ԵՄ-ն փորձում է «պատժել» Վրաստանին. քննարկվում է երկրի հետ առանց վիզայի ռեժիմը կասեցնելու հարցը 09/20/2024   16:14  |  Միջազգային լրահոս
Եվրամիությունը դիտարկում է նաև Վրաստանի հետ առանց վիզայի ռեժիմը կասեցնելու հարցը, եթե երկիրը չվերադառնա «Եվրոպայի հետ մերձեցման ուղի»։ Այս մասին լրագրողներին ասել է Վրաստանում ԵՄ դեսպան Պավել Գերչինսկին։
«Եվրամիությունը, նախագահների և վարչապետների ամենաբարձր մակարդակով, մտահոգություն է հայտնել Վրաստանում զարգացող իրադարձությունների վերաբերյալ: Բարեփոխումների փոխարեն, որոնք Վրաստանը կմոտեցնեն Եվրամիությանը, ցավոք, վերջին ամիսներին մի քանի իրադարձություններ եղան, որոնք մեծացրին հեռավորությունը Վրաստանի և ԵՄ-ի միջև: Մենք մի քանի ամիս առաջ հստակեցրել ենք, որ բոլոր տարբերակները սեղանին են, այդ թվում՝ Վրաստանի  հետ առանց վիզայի ռեժիմի ժամանակավոր կասեցումը»,- ասել է Գերչինսկին։
Վրաստանի հարաբերությունները ԱՄՆ-ի և ԵՄ-ի հետ վատթարացան մայիսին Վրաստանի խորհրդարանի կողմից օտարերկրյա գործակալների մասին օրենքի ընդունումից հետո։
Վրաստանում խորհրդարանական ընտրությունները տեղի կունենան հոկտեմբերի 26-ին։ 12 տարի իշխանության ղեկին գտնվող իշխող կուսակցությունը կփորձի 4-րդ անգամ հաղթել։
12:28 20/09/2024  |  Միջազգային լրահոսԹբիլիսիում ցույց է տեղի ունեցել՝ ի հիշատակ դաժանաբար սպանված տրանսգենդերի
23:23 19/09/2024  |  Միջազգային լրահոսԵՄ-ն Վրաստանին սպառնացել Է չեղարկել առանց վիզայի ռեժիմը «ժողովրդավարության անկման» պատճառով
17:07 19/09/2024  |  Միջազգային լրահոսՎրաստանում սպանել են հայտնի տրանսգենդեր մոդելի. կասկածյալը ձերբակալվել է
16:44 19/09/2024  |  Միջազգային լրահոսՎրաստանը թույլ չի տա «մեծ երկրներին» օգտագործել իրեն. Կախա Կալաձե
20:39 18/09/2024  |  Միջազգային լրահոսՎրաստանի վարչապետը պատմել է Բայդենի վրա ոչ պաշտոնական ազդեցության մասին
21:56 17/09/2024  |  ՔաղաքականՎրաստանում բարդ ընտրություններ են սպասվում, Հայաստանի համար ռիսկերը կարող են ավելանալ
15:18 17/09/2024  |  Միջազգային լրահոսՎրաստանի խորհրդարանն իր վերջնական ընթերցմամբ արգելել է ԼԳԲՏ քարոզչությունը և սեռափոխությունը
21:59 16/09/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՆիկոլ Փաշինյանի պաշտոնական այցը Վրաստան ավարտվել է։
16:43 16/09/2024  |  ՔաղաքականՓաշինյանը կարևորել է Հարավային Կովասում խաղաղության հասնելու հարցում Վրաստանի ջանքերը
16:46 15/09/2024  |  Միջազգային լրահոս3 մարդ է բերման ենթարկվել Վրաստանի ​​սահմանը Թուրքիայի կողմից ապօրինի հատելու համար

“На столе все варианты”: ЕС рассматривает приостановку безвизового режима с Грузией 09/20/2024   17:21  |  Международные новости
Евросоюз рассматривает в том числе приостановку безвизового режима с Грузией, если страна не вернется на путь "сближения с Европой". Об этом, как передает ТАСС, заявил журналистам посол ЕС в Грузии Павел Герчинский.
"Евросоюз на высшем уровне президентов и премьер-министров выразил озабоченность траекторий развивающихся в Грузии событий. Вместо реформ, которые приблизят Грузию к Евросоюзу, к сожалению, в последние месяцы было несколько событий, увеличивающих дистанцию между Грузией и ЕС. Мы обсуждали это внутри [союза], наши члены обсуждали это, и мы ясно сказали уже несколько месяцев назад, что на столе все варианты, включая временную приостановку безвизового режима с Грузией", - сказал он.
Как отметил дипломат, Евросоюз будет наблюдать за процессами в Грузии, в том числе за проведением парламентских выборов 26 октября. Если выборы не будут демократичными и справедливыми, как заявил Герчинский, ЕС придется прибегнуть к санкциям. Он также привел в пример Белоруссию, в отношении которой после президентских выборов 2020 года были введены санкции.
Отношения Грузии с США и ЕС ухудшились на фоне принятия грузинским парламентом закона об иноагентах в мае.
16:05 24/05/2024  |  Международные новости"Независимость страны не продается": в правящей партии Грузии отреагировали на заявление Блинкена
09:11 24/05/2024  |  Международные новостиЕврокомиссар объяснил упоминание покушения на Фицо в разговоре с премьером Грузии