Համաշխարհային աղոթք Ժնևի Սուրբ Պետրոս տաճարում` հանուն Հայաստանի և հայ պատանդների 10/30/2024 14:56 | ԼՐԱՀՈՍ
Եկեղեցիների համաշխարհային խորհուրդը հրավիրում է բարի կամք ունեցող բոլոր մարդկանց՝ միանալու Հայաստանին նվիրված աղոթքի օրվան, որը տեղի է ունենալու նոյեմբերի 10-ին, Ժնևի Սուրբ Պետրոս տաճարում, Կենտրոնական Եվրոպայի ժամանակով ժամը 17:00-ին: Ընդհանրական աղոթքի արարողությունը տեղի է ունենում COP29 համաժողովի բացման նախօրեին, որն այս տարի անցկացվում է Ադրբեջանում։
Ն․Ս․Օ․Տ․Տ․ Գարեգին Բ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը խնդրանքով դիմել է բոլորին՝ միանալու Ադրբեջանում պահվող հայ պատանդների համար աղոթքին։ «Մենք համոզված ենք, որ Եկեղեցիների համաշխարհային խորհրդի կողմից անցկացվող նման համաշխարհային աղոթքը կխրախուսի քրիստոնեական համայնքների, դիվանագիտական առաքելությունների, լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների և միջազգային համապատասխան բոլոր կազմակերպությունների մասնակցությունը, - ասել է Ամենայն Հայոց կաթողիկոսը։- Մենք անկեղծորեն հույս ենք տածում, որ այս հոգևոր ջանքերը կբարձրացնեն համաշխարհային իրազեկությունն այս շարունակվող հումանիտար ճգնաժամի վերաբերյալ և կնպաստեն ճշմարտության ու արդարության վրա հիմնված խաղաղարար լուծմանը»:
Արձագանքելով Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի այս կոչին՝ Եկեղեցիների համաշխարհային խորհուրդը հրավիրում է բարի կամքի տեր բոլոր մարդկանց նոյեմբերի 10-ին միանալու Հայաստանի համար աղոթքի օրվան՝ հանուն խաղաղության, փախստականների աջակցման և պատերազմի պատանդների ազատ արձակման։
Նոյեմբերի 10-ը պատահական ընտրված օր չէ․ դրա հաջորդ օրը Բաքվում մեկնարկելու են COP29-ը՝ ՄԱԿ-ի Կլիմայի փոփոխությունների մասին բանակցությունները։ COP29 գագաթնաժողովը բացառիկ հնարավորություն է աջակցելու Ադրբեջանում ապօրինաբար պահվող 23 հայ պատանդների, ինչպես նաև ադրբեջանցի քաղբանտարկյալների և լրագրողների անվերապահ ազատ արձակմանը:
Եկեղեցիների համաշխարհային խորհուրդը Հայաստանին նվիրված ընդհանրական աղոթքն անցկացնելու է հայ համայնքի հետ համագործակցությամբ:

Всемирный молебен за Армению и армянских заложников будет отслужен в женевском соборе Сен-Пьер 10/30/2024   15:06  |  Лента новостей
Всемирный совет церквей (ВСЦ) приглашает всех людей доброй воли присоединиться к дню молитвы за Армению 10 ноября, за день до открытия конференции по климату COP29 в Азербайджане. ВСЦ в сотрудничестве с армянской общиной организует местную молитвенную службу в соборе Сен-Пьер в Женеве 10 ноября в 17:00 по центральноевропейскому времени.
Его святейшество Гарегин II, Верховный Патриарх и Католикос всех армян, призвал людей присоединиться к молитве за армянских заложников. «Мы убеждены, что такая глобальная молитва, проводимая Всемирным советом церквей, явится стимулом для участия христианских общин, дипломатических миссий, представителей СМИ и всех соответствующих международных организаций», – сказал Католикос Гарегин II. «Мы искренне надеемся, что эти духовные усилия повысят осведомленность мировой общественности об этом продолжающемся гуманитарном кризисе и будут способствовать мирному решению, основанному на правде и справедливости».
Отвечая на этот призыв, Всемирный совет церквей (ВСЦ) приглашает всех людей доброй воли присоединиться ко дню молитвы за Армению во имя мира, в поддержку беженцев и ради освобождения заложников войны – 10 ноября, за день до открытия конференции по климату СОР29 в Азербайджане.
COP29 предоставляет уникальную возможность выступить за безоговорочное освобождение 23 армянских заложников, а также азербайджанских политзаключенных и журналистов, содержащихся в азербайджанских тюрьмах.
ВСЦ организует местную молитвенную службу в соборе Сен-Пьер в Женеве 10 ноября в 17:00 по центральноевропейскому времени в сотрудничестве с армянской общиной.