Շվեդիան երես է թեքում Վրաստանից 10/29/2024   14:30  |  Միջազգային լրահոս
Շվեդիան դադարեցնում է համագործակցությունը Վրաստանի հետ պետական մարմինների մակարդակով, հայտնում է Georgia Online պորտալը։
Շվեդիայի զարգացման համագործակցության և արտաքին առևտրի նախարար Բենջամին Դուսի գրավոր մեկնաբանությունը բացատրում է, որ Վրաստանում զարգացումները «վաղուց տագնապալի էին», և որ հոկտեմբերի 26-ի խորհրդարանական ընտրություններում միջազգային դիտորդների կողմից արձանագրված խախտումները հաստատում են դա։
Նշվում է, որ իշխող ռուսամետ «Վրացական երազանք» կուսակցությունը հաղթել է վիճելի խորհրդարանական ընտրություններում, որոնց լեգիտիմությունը կասկածի տակ են դնում երկրի ընդդիմությունը և միջազգային դիտորդները։
«Շվեդիայի կառավարությունը դադարեցնում է շվեդ-վրացական ուղղակի համագործակցությունը»,- ասել է նա։
Դուսի խոսքով՝ համագործակցությունը կարող է վերականգնվել ապագայում, եթե Վրաստանը վերադառնա ԵՄ։
Նշվում է, որ Շվեդիայի օգնությունը Վրաստանին կազմում է տարեկան մոտ 200 մլն կրոն։ Այս տարի երկրի քաղաքացիական հասարակությանը վերաբաշխվել է 25 մլն կրոն։
23:54 28/10/2024  |  Միջազգային լրահոսԶախարովան պատասխանել Է Վրաստանի հասցեին ԱՄՆ-ի սպառնալիքներին
22:52 28/10/2024  |  Միջազգային լրահոսԹբիլիսիում ցուցարարները հարձակվել են տղամարդու վրա, ով իրենց ռուս է թվացել
22:40 28/10/2024  |  Միջազգային լրահոսԱՄՆ-ը Վրաստանին սպառնացել է «հետեւանքներով»՝ Թբիլիսիի ընթացիկ քաղաքականության համար
21:30 28/10/2024  |  Միջազգային լրահոսԵրդվում եմ, մինչև վերջ ձեզ հետ կլինեմ. Վրաստանի նախագահը միացել է ընդդիմության հանրահավաքին և հանդես եկել հայտարարությամբ
20:02 28/10/2024  |  Միջազգային լրահոսԹբիլիսիում սկսվել է ընդդիմության բողոքի ակցիան ընտրությունների արդյունքների դեմ
22:44 27/10/2024  |  ՔաղաքականՀայաստանի համար շատ կարևոր է,որ Վրաստանում լինի այնպիսի իշխանություն,որը բալանսավորված արդյունավետ հարաբերություններ ունենա արևմուտքի և ՌԴ հետ.Սուրենյանց
21:21 27/10/2024  |  Միջազգային լրահոսՍահակաշվիլին Վրաստանի ընդդիմությանը կոչ է արել բողոքի մեծ ակցիաների դիմել
18:37 27/10/2024  |  Միջազգային լրահոսՌուսաստանի հետ դիվանագիտական հարաբերություններ լինել չեն կարող․ Վրաստանի վարչապետ
13:16 27/10/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՓաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Կոբախիձեին

Швеция заявила о прекращении сотрудничества с Грузией 10/29/2024   14:21  |  Международные новости
Швеция прекращает сотрудничество с Грузией на уровне государственных органов, передает портал Грузия Online со ссылкой на издание Swedenherald.
В письменном комментарии министра Швеции по вопросам сотрудничества в целях развития и внешней торговли Бенджамина Дуса поясняется, что развитие событий в Грузии «давно вызывает тревогу» и что нарушения, о которых сообщили международные наблюдатели на парламентских выборах 26 октября, подтвердили это.
Отмечается, что «пророссийская правящая партия «Грузинская мечта» одержала победу на спорных парламентских выборах, легитимность которых ставится под сомнение оппозицией и международными наблюдателями».
Министр Дус утверждает, что «попытки помешать гражданскому обществу страны выполнять свою демократическую роль, в том числе с помощью ограничительного законодательства, противоречат нормам и ценностям ЕС».
«Поэтому правительство приостанавливает прямое шведско-грузинское сотрудничество, которое все еще продолжается, в том числе с налоговым ведомством Грузии», — заявил он.
По словам Дуса, сотрудничество может быть возобновлено в будущем, если Грузия снова обратится в ЕС.
Отмечается, что помощь Швеции Грузии составляет около 200 млн крон в год. В этом году 25 млн крон было перераспределено в пользу гражданского общества страны.
13:54 14/10/2024  |  Международные новостиПрезидент Грузии намерена предложить «техническое» правительство до парламентских выборов