Հավատում ենք, որ Հայաստանի հետ պատմական և ֆորմալ խաղաղությունը ճանապարհ կհարթի տարածաշրջանի բարգավաճման համար. Հաքան Ֆիդան 10/18/2024   12:02  |  ԼՐԱՀՈՍ
Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Հաքան Ֆիդանը հայտարարել է՝ իրենք հավատում են, որ Հայաստանի հետ պատմական և ֆորմալ խաղաղությունն իսկապես ճանապարհ կհարթի տարածաշրջանում անշրջելի կայունության, բարգավաճման և զարգացման համար։
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է «Անադոլու» լրատվական գործակալությունը։
Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարարն այդ մասին ասել է՝ անդրադառնալով «3+3» ձևաչափով հանդիպմանը, որը կայանալու է հոկտեմբերի 18-ին Թուրքիայի Ստամբուլ քաղաքում։
«Հավատում ենք, որ Հայաստանի հետ պատմական և ֆորմալ խաղաղությունն իսկապես ճանապարհ կհարթի տարածաշրջանում անշրջելի կայունության, բարգավաճման և զարգացման համար»,- ասել է Ֆիդանը։
Նա ընդգծել է, որ «3+3» տարածաշրջանային խորհրդակցական հարթակի երրորդ հանդիպման քննարկումները կենտրոնացած են լինելու ոչ միայն Հայաստանի և Ադրբեջանի հարցերի, այլև ամբողջ կովկասյան տարածաշրջանի վրա։
Թուրքիայի ԱԳ նախարարը հավելել է, որ Անկարան գնահատում է «3+3» հարթակը և ընդգծել է, որ տարածաշրջանի երկրները պետք է միավորվեն՝ լուծելու իրենց խնդիրները։
20:41 17/10/2024  |  Միջազգային լրահոսԼավրովը ժամանել է Թուրքիա
22:09 15/10/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԳնել Սանոսյանը Ստամբուլում հանդիպել է Թուրքիայի տրանսպորտի և ենթակառուցվածքների նախարար Աբդուլքադիր Ուրալօղլուի հետ
23:23 14/10/2024  |  ԱնցուդարձԶբոսաշրջիկ կինը երեխային թողել է թուրքական օդանավակայանի զուգարանում եւ փորձել թռչել Մոսկվա

Глава МИД Турции: мы верим, что исторический и формальный мир с Арменией проложит путь к процветанию региона 10/18/2024 12:36 | Политика
Министр иностранных дел Турции Хакан Фидан заявил, что они верят, что исторический и формальный мир с Арменией действительно проложит путь к необратимой стабильности, процветанию и развитию в регионе. Об этом, как передает Арменпресс, сообщает агентство “Анадолу”.
Министр иностранных дел Турции об этом заявил, комментируя предстоящую встречу в формате “3+3”, которая пройдет 18 октября в Стамбуле.
“Мы верим, что исторический и формальный мир с Арменией действительно проложит путь к необратимой стабильности, процветанию и развитию в регионе”, - сказал Фидан.
Он подчеркнул, что обсуждения третьего заседания региональной консультативной платформы “3+3” будут сосредоточены не только на вопросах Армении и Азербайджана, но и на всем кавказском регионе.
Глава МИД Турции добавил, что Анкара ценит платформу “3+3”, и подчеркнул, что страны региона должны объединиться для решения своих проблем.