Խաղաղության օրակարգին առնչվող հարցերով Սահմանադրությունում փոփոխության կարիք չկա․ թեման փակված է․ Գալյան 01/14/2025 13:15 | ԼՐԱՀՈՍ
Ենթադրյալ կապ տեսնելը, որ այլ երկրի հայտարարությունների հետ կապված է նոր Սահմանադրության ընդունումը՝ անտեղին է։ Նոր Սահմանադրություն ունենալու հարցը սկսել է քննարկվել հեղափոխությունից հետո, ունեցել ենք հայեցակարգ՝ նոր Սահմանադրության, որոնք չեն հանգել վերջնարդյունքի։ Ես՝ որպես նոր նախարար, կարծում եմ, պետք է ստանձնել մարտականություն՝ մշակելու Սահմանադրության նոր նախագիծ, որին կարող է հավանություն տալ կամ չտալ ժողովուրդը։ Այս մասին հրավիրված ասուլիսում ասաց ՀՀ ԱՆ նախարար Սրբուհի Գալյանը։
«Խնդիրը պետք է լինի Սահմանադրության շատ սեղմ, բայց բովանդակային ճիշտ տեքստ ունենալը, որ հետագայում օրենքների փոփոխության հարց բարձրացվի՝ հղում չարվի, որ Սահմանադրությունն այս է ասում։ Խաղաղության օրակարգին առնչվող հարցերի հետ կապված Սահմանադրությունում փոփոխություն կատարելու կարիք չկա, ինչի մասին նաև ՍԴ-ն է ասել»,- հայտարարեց Գալյանը։
Ինչ վերաբերում է Անկախության հռչակագրին և հարցին՝ դա հեռացվելու՞ է, ապա Գալյանը նշեց, որ այս պահին չի կարող ասել, աշխատանքային խումբ պետք է աշխատի, վերջնական տեքստ, երբ լինի, ժողովուրդը կընտրի՝ հավանություն տալ, թե՝ ոչ․ «Այսօրվա Սահմանադրության տեքստը որևէ խոչընդոտ չունի խաղաղության գործընթացի հետ կապված։ Մենք Սահմանադրություն փոխելու խնդիր չունենք այն պատճառով, որ այդտեղ թվացյալ խնդիր կա»։

Текст действующей Конституции Армении не содержит никаких препятствий мирному процессу – министр юстиции 01/14/2025   14:11  |  Лента новостей
Усматривать какую-либо связь между принятием новой Конституции и заявлениями другой страны неуместно. Об этом заявила министр юстиции Армении Србуи Галян на итоговой пресс-конференции.
По словам главы минюста Армении, вопрос о принятии новой Конституции стал обсуждаться после революции.
Как отметила министр, была концепция новой Конституции, работа по которой не была доведена до завершения.
"Я как новый министр полагаю, что мне следует взять на себя задачу по разработке нового проекта Конституции, который народ может одобрить или отказать в одобрении. Как вы знаете, новая Конституция может быть принята только путем референдума", - сказала глава Минюста Армении.
"Задача должна заключаться в разработке очень сжатого, но по содержанию очень правильного текста Конституции, дабы в будущем при поднятии вопроса о внесении поправок в законы всякий раз не ссылались на то, что Конституция гласит так или иначе. Хочу подчеркнуть, что нет никакой необходимости вносить изменения в Конституцию в связи с вопросами, касающимися мирной повестки дня.  Я считаю этот вопрос закрытым, потому что об этом заявил также Конституционный суд", — добавила Галян.
Министр юстиции Армении подчеркнула, что текст действующей Конституции не содержит никаких препятствий, связанных с мирным процессом.
12:47 14/01/2025  |  Лента новостейМинистр юстиции Армении: наша задача — иметь текст новой Конституции до выборов