Համաձայնության ենք եկել նախաբանի և համաձայնագրի նախագծի 17 հոդվածներից 15-ի շուրջ. Միրզոյան 12/05/2024 20:57 | ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանը շարունակում է իր կառուցողական ներգրավվածությունը Ադրբեջանի հետ հարաբերությունների լիարժեք կարգավորմանն ուղղված բանակցություններում։ Մալթայում հայտարարել է ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը։
նա նշել է, որ երկկողմ բանակցություններն այս տարի հանգեցրին Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանի սահմանազատման կանոնակարգի ստորագրմանը, որով սահմանազատման հիմք ընդունվեց 1991 թվականի Ալմա-Աթայի հռչակագիրը։
«Տեղում մեզ հաջողվեց սահմանազատել ավելի քան 12 կմ սահման, և հուսով ենք, որ այս փաստաթուղթը ճանապարհ կհարթի գործընթացի արդյունավետ շարունակման համար և այդպիսով էապես կնպաստի տարածաշրջանում կայունության հաստատմանը»,- նշել է Արարատ Միրզոյանն ու ավելացրել. «մենք նաև որոշակի առաջընթաց ենք գրանցել մեր երկու երկրների միջև Խաղաղության համաձայնագրի ստորագրման ուղղությամբ։ Մենք համաձայնության ենք եկել նախաբանի և համաձայնագրի նախագծի 17 հոդվածներից 15-ի շուրջ, և եթե լինի բավարար քաղաքական կամք, այն կարող է արագորեն վերջնականացվել և ստորագրվել»։
Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է, որ Հայաստանը շարունակաբար ապացուցել է իր պատրաստակամությունը ստորագրելու համաձայնագիրը և փակելու թշնամության էջը Հարավային Կովկասում։
«Մենք համոզված ենք, որ խաղաղությունն այլընտրանք չունի, քանի որ մեր տարածաշրջանի ժողովուրդն արդեն շատ է տուժել արյունալի հակամարտություններից։ Ի հեճուկս բոլոր դժվարություններին, մենք հաստատակամ ենք շարունակելու մեր ջանքերը՝ հասնելու ցանկալի նպատակին։ Այս համատեքստում հայկական կողմի առաջարկած «Խաղաղության խաչմերուկ» կապուղիների նախագիծը մեծ ներուժ ունի բարձրացնելու վստահությունը, ամրապնդելու վստահության մթնոլորտը և խթանելու տարածաշրջանի երկրների միջև ավելի լավ փոխգործակցություն»,- նշել է Միրզոյանը։

Ереван и Баку согласовали Преамбулу и 15 из 17 статей преамбулы и проекта мирного соглашения – Мирзоян 12/06/2024   09:14  |  Политика
Армении и Азербайджану удалось добиться некоторых успехов в направлении подписания Мирного соглашения между двумя странами. Об этом заявил глава МИД Армении Арарат Мирзоян.
“В условиях вызовов, с которыми весь мир сегодня сталкивается, мы становимся более бдительными в вопросах мира и стабильности. Учитывая это, Армения продолжает конструктивное участие в переговорах, направленных на полную нормализацию отношений с Азербайджаном”, - заявил Мирзоян, выступая на 31-м заседании СМИД ОБСЕ.
Он отметил, что "в этом году двусторонние переговоры привели к подписанию Положения по делимитации границы между Арменией и Азербайджаном, которое признало Алма-Атинскую декларацию от 1991 года в качестве основы для делимитации границы".
“На земле нам удалось делимитировать более 12 км границы, и мы надеемся, что этот документ проложит путь для эффективного продолжения процесса и тем самым в значительной степени поспособствует стабильности в регионе. Также нам удалось добиться некоторых успехов в направлении подписания Мирного соглашения между нашими двумя странами. Мы согласовали Преамбулу и 15 из 17 статей проекта соглашения, и при наличии достаточной политической воли его можно быстро финализировать и подписать. Армения постоянно подтверждает свою готовность подписать соглашение и закрыть страницу вражды в Южном Кавказе", - отметил глава МИД РА.
Мирзоян выразил уверенность, что мир не имеет альтернативы, так как народы нашего региона уже слишком много пострадали от кровавых конфликтов.
"Несмотря ни на что, мы настроены продолжать наши усилия для достижения поставленной цели. В этом контексте проект «Перекресток мира», предложенный армянской стороной, имеет потенциал для повышения доверия, укрепления взаимопонимания и содействия лучшему взаимодействию между странами нашего региона", - заявил Мирзоян.
15:02 02/12/2024  |  ПолитикаОппозиционные депутаты подали в суд на кабмин и МИД Армении
12:38 29/11/2024  |  ПолитикаМгер Григорян побеседовал с первым вице-премьером Азербайджана на полях мероприятия СНГ в Москве