Այս տարվա առաջին 9 ամիսներին Հայաստան է եկել Թուրքիայի 9 810 քաղաքացի, որոնցից 190-ը չեն վերադարձել 11/12/2024   10:18  |  ԼՐԱՀՈՍ
2024թ. հունվար-սեպտեմբեր ամիսներին Հայաստան է այցելել Թուրքիայի 9 810 քաղաքացի։ ՀՀ Ազգային վիճակագրական կոմիտեի հրապարակած տվյալների համաձայն, նույն ժամանակահատվածում նրանցից միայն 9 620-ն է լքել Հայաստանը։
Դիտարկվող ամանակահատվածում Հայաստան է այցելել նաեւ Հնդկաստանի 37 642 քաղաքացի, լքել` 42 502-ը:
Հատկանշական է որ այս տարվա առաջին ինն ամիսների ընթացքում ամենաշատը Հայաստան են այցելել ՌԴ քաղաքացիներ, ավելի քան 1 մլն 89 հազար մարդ, նրանցից նույն ժամանակահատվածում Հայաստանը լքել են ավելի քան 1 մլն 79 հազարը։ Նշենք, որ Հայաստան է այցելել նաեւ Ուկրաինայի 42 483 քաղաքացի, սակայն ինն ամսվա ընթացքում Հայաստանը լքողների թիվն ավելի շատ է եղել`43 314 ։
Հայաստան այցելող օտարերկրյա քաղաքացիների երկրորդ տեղում Վրաստանն է: Այս տարվա առաջին 3 եռամսյակներում Հայաստան է եկել Վրաստանի 296 941 քաղաքացի, նրանցից Հայաստանը լքել է 292 237-ը։
Երրորդ տեղում Իրանի քաղաքացիներն են` այս տարի Հայաստան է եկել 159 118 Իրանի քաղաքացի,որոնցից 158 828 նույն ժամանակահատվածում լքել է Հայաստանը։
ԱՄՆ-ից այս տարվա 9 ամիսներին Հայաստան է եկել 59 963 քաղաքացի, նրանցից 57 834 մեկնել են Հայաստանից։
10:44 10/11/2024  |  Միջազգային լրահոսԹուրքիայում միջքաղաքային ավտոբուսը վթարի է ենթարկվել, կան զոհեր
14:05 06/11/2024  |  Միջազգային լրահոսԹուրքիան «Միջին միջանցքի» համար կնշանակի հատուկ ներկայացուցիչ
11:56 06/11/2024  |  ՔաղաքականՖիդանն ասել է ՝ երբ Թուրքիան կկարգավորի հարաբերությունները Հայաստանի հետ
14:57 05/11/2024  |  Միջազգային լրահոսԹուրքիայի նավթավերամշակման գործարանում պայթյուն է որոտացել
21:16 03/11/2024  |  Միջազգային լրահոսԱնկարան դիմել է ՄԱԿ-ին՝ նախաձեռնելու Իսրայելին զենք վաճառելու էմբարգո
18:36 03/11/2024  |  Միջազգային լրահոսՌԴ-ն ուսումնասիրում է՝ ինչ վիրուսից են բողոքում Թուրքիայից վերադարձած ռուսաստանցիները
18:13 03/11/2024  |  Միջազգային լրահոսԹուրքիայում պայթյուն է որոտացել բնակելի շենքում. կա զոհ ու 16 վիրավոր

За 9 месяцев текущего года Армению посетили 9810 граждан Турции, из них 190 не вернулись обратно 11/12/2024 11:30 | Лента новостей
В январе-сентябре текущего года Армению посетили 9810 граждан Турции. По данным, опубликованным Национальным статистическим комитетом РА, за тот же период Армению покинули лишь 9620 из них.
За наблюдаемый период Армению посетили 37 642 гражданина Индии, убыли - 42 502.
На первом месте по числу посетивших Армению за 9 месяцев текущего года оказались российские граждане - более 1 миллиона 89 тысяч человек, из которых за тот же период Армению покинуло более 1 млн. 79 ты. человек. Отметим, что Армению посетили также 42 483 гражданина Украины, однако число убывших из Армении превысило численность прибывших– 43 314 человек.
Второе место среди иностранных граждан, посещающих Армению, занимает Грузия. За первые три квартала текущего года в Армению прибыл 296 941 гражданин Грузии, из них 292 237 покинули РА.
На третьей строчке находятся граждане Ирана: в этом году Армению посетили 159 118 граждан Ирана, из них за тот же период Армению покинули 158 828 человек.
За 9 месяцев текущего года в Армению из США прибыли 59 963 гражданина, из них 57 834 человека уехали из Армении.