Լուկաշենկոն կոչ է արել պատրաստվել պատերազմի 09/24/2024 14:31 | Միջազգային լրահոս
Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն հայտարարել է, որ երկիրը պետք է պատրաստվի պատերազմի՝ միաժամանակ ցանկություն հայտնելով, որ «այդ պատերազմը տեղի չունենա»։
«Հին բանաձևը. եթե խաղաղություն ես ուզում, պատրաստվիր պատերազմին ևս մեկ անգամ ուզում եմ շեշտել։ Չնայած ինչու պետք է արդարանանք, որ մենք չենք պատրաստվում կռվել, չենք ուզում կռվել... Սա արդեն ասվել է, բայց նրանք իրենց գործն են անում՝ մեր հակառակորդները, մեր մրցակիցները, նրանք, ովքեր պատրասվում են մեր դեմ պատերազմել։ Հետևաբար, մենք պետք է պատրաստվենք պատերազմի, և Աստված տա, որ այս պատերազմը չլինի,-ասել է Լուկաշենկոն։
Միաժամանակ Լուկաշենկոն նշել է, որ որքան էլ սուր լինի իրավիճակը Բելառուսի շուրջ, ներկայումս հանրապետության դեմ պատերազմ սկսելու միտում չկա։

Лукашенко заявил, что Беларуси надо готовиться к войне 09/24/2024 14:46 | Международные новости
Президент Беларуси Александр Лукашенко заявил, что стране надо готовиться к войне, при этом выразив пожелание, чтобы "этой войны не было".
"Старая формула: хочешь мира - готовься к войне. Еще раз хочу подчеркнуть (хотя чего нам тут перед кем-то оправдываться), что мы не собираемся воевать, не хотим воевать… Всё это уже сказано. Это слушают, но делают свое дело - наши противники, наши соперники. Те, кто готовится против нас воевать. Поэтому нам надо готовиться к войне. И дай Бог, чтобы этой войны не было", - приводит РИА Новости со ссылкой на госагентство Белта слова Лукашенко, которые он произнес на совещании на Обуз-Лесновском военном полигоне в Брестской области.
Вместе с тем Лукашенко отметил, что, какой бы острой ни была обстановка вокруг Беларуси, тенденций к развязыванию войны против республики в настоящее время не наблюдается.