Ֆրանսիայի դեսպանն արձանագրել է Ադրբեջանի կողմից ՀՀ սուվերեն տարածքի օկուպացիան Ներքին Հանդի հատվածում 10/30/2024 16:53 | ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպան Օլիվիե Դըկոտինյին արձանագրել է Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի սուվերեն տարածքի օկուպացիան Սյունիքի մարզի Ներքին Հանդ բնակավայրի հատվածում։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Գորիսում լրագրողների հետ ճեպազրույցում դեսպանը ներկայացրեց տպավորությունները իր՝ Ներքին Հանդ կատարած այցից։
Դըկոտինյին ընդգծել է, որ Ներքին Հանդ բնակավայրի մի հատվածն օկուպացված է Ադրբեջանի կողմից։ «Այդ իրավիճակը մեծ դժվարություններ է առաջացնում բնակիչների համար։ Նրանց մոտ վտանգի զգացողություն կա, իսկ այդ վտանգը իրական է, քանի որ հարվածները կարող են նորից սկսվել։ Առօրյա կյանքի հետ կապված խնդիրներ կան, մարդիկ ընդհուպ ջրի խնդիրներ ունեն, այստեղ մարդկային դրամաներ կան, մարդիկ չեն կարողանում այցելել իրենց հարազատների գերեզմաններ»,- նշեց դեսպանը։
Հարցին, թե արձանագրում է, որ Ադրբեջանն այդ հատվածում 4 կողմից ներխուժե՞լ է ՀՀ սուվերեն տարածք, դեսպանը պատասխանեց․ «Երեք կողմից, որովհետև մի կողմից մենք կարողացել ենք գնալ այնտեղ»։

Посол Франции в РА зафиксировал оккупацию Азербайджаном суверенной территории Армении в районе села Неркин Ханд 10/30/2024   17:06  |  Лента новостей
Посол Франции в Армении Оливье Декотиньи зафиксировал оккупацию Азербайджаном суверенной территории Армении в районе населенного пункта Неркин Ханд Сюникской области РА.  Об этом, как сообщает Арменпресс, на брифинге с журналистами в Горисе посол поделился впечатлениями от посещения Неркин Ханда.
Декотиньи подчеркнул, что часть населенного пункта Неркин Ханд оккупирована Азербайджаном.
«Эта ситуация вызывает большие трудности у жителей. У них есть чувство опасности, и эта опасность реальна, потому что нападения могут начаться снова. Есть проблемы, связанные с повседневной жизнью, у людей даже проблемы с водой. Здесь человеческие драмы, люди не могут посетить могилы своих родственников", - отметил посол.
На вопрос, фиксирует ли он, что Азербайджан вторгся на суверенную территорию Армении с 4-х сторон в этом районе, посол ответил: «С трех сторон, потому что с одной стороны нам удалось туда зайти».