Ուղիղ մեկ տարի առաջ Ադրբեջանի ռազմական հարձակման հետևանքով ԼՂ ամբողջ բնիկ հայ բնակչությունը մի քանի օրվա ընթացքում ստիպված եղավ լքել սեփական բնակավայրերը. ՀՀ ԱԳՆ 09/19/2024 11:20 | ԼՐԱՀՈՍ
Մեկ տարի առաջ սեպտեմբերի 19-ին Ադրբեջանի կողմից ռազմական հարձակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղի ամբողջ բնիկ բնակչությունը՝ ավելի քան 115 000 հայ, մի քանի օրվա ընթացքում ստիպված եղավ լքել սեփական բնակավայրերը։ Այս տեղահանությունը, որը էթնիկ զտման քաղաքականության վերջին փուլն էր, տեղի ունեցավ ՄԱԿ Գլխավոր ասամբլեայի նստաշրջանի ընթացքում, երբ ողջ միջազգային հանրությունը հերթական անգամ քննարկում էր հակամարտությունների խաղաղ կարգավորման, կայունության հաստատման ու զարգացման հրամայականը՝ դատապարտելով ուժի կիրառման, միջազգային նորմերի, մարդու իրավունքների խախտումների դրսևորումներն աշխարհի տարբեր անկյուններում։
Անցնող մեկ տարվա ընթացքում ՀՀ կառավարությունը, այդ թվում նաև՝ միջազգային գործընկերների աջակցությամբ, ձեռնարկեց բոլոր անհրաժեշտ քայլերը՝ հասցեագրելու ԼՂ տեղահանված հայերի առաջնային և միջնաժամկետ կարիքները, ինչպես նաև մշակելու երկարաժամկետ հեռանկարում անհրաժեշտ ծրագրեր։
Հաջորդ շաբաթ Նյու Յորքում կրկին մեկնարկելու են ՄԱԿ Գլխավոր ասամբլեայի բարձրաստիճան քննարկումները. վերջին մեկ տարվա իրադարձություններն ի ցույց են դնում միջազգային կայունության ապահովման ուղղությամբ անհետաձգելի ջանքերի, խաղաղության հաստատման հնարավորություն տվող գաղափարների, քայլերի կյանքի կոչման կարևորությունը։
Հարավային Կովկասում կայունության ապահովման հարցում Հայաստանի Հանրապետության դիրքորոշումը հստակ է. խաղաղության և հարաբերությունների շուտափույթ հաստատում՝ հիմնված ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության հարգման, տարածաշրջանում կայուն զարգացման, արդյունավետ փոխկապակցվածության, բարեկեցության ապահովման տեսլականի վրա։ Վերջինիս կյանքի կոչման՝ այս պահին առկա հնարավորությունը բաց չթողնելու և սերունդների համար առավել կայուն ու արժանապատիվ կյանքի համար նպաստավոր միջավայր ձևավորելու նպատակով այս հարցում շահագրգիռ մյուս դերակատարներից ակնկալում ենք անհրաժեշտ քաղաքական կամքի և խաղաղության օրակարգին հանձնառության հստակ դրսևորում։

Последний этап политики этнической чистки – заявление МИД Армении к годовщине азербайджанской агрессии против Нагорного Карабаха 09/19/2024   11:35  |  Лента новостей
Насильственная депортация коренного населения Нагорного Карабаха после нападения Азербайджана 19 сентября 2023 года стала последним этапом политики этнической чистки. Об этом говорится в заявлении МИД Армении.
"Год назад, 19 сентября, в результате военного нападения Азербайджана все коренное население Нагорного Карабаха, более 115 тысяч армян, в течение нескольких дней было вынуждено покинуть свои дома. Это насильственное перемещение, ставшее последним этапом политики этнической чистки, произошло в ходе сессии Генеральной Ассамблеи ООН, когда все международное сообщество в очередной раз обсуждало необходимость мирного урегулирования конфликтов, установления стабильности и развития, осудив применение силы, а также нарушение международных норм и прав человека в разных частях мира", - говорится в заявлении
В МИД РА указали, что за прошедший год правительство Республики Армения, в том числе при поддержке международных партнеров, предприняло все необходимые шаги для обеспечения неотложных и среднесрочных потребностей вынужденно перемещенных армян Нагорного Карабаха, а также для разработки необходимых программ, рассчитанных на долгосрочную перспективу.
"Обсуждения на высоком уровне Генеральной Ассамблеи ООН вновь стартуют на следующей неделе в Нью-Йорке. События прошлого года продемонстрировали важность безотлагательных усилий по обеспечению международной стабильности, реализации идей и шагов, способствующих установлению мира", - говорится в заявлении.
В ведомстве отметили, что позиция Республики Армения по вопросу обеспечения устойчивости на Южном Кавказе конкретна и ясна: скорейшее установление мира и отношений, основанных на уважении суверенитета и территориальной целостности, видении устойчивого развития, эффективной взаимосвязанности и благосостояния в регионе.
"Мы ожидаем от других заинтересованных в этом участников необходимой политической воли и четкой демонстрации приверженности мирной повестке, чтобы не упустить возможность воплотить в жизнь вышеупомянутый подход и создать условия, способствующие более стабильной и достойной жизни для будущих поколений", - отмечается в заявлении МИД Армении.