COP29–ին բոլոր այցելողներն իրենց պարտքը պետք է համարեն Բաքվին կոչ անել ազատ արձակել պատանդներին. ԵԽ պատգամավոր 09/19/2024 15:40 | ԼՐԱՀՈՍ
Բոլոր նրանք, որոնք այցելելու են Բաքու՝ մասնակցելու COP29–ին, պետք է իրենց բարոյական պարտքը համարեն՝ կոչ անելու ապահովել բռնի տեղահանված անձանց վերադարձը Լեռնային Ղարաբաղ և ազատ արձակել պատանդներին։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ասաց Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավոր Նատալի Լուազոն ԵԽ նիստում:
Նա հիշեցրեց, որ մեկ տարի առաջ Ադրբեջանն իրականացրել է ռազմական հարձակում Լեռնային Ղարաբաղի նկատմամբ և բռնի տեղահանել ավելի քան 100 000 անձանց՝ այս կերպ պատմության մեջ թողնելով 21-րդ դարի առաջին էթնիկ զտման հետքը։ Եվ մեկ տարի անց ոչ մեկ դեռևս հնարավորություն չունի վերադառնալու իր տուն։
«Ադրբեջանը շարունակում է պատանդ պահել նախորդ հակամարտության գերիներին, և նրանք ևս հնարավորություն չունեն վերադառնալու տուն։ Լեռնային Ղարաբաղի հոգևոր և մշակութային ժառանգությունը սպառնալիքի առջև է կանգնած, և բազում հուշակոթողներ արդեն իսկ ոչնչացվել են։ Ադրբեջանը չի ստորագրել խաղաղության համաձայնագիր Հայաստանի հետ և մի քանի շաբաթից հյուրընկալելու է «COP29» համաժողովը: Բոլոր նրանք, որոնք այցելելու են Բաքու, իրենց բարոյական պարտքը պետք է համարեն՝ կոչ անելու ապահովել վերադարձը Լեռնային Ղարաբաղ և ազատ արձակել պատանդներին»,–ասաց Լուազոն|:

Все участники COP29 должны считать своим долгом призвать Баку освободить армянских заложников - депутат Европарламента 09/19/2024   17:43  |  Лента новостей
Все, кто посетит Баку для участия в COP29, должны считать своим моральным долгом призвать к возвращению насильственно депортированных лиц в Нагорный Карабах и освобождению  заложников. Об этом, как сообщает Арменпресс, заявила член Европарламента (ЕП) Натали Луазо на заседании ЕП.
Она напомнила, что год назад Азербайджан осуществил военную агрессию против Нагорного Карабаха и насильственно изгнал оттуда более 100 тысяч человек, оставив таким образом след первой в истории этнической чистки XXI века. И через год ни у кого из изгнанных нет шансов вернуться в свой дом.
“Азербайджан продолжает удерживать в качестве заложников пленных предыдущего конфликта, и у них также нет шансов вернуться домой. Духовное и культурное наследие Нагорного Карабаха находится под угрозой, многие памятники уже разрушены. Азербайджан не подписал мирное соглашение с Арменией и через несколько недель примет конференцию COP29. Все те, кто посетят Баку, должны считать своим моральным долгом призвать к возвращению в Нагорный Карабах и освобождению заложников", - сказала Луазо.