Արցախի նախկին ու ներկա ՄԻՊ-երը դիմում են ներկայացրել Հաագայի դատարանի դատախազին՝Ադրբեջանի կողմից մարդկության դեմ իրականացված հանցագործությունների ուսումնասիրություն սկսելու պահանջով 09/19/2024 16:36 | ԼՐԱՀՈՍ
Եթե որոշները կարծում են, թե մեզ հետ կատարվածը պետք է մարսենք, մոռանանք ու անցնենք առաջ, ապա չարաչար սխալվում են: Չի՛ լինելու այդպես:Այս մասին հայտնում է Արցախի ՄԻՊ Գեղամ Ստեփանյանը.
«Այսօր Արտակ Բեգլարյանի հետ Միջազգային քրեական դատարանի դատախազին ենք ներկայացրել մեր դիմումը՝ Արցախում Ադրբեջանի կողմից մարդկության դեմ իրականացված հանցագործությունների ուսումասիրություն սկսելու պահանջով:
Փարիզ - Հաագա, Արցախի (Լեռնային Ղարաբաղի) դեմ ադրբեջանական հարձակումից և ավելի քան 100,000 հայերի տեղահանումից մեկ տարի անց Գեղամ Ստեփանյանի ու Արտակ Բեգլարյանի կողմից հայց է ներկայացվել Միջազգային քրեական դատարանի դատախազին՝ մարդկության դեմ հանցագործությունների համար:
Թուֆենկյան հիմնադրամի և «Արցախի աջակցության միության» համագործակցությամբ՝ միջազգային առաջատար փաստաբաններ Ֆրանսուա Զիմերեյը և Կատալինա դե լա Սոտան ներկայացնում են Արտակ Բեգլարյանին և Գեղամ Ստեփանյանին: Նրանք զբաղեցրել են Լեռնային Ղարաբաղի Մարդու իրավունքների պաշտպանի պաշտոնը և եղել են իրենց հայրենիքից տեղահանված ավելի քան 100,000 մարդկանց մեջ:
Հայցի մեջ ընդգծվում է, որ նրանք ստիպված էին տառապել սննդի և առողջապահական օգնության բացակայությունից, որը հարուցվել էր 2022թ. դեկտեմբերին սկսած Լեռնային Ղարաբաղի 9-ամսյա շրջափակման հետևանքով: Դրան հաջորդեց Ադրբեջանի զինված ուժերի հանկարծակի ագրեսիան 2023 թվականի սեպտեմբերի 19-ին և բնակչության բռնի տեղահանությունը:
Մի խումբ այլ ղեկավարներ և բնակիչներ, որոնք չկարողացան դուրս գալ Լեռնային Ղարաբաղից, ձերբակալվեցին Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից և պահվում են անազատության մեջ: Նրանք ենթարկվում են խոշտանգումների և վատ վերաբերմունքի, ինչպես նաև զրկված են ընտանիքների ու փաստաբանների հետ պատշաճ հաղորդակցության հնարավորությունից:
Ֆրանսուա Զիմերեյի և Կատալինա դե լա Սոտայի կարծիքով՝ «Ոչինչ չի կարող արդարացնել խաղաղ բնակչության՝ իրենց հայրենիքից ու տներից բռնի զրկման փաստը: Աշխարհը պետք է մերժի այս վայրագությունը, որը մեր ներկայացրած հայցի նպատակն է»:
Հայցը ներկայացվել է որպես «հաղորդում»՝ համաձայն Հռոմի ստատուտի 15-րդ հոդվածի, որը հնարավորություն է տալիս դատախազին հետաքննություն սկսել ներկայացված տեղեկությունների հիման վրա: Փաստաբանների խոսքով՝ «Լեռնային Ղարաբաղի հայերի տեղահանությունն ունի մարդկության դեմ հանցագործության բոլոր հատկանիշները: Այն եղել է անձանց բռնի տեղահանում նրանց օրինական բնակության վայրից՝ որպես լայնամասշտաբ ոտնձգություն քաղաքացիական բնակչության դեմ՝ ամբողջովին գիտակցելով դրա հետևանքները: Բոլոր պայմաններն առկա են, որ այդ հանցագործությունների պատասխանատուները արդարադատության ենթարկվեն միջազգային քրեական իրավունքի շրջանակներում»»:

Омбудсмены Арцаха обратились в МУС с требованием расследовать совершенные Баку преступления против человечности 09/19/2024   16:40  |  Геноцид в Арцахе
Действующий и бывший омбудсмены НКР Гегам Степанян и Артак Бегларян обратились к прокурору Международного уголовного суда(МУС) с требованием начать расследование совершенных Азербайджаном в Арцахе преступления против человечности. Об этом Степанян сообщил на своей странице в соцсети Facebook.
"Если некоторые думают, что мы должны переварить то, что с нами произошло, забыть об этом и двигаться дальше, то они сильно заблуждаются", - написал Степанян.
В записи говорится, что спустя год после нападения Баку на Арцах(Нагорный Карабах) и насильственной депортации более 100 тысяч армян Гегам Степанян и Артак Бегларян подали прокурору Международного уголовного суда иск против Баку за преступления против человечности.
Артака Бегларяна и Гегама Степаняна в суде представляют ведущие юристы-международники Франсуа Зимере и Каталина де ла Сота.
В иске подчеркивается, что более 100 тысяч человек страдали от отсутствия продовольствия и медпомощи из-за 9-месячной блокады Нагорного Карабаха со стороны Азербайджана. За этим последовала агрессия ВС Азербайджана и насильственное перемещение в сентябре 2023 г.
Ряд руководителей и жителей, которые не смогли покинуть Нагорный Карабах, были задержаны властями Азербайджана и содержатся под стражей. Они подвергаются пыткам, с ним плохо обращаются, а также лишены надлежащей возможности общаться с адвокатами и членами семей.
По словам адвокатов, "ничто не может оправдать факт насильственного лишения гражданского населения своих родины и домов. “Мир должен отвергнуть это злодеяние, которое является целью поданнго нами иска", - отметили они.
Иск подан в качестве "заявления" в соответствии с 15-й статьй Римского статута, которая позволяет прокурору начать расследование на основе представленных данных.
По словам адвокатов, перемещение армян Нагорного Карабаха имеет все признаки преступления против человечества.
“Это была насильственная депортация людей с мест их законного проживания как широкомасштабное посягательство на гражданское население с полным осознанием его последствий", - отметили они.
Есть все предпосылки к тому, чтобы виновные в этих преступлениях лица понесли ответственность в рамках международного уголовного права,  указали юристы.