Ստեֆան Սեժուրնեն և Արարատ Միրզոյանն այցելել են Վեդիի ջրամբար, որը կառուցվում է Զարգացման ֆրանսիական գործակալության վարկային միջոցներով 09/15/2024 21:58 | ԼՐԱՀՈՍ
Ֆրանսիայի Եվրոպայի և արտաքին գործերի նախարար Ստեֆան Սեժուրնեն և ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն այցելել են Վեդիի ջրամբար, որը կառուցվում է Զարգացման ֆրանսիական գործակալության վարկային միջոցներով և ՀՀ կառավարության համաֆինանսավորմամբ։
Նախարարները ծանոթացել են ջրամբարի կառուցման աշխատանքների ընթացքին։ Ընդգծվել է ՀՀ դիմակայունության ամրապնդման համատեքստում ծրագրի ռազմավարական նշանակությունը:
ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը նշել է. «Հայաստանի և Ֆրանսիայի միջև գործընկերությունն ակտիվորեն զարգանում է բոլոր ուղղություններով, այստեղ մենք ականատեսն ենք դրա մեկ՝ շատ կոնկրետ, շոշափելի արդյունքի։»
Շրջայցի ժամանակ անդրադարձ է կատարվել ծրագրի՝ համայնքում տնտեսական զարգացման, լրացուցիչ ջրային ռեսուրսների ներգրավման ու ջրի կառավարման արդյունավետության բարձրացման, ոռոգելի հողատարածքների ջրամատակարարման բարելավման, ինչպես նաև շրջակա միջավայրի, զբոսաշրջության վրա զգալի դրական ազդեցությանը։
- 11/09/2024 21:35 Վթար Երևան-Գյումրի ավտոճանապարհին. կան տուժածներ
- 11/09/2024 21:21 21-ամյա վարորդը «ՎԱԶ 2107»-ով դուրս է եկել երթևեկելի գոտուց և գլորվելով հայտնվել ձորակում․ վարորդն ու հիվանդանոց տեղափոխված 2 ուղևորները պայմանագրային զինծառայողներ են

Партнерство активно развивается во всех направлениях: главы МИД Армении и Франции посетили Ведийское водохранилище 09/16/2024 09:13 | Лента новостей
Министр Европы и иностранных дел Франции Стефан Сежурнe и министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян посетили Вединское водохранилище, строящееся на кредитные средства Французского Агентства Развития и при софинансировании правительства Республики Армения.
Как сообщает пресс-служба внешнеполитического ведомства Армении, министры ознакомились с ходом строительства водохранилища. Была подчеркнута стратегическая важность проекта в контексте укрепления устойчивости Армении.
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян отметил: "Партнерство между Арменией и Францией активно развивается во всех направлениях, и мы здесь сегодня являемся свидетелями одного из весьма конкретных, ощутимых результатов".
В ходе визита было отмечено значительное положительное влияние проекта на экономическое развитие региона, привлечение дополнительных водных ресурсов и повышение эффективности управления водными ресурсами, улучшение водоснабжения орошаемых земель, а также на окружающую среду и развитие туризма.