Մեծ առևտուր է տեղի ունեցել և այդ առևտրում վաճառվել են Սիրիայի շահերը. ավելի ճիշտ, հենց ինքը՝ Սիրիան. քաղաքագետ 12/06/2024   16:43  |  Մեկնաբանություն
Այն, ինչ տեղի է ունենում այսօր Սիրիայում, իսկական ողբերգություն է։ Ես չգիտեմ՝ կկարողանա՞ արդյոք Ասադի իշխանությունն այս անգամ էլ դուրս գա ճգնաժամից, բայց եղածն արդեն բավական է, որպեսզի հստակ լինի մեկ բան. մեծ առևտուր է տեղի ունեցել և այդ առևտրում վաճառվել են Սիրիայի շահերը։ Ավելի ճիշտ, հենց ինքը՝ Սիրիան։ Այս մասին գրել է քաղաքագետ Հրանտ Մելիք-Շահնազարյանը.
«Ամենայն հավանականությամբ երկիրը կմասնատվի։ Հիմնական շահառուն, եթե ոչ միակը, Թուրքիան է։ Մոսկվան հուսով է, որ Լաթակիան և Տարտուսը կմնան ռուսական ազդեցության տակ։ Ինչ-որ բան սակայն հուշում է, որ այդ շրջաններում Ռուսաստանը նույնքան ազդեցություն և ուժ կունենա, որքան ռուսական խաղաղապահ զորքերն ունեին Արցախում։ Ուշ թե շուտ ռուսներին կհասկացնեն, որ Սիրիայում այլևս անելիք չունեն և պետք է հեռանան։
Իրանը նույնպես կկորցնի ամեն ինչ։ Նման քաղաքականությամբ Թեհրանը Սիրիայում որևէ բան ունենալու հավակնություն չէր էլ կարող ունենալ։ Միայն սպառնալիքներ և ուրիշ ոչինչ։ Հիմա էլ հայտարարում են, թե կարող են երկու բանակ ուղարկել Սիրիա, բայց վախենում են, որ արդեն ուշ է։ Փոխարենը Իրանի իշխանություններն զբաղեցնում են իրենց հասարակությանը տիեզերք ինչ-որ արբանյակներ ուղարկելով։ Դե իսկ վաղը-մյուս օրն էլ Մոսկվան ու Թեհրանը երկար կվիճեն, թե ում բաղթողման հետևանքով էր, որ ահաբեկիչները կարողացան կործանել Սիրիան։
Համաձայնեք՝ ամեն ինչ շատ ծանոթ է մեզ։ Պարզապես այս անգամ մեր «բախտը բերեց». Թուրքիայի ախորժակին Սիրիայում հագուրդ տրվեց։
Դե իսկ CNN-ները մեծ հաճույքով հարցազրույցներ են անում ահաբեկիչների հետ։ Արդյունքում պարզվելու է, որ բոլորն ամեն ինչ արել են, որպեսզի նոր կոտորածներ չլինեն, բայց ստացվեց այնպես, ինչպես ստացվեց։
P.S.
Աղոթում եմ Սիրիայում գտնվող մեր հայրենակիցների ու եղբայրական ժողովրդի ճակատագրի համար»։
19:16 05/12/2024  |  Միջազգային լրահոսՍիրիական զորքերը դուրս են եկել Համայից
14:55 05/12/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՀալեպահայերի առաջին խմբի ժամանումը Հայաստան սպասվում է դեկտեմբերի 14-ին
22:09 04/12/2024  |  Միջազգային լրահոսՀալեպահայերի համար անորոշությունը քաղաքական ու անվտանգային է. Գաբրիելյան
14:47 04/12/2024  |  Միջազգային լրահոսԻրանում նշել են՝ ովքեր են խառնված Սիրիայում վերջին սրացումներին
23:02 03/12/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՍերգեյ Կոպիրկինը հանդիպել է Հայաստանում Սիրիայի դեսպանի հետ, հայտնել Ռուսաստանի դիրքորոշումը
22:45 03/12/2024  |  Միջազգային լրահոսԻրանում հայտարարել են հարցումով դիմելու դեպքում Սիրիա զորք ուղարկելու պատրաստակամության մասին
20:40 03/12/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՀալեպի հայկական կազմակերպություններն անցել են արտակարգ ռեժիմի. Աշխատատեղերը փակվել են, նպարեղենը սպառվում է, իսկ քաղաքից դուրս գալը՝ անհնար. գաղութը նյութական օժանդակության կարիք կունենա
19:54 03/12/2024  |  Միջազգային լրահոսԻրանի ԱԳ նախարարը մտադիր է այցելել Ռուսաստան
19:30 03/12/2024  |  Միջազգային լրահոսՍիրիական բանակն աստիճանաբար հետ է նվաճում Հալեպի նահանգի բռնազվաթված տարածքները․ իրանագետ

"До боли знакомо": политолог указал на вероятность крупного торга, при котором была продана Сирия 12/06/2024 18:13 | Комментарий
Происходящее сегодня в Сирии – это настоящая трагедия, пишет политолог Грант Мелик-Шахназарян на своей странице в Facebook.
“Я не знаю, сможет ли власть Асада и на этот раз выйти из кризиса, но случившегося достаточно, чтобы понять, что имел место крупный торг, при котором были проданы интересы Сирии, точнее говоря, продана была сама Сирия”, - отметил политолог.
Как указал эксперт, по всей вероятности, страна будет раздроблена. "Основным, если не единственным, выгодоприобретателем является Турция. Москва надеется на то, что Латакия и Тартус останутся под российским влиянием. Однако что-то подсказывает, что влияние России в этих регионах будет таким же, каким оно было у российских миротворцев в Арцахе. Рано или поздно русским дадут понять, что им больше нечего делать в Сирии и они должны уйти", - считает эксперт. Политолог считает, что Иран тоже потеряет все.
“У Тегерана с такой политикой не могло быть шансов добиться чего-то в Сирии. Одни только угрозы и ничего больше. Теперь же они заявляют, что могут направить в Сирию две армии, но опасаются, что уже поздно. Вместо этого власти Ирана занимают свое население запусками каких-то спутников в космос. Ну, а завтра Москва и Тегеран будут долго спорить о том, из-за чьей оплошности террористы смогли пагубить Сирию. Согласитесь, все это нам до боли знакомо. Просто на сей раз нам "повезло": аппетиты Турции были удовлетворены за счет Сирии. А CNN-ы с большим удовольствием берут интервью у террористов. В итоге окажется, что все якобы делали все возможное, чтобы предотвратить новые погромы, но вышло так, как вышло”, - отметил политолог.