Նոյեմբերի 1-ից տրանսպորտից օգտվելիս պարտադիր պայման է լինելու 100 դրամանոցի առկայությունը կամ QR կոդով վճարումը 10/14/2024 22:30 | ԻՐԱԶԵԿՄԱՆ ՀԱՐԹԱԿ
Մայրաքաղաքի տրանսպորտային համակարգի բերեփոխումների և միասնական տոմսային համակարգի ներդրման համատեքստում նոյեմբերի 1-ից հասարակական տրանսպորտից, մասնավորապես՝ MAN, ZhongTong և GazelCity մակնիշի փոխադրամիջոցներից օգտվելիս պարտադիր պայման է լինելու 100 դրամանոց մետաղադրամի առկայությունը կամ ավտոբուսներում տեղադրված վճարային համակարգով QR կոդի միջոցով վճարում իրականացնելը։ Այս մասին հայտնել է Երևանի քաղաքապետի խոսնակ Հայկ Կոստանյանը:
«Նպատակը նախևառաջ հնարավոր ստվերային շրջանառությունը կանխելն է, այդպիսով՝ վարորդներին իրենց հիմնական գործից չշեղելը, ինչպես նաև հունվարի 1-ից սպասվող միասնական տոմսային համակարգին անցում կատարելուն նախապատրաստվելը։
Ըստ այդմ՝ վարորդները ուղևորներից առձեռն գումար չեն վերցնելու և մանրը չեն վերադարձնելու։
Ուզում եմ տեղեկացնել նաև, որ վերջին 4 ամիսների ընթացքում «Երևանի ավտոբուս» ՓԲԸ հասույթը կազմել է երկու միլիարդ ութ հարյուր տասնյոթ միլիոն ՀՀ դրամ, ինչը դրան նախորդող 4 ամիսների համեմատ ավելացել է 3,9%:
Միայն այս տարվա սեպտեմբեր ամսվա աշխատանքային օրերին հավաքագրվող հասույթը օրական կազմել է 30-32 միլիոն ՀՀ դրամ»,- գրել է նա:

С 1 ноября без сдачи: в мэрии Еревана анонсировали изменение условий проезда в общественном транспорте 10/15/2024   09:37  |  Информационная платформа
С 1 ноября при поездках на общественном транспорте, в частности, на автобусах MAN, ZhongTong и GazelCity, в обязательном порядке необходимо иметь при себе монету номиналом 100 драмов или произвести оплату с помощью QR-кода в платежной системе, установленной в автобусах. Об этом сообщил пресс-секретарь мэрии Еревана Айк Костанян. Он указал, что это делается в контексте реформирования столичной транспортной системы и внедрения единой билетной системы.
"Цель – пресечь в первую очередь возможную "тень" и не отвлекать водителей от основной работы, а также подготовиться к предстоящему с 1 января переходу на единую билетную систему. Водители не будут принимать у пассажиров наличные и не будут возвращать сдачу", - написал Костанян на своей странице в соцсети Facebook.
Он также сообщил, что за последние 4 месяца доходы ЗАО "Ереван автобус" составили два миллиарда восемьсот семнадцать миллионов драмов, что на 3,9% больше по сравнению с предыдущими 4 месяцами. “Только в рабочие дни сентября текущего года выручка составляла 30-32 млн драмов в день”, - проинформировал Костанян.