Թող Աստծո կամոք նվիրագործվի մեր ազգային երազանքը և կրկին ղողանջեն Արցախի եկեղեցիների զանգերը․ Արցախի թեմի առաջնորդի ուղերձը 09/19/2024   12:03  |  ԼՐԱՀՈՍ
Արցախի թեմի առաջնորդի ուղերձը 2023 թվականի սեպտեմբերյան ողբերգականիրադարձությունների տարելիցի առթիվ.
«Սիրելի՛ արցախցիներ.
Այսօր լրանում է մեկ տարին այն ողբերգական իրադարձությունների, որ տեղի ունեցան մեր ժողովրդի հետ։ Հակառակ մեր ժողովրդի հերոսական մաքառումներին՝ իննամսյա շրջափակման, սովի ու կարիքի մեջ գտնվելով և արտաքին աշխարհից օգնություն չստանալով, 2023 թվականի սեպտեմբերի 19-ին ու դրան հաջորդած օրերին Ադրբեջանը պատերազմական գործողություններով և ցեղասպանական քաղաքականության միջոցով ամբողջությամբ ռազմակալեց ու հայաթափեց հայ ժողովրդի բնօրրան Արցախի Հանրապետությունը: Տեղի ունեցավ ավելի քան 120.000 արցախահայերի բռնագաղթը։
Ողբերգական այս իրադարձություններին գումարվեց Ստեփանակերտում վառելիքի պահեստի պայթյունը, որի հետևանքով անմեղ զոհ դարձան ու վիրավորում ստացան բազմաթիվ հայորդիներ։ Այնուհետև գերեվարվեցին մեր անկախ պետականության խորհրդանիշներ հանդիսացող Արցախի պետական այրերը։ Ինչպես որ ամեն աղոթքի մեջ մենք հիշատակում ենք մեր հերոս նահատակների հոգիներին, այնպես էլ մեր աղոթքը պետք է լինի, որ օր առաջ ազատություն ստանան Բաքվի բանտերում գտնվող մեր գերիները։
Սրտի մեծագույն ցավով ենք արձանագրում տեղի ունեցածը, սակայն, քավ լիցի, թե կսկիծն ու տառապանքը մեզ համար վերաճեն հուսահատության, և Աստծուց ու մեր հայրենիքից երես թեքենք։ Այո, մեծ ու աննկարագրելի է այն կորուստը, որ կրել ենք մենք, թե՛ որպես հավաքականություն, և թե՛ որպես անհատներ։ Թշնամու ցեղասպան քաղաքականությանը զոհ են գնացել մեր զավակների կյանքերը, մեր տներն ու օջախները, մեր արյունն ու քրտինքը։ Ավելին, մենք մարդկային ու նյութական կորուստներից բացի կորցրել ենք մեր հոգևոր ինքնության ու մեզ՝ մեր հողին կանգուն պահող հիմնաքարերը։ Մեր սուրբ Հայրենիքի կորստի հետ միասին մենք կորցրել ենք մեր վանքերը, եկեղեցիները, հարազատների գերեզմանները։
Սակայն, սիրելի արցախցիներ, սա մեզ պետք է տա նոր ուժ, նոր հույս առ Աստված և նոր վստահություն մեր ազգային միասնականության մեջ, որպեսզի երբեք սեպտեմբերի 19-ը չդառնա լոկ հիշատակի օր։ Այն պետք է դառնա մեր կյանքը վերաիմաստավորելու, մեր ինքնությունը վերագտնելու, առ Արցախ վերադառնալու գաղափարի շուրջ համախմբվելու օր։ Հիրավի, արդարադատ ու ողորմած է մեր Տեր Աստված։ Եվ հավատով ու հույսով լցվելու և սիրով ամրանալու դեպքում է, որ կարող ենք հոգու խռովքով, բայց և պարզերես կերպով թերթել մեր պատմության այս ամոթալի էջը և վերաշարադրել նոր սկիզբ, ուղենշել վերելքի ու ազգային զարթոնքի նոր հորիզոններ։
Փառք Աստծո, որ Հայաստանի մեր քույրերն ու եղբայրները աներկբայորեն ջերմ ընդունելություն ցույց տվեցին մեզ՝ չթողնելով, որ մենք Մայր Հայրենիքում մեզ օտարականներ զգանք։ Մեր հայրենակիցների ջանքերով է նաև, որ արցախցին կարողանում է այսօր Հայաստանի Հանրապետությունում ինտեգրվել հանրային կյանքին՝ միաժամանակ պահպանելով իրեն յուրահատուկ դիմագիծը։
Հավատավո՛ր զավակներ, թող մեր սրտերում ու հոգիներում երբեք չմարի վերադարձի հույսի ճրագը։ Այն ամեն գնով պետք է վառ պահել՝ անընդհատ զորացնելով սիրո, ողորմության և նվիրումի գործերով։
Հավատալ և գործել. այս է բանաձևը վերադարձի և ազգային նոր ձեռքբերումների։ Ժամանակն է լծվելու մեր ազգային նվիրական իղձերի իրականացմանը, ամեն գնով, պատեհ ցանկացած առիթ օգտագործելու, որպեսզի արդարությունը վերահաստատվի մեր կյանքում, որպեսզի Արցախ աշխարհը կրկին մասը դառնա Մայր Հայրենիքի՝ այն Հայաստանի, որին ձգտել ու ձգտում ենք բոլորս։
Առ Աստված իմ աղոթքներն ու սրտի խորքերի ամենանվիրական իղձերն ուղղված են մեկ բանի՝ կրկին հայացած տեսնել Արցախը։ Եվ իմ պարտքն է՝ հայրաբար նույն հորդորը հղել ամենքիդ, որ դուք ևս ձեր կյանքի ուղիներում միշտ ամուր պահեք այդ նույն իղձը։
Թող Ամենակալ Տերն Իր շնորհները առատորեն բաշխի մեր ժողովրդին՝ պարգևելով ուժ, եռանդ և եղբայրասիրության առատ պտուղներ։ Թող Աստծո կամոք նվիրագործվի մեր ազգային երազանքը և մոտ ապագայում կրկին ղողանջեն Արցախի եկեղեցիների զանգերը՝ իրենց զավակներին կանչելով մայրական օրրան։ Թող մշտապես վառ մնա մեր հերոսացյալ հայորդիների հիշատակը, և թող անիրավ գերության մեջ գտնվող մեր զավակները կրկին ազատության պարգևին արժանանան։ Ամեն»։
11:20 19/09/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՈւղիղ մեկ տարի առաջ Ադրբեջանի ռազմական հարձակման հետևանքով ԼՂ ամբողջ բնիկ հայ բնակչությունը մի քանի օրվա ընթացքում ստիպված եղավ լքել սեփական բնակավայրերը. ՀՀ ԱԳՆ
14:58 18/09/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՆյութական ինչ ժառանգություն է մնացել օկուպացված Արցախում. Սարգսյանը թվեր է հրապարակել
16:21 17/09/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախի Հանրապետության «լուծարումը» հաստատող փաստաթուղթ ՀՀ կառավարություն մուտք չի եղել. Փաշինյանի կառավարությունն ուղղակի չի ընդունում Արցախի գոյությունը. Հարցման հետքերով
11:03 15/09/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախցի երեխաների համար ճամբարներ կազմակերպելը Հունգարիայի կողմից ուղղակի երեսպաշտություն է և էժանագին «հումանիտար ժեստ», որին պետք չէր տրվել. Արցախի ՄԻՊ
19:37 13/09/2024  |  ՔաղաքականՄիջազգային իրավունքը զրո չէ, կախված է նրանից, թե ինչպես են օգտվում․ այս պահին միջազգային իրավունքը ձեր կողմից է․ Օկամպոն՝ արցախցիների վերադարձի մասին
18:34 13/09/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԼուիս Օկամպոն կհանդիպի Վեհափառի հետ
11:56 13/09/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԼյոկան նոր տեսահոլովակ է ներկայացրել
15:32 12/09/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԱՄՆ Կոնգրեսում դատապարտել են Արցախի էթնիկ զտումն ու Հայաստանի դեմ ադրբեջանական ագրեսիան

Пусть по воле Божьей исполнится наша национальная мечта и вновь зазвонят колокола церквей Арцаха – глава Арцахской епархии 09/19/2024   12:44  |  Лента новостей
Предстоятель Арцахской епархии Армянской Апостольской Церкви епископ Вртанес Абрамян выступил с посланием к годовщине трагических событий сентября 2023 года. В послании говорится:
Сегодня исполняется год с тех трагических событий, которые произошли с нашим народом. Несмотря на героическое сопротивление нашего народа, находившегося в девятимесячной блокаде, нужде и обреченного на голод, в условиях отсутствия помощи извне, 19 сентября 2023 года и в последующие дни Азербайджан полностью оккупировал и депортировал армянский народ из Республики Арцах, своей исторической родины,  путем военных действий и геноцидальной политики. Более 120 000 армян Арцаха были насильственно изгнаны.
К этим трагическим событиям добавился взрыв на топливном складе в Степанакерте, вследствие которого погибли и были ранены многие наши соотечественники. Затем были взяты в плен государственные деятели Арцаха — символы нашей независимости. Как мы в каждой молитве поминаем души наших героических мучеников, так же наша молитва должна быть за скорейшее освобождение наших пленных, находящихся в бакинских тюрьмах.
С глубокой болью в сердце мы констатируем произошедшее, но пусть наша скорбь и страдания не перерастут в отчаяние, чтобы мы не отвернулись от Бога и нашей родины. Да, утрата, которую мы пережили, велика и неописуема как для народа, так и для каждого из нас. Жертвой геноцидальной политики врага стали наши дети, разрушены наши дома и очаги, построенные нашей кровью и потом. Помимо человеческих и материальных ресурсов, мы потеряли и духовные основы нашей идентичности, краеугольные камни, благодаря которым твердо стоишь на своей земле. С утратой нашей святой родины мы потеряли наши монастыри, церкви и могилы наших близких.
Однако, дорогие арцахцы, это должно придать нам новые силы, новую надежду на Бога и уверенность в нашем национальном единстве, чтобы 19 сентября никогда не стал лишь днем памяти. Это должен быть день осмысления нашей жизни, день повторного обретения себя, день объединения вокруг идеи возвращения в Арцах. Воистину, справедлив и милосерден наш Господь Бог. Только преисполнившись веры и любви, мы сможем с чистой совестью перелистать эту позорную страницу нашей истории и вступить на новый путь, обозначив новые горизонты возрождения и национального пробуждения.
Слава Богу, что наши братья и сестры в Армении тепло приняли нас, не дав почувствовать себя чужими на нашей Родине- Матери. Благодаря усилиям наших соотечественников арцахцы сегодня могут интегрироваться в общественную жизнь Республики Армения, при этом сохраняя свою уникальную идентичность.
Верующие, пусть огонь надежды на возвращение никогда не угасает в наших сердцах и душах. Мы должны поддерживать этот огонь любой ценой, постоянно укрепляя его делами, полными любви, милосердия и преданности.
Верить и действовать — вот формула возвращения и новых национальных достижений. Пришло время воплотить в жизнь наши сакральные национальные мечты, использовать любую возможность для восстановления справедливости, чтобы Арцах вновь стал частью Матери-Армении, к которой все мы стремились и стремимся.
Мои молитвы к Богу и самые заветные желания моего сердца устремлены  лишь к одному — вновь увидеть Арцах армянским. И мой долг — отечески передать вам всем этот призыв, чтобы и вы на своем жизненном пути твердо следовали той же цели.
Пусть Всемогущий Господь ниспошлет благодать, даруя нашему народу силу, энергию и плоды братской любви. Пусть по воле Божьей исполнится наша национальная мечта и скоро вновь зазвонят колокола церквей Арцаха, зовя своих детей в родной очаг. Пусть огонь памяти о наших героических соотечественниках вечно горит в наших сердцах, а наши дети, находящиеся в несправедливом плену, вновь обретут свободу. Аминь!"