրամանատարի պաշտոնը, կոչումով՝ գեներալ-լեյտենանտ, հանդիսանալով պաշտոնատար անձ՝ հանրային ծառայող, կոչման և պաշտոնի բերումով հանդիսանալով հրամանատար՝ ծառայողական դիրքով և զինվորական կոչումով, տվյալ իրավահարաբերության շրջանակում ունենալով իր լիազորություններից բխող հրամաններ և կարգադրություններ տալու ու դրանց կատարումն ապահովելու իրավասություն, հայտարարված ռազմական դրության ժամանակ՝ 2020թ. հոկտեմբերի 12-ին, ծառայության նկատմամբ դրսևորել է անփույթ վերաբերմունք, իր ծառայողական պարտականությունների կատարման նկատմամբ անբարեխիղճ և անփույթ վերաբերմունքի հետևանքով դրանք կատարել է ոչ պատշաճ, ինչն անզգուշությամբ առաջացրել է ծանր հետևանքներ։
Մասնավորապես, ըստ քրեական գործի, Դ20 դիվիզիոնի վրա հակառակորդի հարձակման ժամանակ դիվիզիոնի հրամանատարությունը կապնվում է Ջալալ Հարությունյանի՝ տեղակալ, հրետանու գծով պետ Գենադի Բաղդասարյանին, հայտնում հակառակորդի հարձակման մասին, սակայն Ջալալ Հարությունյանը, ըստ գործի, հայտնել է, թե մոտեցողները յուրայիններ են։ Ջալալ Հարությունյանի նկատմամբ որպս խափանման միջոց է կիրառվել բացակայելու արգելքը։

Экс-командующий АО Арцаха Джалал Арутюнян признан виновным 01/16/2025 09:42 | Судебный репортаж
Бывший командующий Армией обороны Арцаха Джалал Арутюнян признан виновным. Суд общей юрисдикции Сюникской области под председательством Гарика Абеляна вынес обвинительный вердикт, признав Арутюняна виновным по части 3 статьи 550 УК РА.
Напомним, уголовное преследование по одному из эпизодов по делу экс-командующего АО Джалала Арутюняна касательно контрнаступления 7 октября 2020 года еще на этапе предварительного следствия было прекращено. По другому же эпизоду, который касается нападения на дивизион Д-20 воинской части “Цор“ 12 октября, направлено в суд.
Согласно обвинению, он, будучи командующим АО, во время объявленного военного положения, 12 октября 2020 года, проявил халатное отношение к службе. Ему вменяют ненадлежащее исполнение служебных обязанностей из-за недобросовестного и халатного отношения к ним, что по неосторожности повлекло тяжкие последствия.
В частности, согласно материалам уголовного дела, во время нападения противника на дивизион Д-20 командование связывается с заместителем Джалала Арутюняна, начальником артиллерии Геннадием Багдасаряном, докладывает о нападении противника, однако Джалал Арутюнян, согласно материалам дела, сообщает, что приближающиеся свои.