Կիրակի 12 / 15 / 2024
Գյումրին եղել է Փաշինյանի «հեղափոխության» խորհրդանիշը, հիմա պետք է դառնա նրա քաղաքական ֆիասկոյի սկիզբը. Սուրենյանց 11/28/2024   12:40  |  Մեկնաբանություն
Ի սկզբանե ակնհայտ էր, որ Նիկոլ Փաշինյանն ու ՔՊ-ն Գյումրիի ավագանու արտահերթ ընտրություններում հաղթելու որևէ շանս չունեն՝ առանձին վերցրած կամ սատելիտների հետ միասին: Այս մասին գրել է քաղաքագետ, «Դեմոկրատական այլընտրանք» կուսակցության նախագահ Սուրեն Սուրենյանցը.
«Այս ակնհայտ փաստը հակասություն մեջ է մտնում ՏԻՄ-երն ուզուպացնելու Փաշինյանի «հետևողական» քաղաքականության մեջ:
Երբ Նիկոլ Փաշինյանը նախօրեին խոսում էր Գյումրիում ինչ-որ փրազմերիզի կամ նախնական ընտրությունների, քաղաքապետի ԺՊ նշանակելու մասին, մի կողմից, բացահայտում էր սեփական վախերն ու ցայտնոտը, մյուս կողմից՝ «Վանաձորի մոդելով» Գյումրիի ընտրությունները հետաձգելու և փաստորեն՝ տեղական իշխանությունն ուզուրպացնելու մտադրությունը:
Որևէ կերպ չպետք է թույլ տալ, որ Փաշինյանը սեփական «քաղաքապետացու» Վահագն Մկրտչյանին պարտադրի Գյումրիին՝ սահմանափակելով կամ կանխորոշելով պատվախնդիր գյումրեցիների ընտրության իրավունքը:
Որպես Գյումրիի ավագանու արտահերթ ընտրություններին մասնակցության հայտ ներկայացրած «Դեմոկրատական այլընտրանք» կուսակցության նախագահ, կոչ եմ անում ընտրական գործընթացին մասնակցության հայտ ներկայացրած բոլոր ընդդիմադիր ուժերին՝ համատեղ, քաղաքական և իրավական հասանելի գործիքներով, կանխել Փաշինյանի կողմից Գյումրիի տեղական իշխանությունն ուզուրպացնելու բացահայտ փորձը:
Գյումրին եղել է Փաշինյանի «հեղափոխության» խորհրդանիշը, հիմա պետք է դառնա նրա քաղաքական ֆիասկոյի սկիզբը»:
20:33 27/11/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԳյումրիում քաղաքային տրանսպորտի վթարի հետեւանքով տուժած անձինք չեն հոսպիտալացվել
19:39 27/11/2024  |  ՔաղաքականՓաշինյանը բացել է «պանդորայի» արկղը. ամենալավատեսական կանխատեսումներով՝ ՔՊ-ն Գյումրիում հավաքելու է 30 տոկոս. Արթուր Գևորգյան
14:12 27/11/2024  |  ՄեկնաբանությունՓաշինյանին հրավիրում եմ բանավեճի․ առանց ժպ նշանակելու կարելի է շարունակել Գյումրու ղեկավարումը. Առաքելյան
22:14 26/11/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՆիկոլ Փաշինյանը որոշել է Գյումրիում նախնական ընտրություն անցկացնել. հայտնի են օրերը
08:07 16/11/2024  |  ՄամուլԳյումրիում քաղաքապետի թեկնածուների պակաս չկա. թեկնածությունը կառաջադրի Արայիկ Հարությունյանի ընկերը` Կարեն Պետրոսյանը. «Ժողովուրդ»
15:55 14/11/2024  |  ՄեկնաբանությունՀամայնքապետարանի աշխատակիցներն աշխատավարձ են ստացել․Գյումրու ավագանու ՔՊ խմբակցության ղեկավար
08:24 14/11/2024  |  ՄամուլԳյումրին մնացել է ոմանց կոկորդում․ «Հրապարակ»
07:44 14/11/2024  |  ՄամուլԻնչպես է ՔՊ-ն լուծելու Գյումրիում ստեղծված ճգնաժամը. «Ժողովուրդ»
08:15 13/11/2024  |  ՄամուլԳյումրիում ուզում են կրկնել Երեւանի փորձը. «Հրապարակ»
20:30 12/11/2024  |  ՔաղաքականՈւկրաինական հակամարտության ավարտը կենսական է. ԱՄՆ առաջնահերթություններից կարող ենք դուրս մնալ. Սուրենյանց (տեսանյութ)

Гюмри был символом “революции” Пашиняна, а теперь должен стать началом его политического фиаско - Суренянц 11/28/2024   13:07  |  Комментарий
С самого начала было очевидно, что у Никола Пашиняна и партии “Гражданский договор”  - отдельно или сообща с сателлитами - нет никаких шансов одержать победу на внеочередных выборах в Совет старейшин Гюмри. Такое мнение выразил председатель партии “Демократическая альтернатива” Сурен Суренянц.
“Этот очевидный факт вступает в противоречие с “последовательной” политикой Пашиняна по узурпации органов местного самоуправления. Когда Никол Пашинян накануне говорил о проведении в Гюмри каких-то праймериз или предварительных выборов, назначении временно исполняющего обязанности мэра, то, с одной стороны, выдавал собственные страхи и цейтнотовое положение, а с другой  — намерение перенести выборы в Гюмри по аналогии с "ванадзорской моделью" и узурпировать местную власть”, - считает Суренянц.
Как председатель партии "Демократическая альтернатива", подавшей заявку на участие во внеочередных выборах в Совет старейшин Гюмри, Сурен Суренянц призывает все подавшие заявку на участие в избирательном процессе оппозиционные силы объединиться и при помощи имеющихся политических и правовых инструментов предотвратить открытую попытку Пашиняна узурпировать местную власть в Гюмри.
“Гюмри был символом “революции” Пашинян, а теперь должен стать началом его политического фиаско”, - написал Суренянц в своем телеграм-канале.
09:42 27/11/2024  |  Лента новостейПашинян анонсировал проведение предварительных выборов мэра Гюмри
09:28 06/12/2023  |  Лента новостейТрадиция кузнечного ремесла Гюмри включена в список нематериального наследия ЮНЕСКО
11:21 12/06/2023  |  Лента новостейВ Армении создана рабочая группа по разработке стратегии развития Гюмри
17:42 12/06/2019  |  Лента новостейПрезидент Армении посетил Гюмри и обсудил с итальянскими предпринимателями возможности восстановления исторического центра города
14:49 25/04/2019  |  Лента новостейПрезидент Армении обсудил с благотворителями возможности реализации проекта по восстановлению исторического ядра в Гюмри