Եթե մեր խնդիրը մենք չլուծենք, 3-րդ երկիրը լուծի, դա դավաճանություն կլինի. Մհեր Գրիգորյան 10/21/2024   14:51  |  ԼՐԱՀՈՍ
Իմ համար շատ բարդ է լսել քննադատություն՝ չլսելով ալտերնատիվ առաջարկներ։ Չեք պատկերացնի, թե որքան ավելի օգտակար կլիներ, եթե լինեին ալտերնատիվ առաջարկների կամ մոդելների դիսկուրս, որը ավելի շատ կզսպի մեր երկրի ռիսկերը և ավելի արդյունավետ կդարձնի։ Այս մասին ԱԺ-ում Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև պետական սահմանի սահմանազատման և սահմանային անվտանգության հարցերով հանձնաժողովի համատեղ գործունեության մասին կանոնակարգը վավերացնելու մասին օրենքի նախագծի քննարկման ավարտին ասաց հանձնաժողովի նախագահ, փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը։
Անդրադառնալով ապագա պատասխանատվության մասին հնչած հայտարարություններին՝ Գրիգորյանը նշեց. «Ձեզ թվում է՝ ես դա չեմ հասկանում, բայց ես հասկանում եմ նաև մեկ բան, որ եթե մենք մեր պրոբլեմները չլուծենք՝ ոչ մեկ չի լուծի կամ լկուծի երրորդ երկիր, իսկ դա ես համարում եմ դավաճանություն, պետք է ունենալ համարձակություն՝ խնդիրներին լուծում տալ, ոչ թե դելեգացնել երրորդ ուժերին կամ երրորդ երկրներին, ինչը նշանակում է սպառել կամ դիսկոնտավորել ինքնիշխանությունը, որն անթույլատրելի է բոլորիս համար։ Դա մեզ ոչ ոք չի ների։
Սահմանազատումը կներեն, թե ոչ, այդքան էական չէ, բայց ինքնիշխանության դիսկոնտավորումը հաստատ ոչ ոք չի ների։ Այդ իմաստով ամեն բան շատ լավ հասկանալով ու շնորհակալություն հայտնելով իմ ապագայի նկատմամբ հոգատարության համար՝ ուզում եմ ասել՝ վստահ եղեք, որ որևէ կասկած ու մտահոգություն դրա հետ ես չունեմ՝ անկախ թե ինչ տեղի կունենա»։
08:22 11/10/2024  |  ՄամուլՍահմանազատման հանձնաժողովների կանոնակարգը կներկայացվի ԱԺ հանձնաժողովի նիստում. «Ժողովուրդ»

Если мы не будем решать наши проблемы, то их решит третья страна, а это предательство – вице-премьер Армении 10/21/2024   16:09  |  Лента новостей
Было бы намного легче наряду с критикой услышать еще и альтернативные предложения, не представляете, насколько это было бы эффективно.   Об этом заявил вице-премьер Армении Мгер Григорян под занавес обсуждения закона о ратификации совместной деятельности комиссий по делимитации госграницы между Арменией и Азербайджаном.
Коснувшись прозвучавших заявлений о будущей ответственности, Григорян отметил:
"Вам кажется, я этого не понимаю?! Но я также понимаю и то, что если мы не будем решать наши проблемы, то их никто не решит. Либо решит третья страна, а это я считаю предательством. Да нужно иметь смелость решать проблемы, а не делегировать их третьим силам или третьим странам, что означает исчерпать или дисконтировать суверенитет. Это недопустимо. Этого нам никто не простит. Простят нам делимитацию или нет, это не столь существенно, но дисконтирование суверенитета точно не простят. В этом смысле, все прекрасно понимая и выражая благодарность за заботу о моем будущем, хочу сказать: будьте уверены в том, что каких-либо сомнений и опасений по этому поводу у меня нет, независимо от того, что произойдет", - заявил он.