Ադամ Շիֆը առաջարկում է բռնագրավել Ադրբեջանի եկամուտներն ու դրանք ուղղել «Արցախի եկամուտների վերականգնման հիմնադրամին» 09/19/2024 12:57 | ԼՐԱՀՈՍ
ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի անդամ Ադամ Շիֆը, ով Հայ դատի Ամերիկայի հանձնախմբի սատարումն ունի Սենատի առաջիկա ընտրություններին ընդառաջ, ներկայացրել է երկկուսակցական օրենսդրական նախագիծ՝ Ադրբեջանի ֆինանսական ակտիվները բռնագրավելու և դրանք «Արցախի եկամուտների վերականգնման հիմնադրամին» փոխանցելու համար, որը պետք է ստեղծվի ցեղասպանական էթնիկ զտումների արդյունքում` Արցախից բռնի կերպով տեղահանված հայերին կորցրած եկամուտների համար փոխհատուցումներ տրամադրելու նպատակով։
Ադամ Շիֆը, օրինագիծը ներկայացնելիս, մասնավորապես, հայտարարել է․ «Արցախի ժողովրդի դեմ Ադրբեջանի շարունակական գործողությունները հումանիտար աղետ են ստեղծել և հավասարազոր են էթնիկ զտումների։ Մենք պետք է ապահովենք, որպեսզի մեղավորները պատասխանատվության ենթարկվեն, և արցախցիները փոխհատուցումներ ստանան իրենց հսկայական կորուստների դիմաց։ Իմ նախագիծը կապահովի արդարություն և ֆինանսական փոխհատուցման մեխանիզմ նրանց համար, ովքեր Ադրբեջանի ագրեսիայի պատճառով կորցրել են ամեն ինչ»։
Մեկնաբանելով նախագիծը՝ Հայ դատի Վաշինգտոնի գրասենյակի գործադիր տնօրեն Արամ Համբարյանը նկատել է․ «Մենք միանում ենք կոնգրեսական Շիֆին՝ ձգտելով համապատասխան ԱՄՆ նախագահի լիազորություններին՝ բռնագրավել ադրբեջանական ակտիվները և դրանք փոխանցել «Արցախի եկամուտների վերականգնման հիմնադրամին»՝ Արցախի և հայ ժողովրդի դեմ Ադրբեջանի հանցագործությունների համար արդարադատություն ապահովելու համարձակ նախաձեռնությանը։ Հայ դատի Ամերիկայի հանձնախմբի ազգային խորհուրդը, տարածաշրջանային մարմինները և տեղական մասնաճյուղերը հպարտ են, որ սատարում են Ադամ Շիֆին՝ մեր համայնքի երկարամյա բարեկամին, Կալիֆորնիայից ԱՄՆ Սենատի անդամի համար նրա պայքարում և խրախուսել «Ոսկե նահանգի» ամերիկահայերին քվեարկել և կամավորորագրվել նրա քարոզարշավին։
Օրինագրծի անցկացումն ապահովելու համար Հայ դատի հանձնախումբը սկսել է համագաղութային արշավ, որին կարելի է միանալ հետևյալ հղմամբ։
Շիֆին, որպես երկկուսակցական օրինագծի սկզբնական հովանավորներ, միանցել են Կոնգրեսի հայկական հանձնախմբի համանախագահ Ֆրենկ Փալոնը և ներկայացուցիչներ Գեյբ Ամոն, Ջոյս Բիթին, Ջիմ Կոստան, Ան Էշուն, Ջոշ Գոթհայմերը, Դագ Լա Մալֆան, Սեթ Մագազիները, Ջեյմս Մըք Գովերնը, Գրեյս Մենգը, Քեվին Մուլինը, Գրեյս Նապոլիտանոն, Էլեոնոր Հոլմս Նորթոնը, Յան Շակովսկին, Լինդա Սանչեսը, Բրեդ Շերմանը, Դինա Տիտուսը և Լորի Թրահանը:
Արցախի եկամուտների վերականգնման ակտը նպատակ ունի պատասխանատվության ենթարկել Ադրբեջանին ըստ հետևյալի.
· Ադրբեջանի կառավարությանը պարտադրել փոխհատուցում տրամադրել էթնիկ զտման ենթարկված հայերին:
· «Արցախի եկամուտների վերականգնման հիմնադրամի» ստեղծում՝ կորցված գույքի և բիզնեսի եկամուտների փոխհատուցման նպատակով։ Եթե Ադրբեջանը հրաժարվի, ապա օրինագիծը թույլ է տալիս կալանք դնել ԱՄՆ-ում Ադրբեջանի ինքնիշխան ակտիվների վրա՝ այդ վճարումները կատարելու համար։
Հատկանշական է, որ օրինագիծը վերահաստատում է Արցախի հայերի վերադարձի և նրանց սեփականության տիրապետման իրավունքները։ Ակտիվների առգրավման միջոցով փոխհատուցումը չի վերացնի հայկական գույքի սեփականության հանգամանքը՝ ապահովելով, որպեսզի հայերը կարողանան վերականգնել իրենց տները և բիզնեսները:
Օրինագծի ամբողջական տեքստը հասանելի է հետևյալ հղմամբ։ Օրինագծի ներկայացնելիս՝ Շիֆը անդրադարձել է նաև Արցախի ռազմաքաղաքական ղեկավարության և ռազմագերիների ազատ արձակման ու Արցախի մշակութային ժառանգության պաշտպանության խնդիրներին։ Շիֆի հայտարարության ամբողջական տեքստը հասանելի է հետևյալ հղմամբ։

В Конгресс США представили закон о конфискации активов Азербайджана и выплате компенсаций насильственно депортированным арцахцам 09/19/2024   13:56  |  Лента новостей
Член Палаты представителей Конгресса США Адам Шифф представил двухпартийный законопроект о конфискации активов Азербайджана и передаче их в Фонд восстановления доходов Арцаха, который должен быть создан с целью компенсации утраченных доходов армянам, насильственно депортированным из Арцаха в результате геноцида и этнических чисток.
“Продолжительные действия Азербайджана против народа Арцаха создали гуманитарную катастрофу и равносильны этническим чисткам. Мы должны обеспечить привлечение виновных к ответственности”, - заявил конгрессмен Адам Шифф, представляя законопроект.
Он отметил, что арцахцы, ставшие невинными жертвами этнической чистки, должны получить компенсацию за понесенные ими огромные потери.
Конгрессмен подчеркнул, что этот закон обеспечит механизм справедливости и финансовой компенсации тем, кто потерял все из-за агрессии Азербайджана.
К инициативе конгрессмена Шиффа присоединились сопредседатель Армянской фракции Конгресса Фрэнк Паллоне, Анна Эшу, Гейб Амо, Джойс Битти, Джим Коста, Джош Готтаймер, Дуг ЛаМальфа, Сет Магазинер, Джеймс Макговерн, Грейс Мэн, Кевин Маллин, Грейс Наполитано, Элинор Холмс Нортон, Ян Шаковски, Линда Санчес, Брэд Шерман, Дина Титус и Лори Трахан.
Законопроект о восстановлении капиталов жителей Нагорного Карабаха направлен на привлечение Азербайджана к ответственности по следующим пунктам: привлечь правительство Азербайджана к ответственности, потребовав выплатить компенсацию армянам, подвергшимся этнической чистке, создать Фонд восстановления доходов жителей Нагорного Карабаха с целью компенсации утраченного имущества и доходов от бизнеса.
Если Азербайджан откажется, законопроект позволит наложить арест на суверенные активы Азербайджана в США для осуществления этих выплат.
Примечательно, что законопроект подтверждает право армян Арцаха на возвращение в Нагорный Карабах и их право собственности. Компенсация путем конфискации активов не устранит право собственности армян, гарантируя, что армяне смогут восстановить свои дома и бизнес.
Полный текст законопроекта доступен по следующей ссылке. Представляя законопроект, Шифф также коснулся освобождения представителей руководства Арцаха и военнопленных и защиты культурного наследия Арцаха.