ՄՊՀ-ն վարույթ է հարուցել ԿԳՄՍՆ-ի դեմ՝ Սնուպ Դոգի չկայացած համերգի ֆինանսավորման վերաբերյալ 09/13/2024   16:19  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ մրցակցության պաշտպանության հանձնաժողովը հայտնի ռեփեր Սնուպ Դոգի՝ դեռևս անցած տարվա սեպտեմբերին նախատեսված և չկայացած համերգի ֆինանսավորման վերաբերյալ վարույթ է հարուցել ԿԳՄՍՆ-ի դեմ՝ առերևույթ արգելված պետական օժանդակության հատկանիշներով։ Այս մասին հայտնում է ՄՊՀ-ն։
Վարույթն հարուցվել է սեպտեմբերի 3-ի նիստում, որտեղ ներկայացվել է ՄՊՀ համակենտրոնացումների և պետական օժանդակության գնահատման բաժնի` 2024 թ. օգոստոսի 29–ի զեկուցագիրը, որը վերաբերել է «Համաշխարհային աստղի հայաստանյան հյուրախաղեր» երաժշտական նախագծի շրջանակում արտիստ Սնուպ Դոգի հայաստանյան համերգը կազմակերպելու նպատակով 2023 թ. ստեղծված «Դոպինգ Սփեյս» ՍՊԸ առերևույթ արգելված պետական օժանդակության տրամադրմանը:
«Փաստինֆոյի» հետ զրույցում հանձնաժողովի խոսնակ Անի Սմբատյանը նշեց, որ պետական օժանդակություն տրամադրող մարմինները պետական օժանդակության բոլոր գործերն ուղարկում են Մրցակցության պաշտպանության հանձնաժողով՝ գնահատման։
Հանձնաժողովն արձանագրել է, որ համաշխարհային աստղի հայաստանյան համերգը կազմակերպելու նպատակով «Դոպինգ Սփեյս» ընկերությանը օժանդակություն տրամադրման հարցում դրսևորվել է ընտրողականություն, քանի որ ծրագրի իրականացումը վստահված է մեկ տնտեսավարողի՝ առանց մրցույթի: Չկան հստակ մեխանիզմներ` կապված տոմսերի վաճառքից ստացված գումարների բաշխման սխեմայի մասով. տոմսերի վաճառքից գոյացած հասույթն ամբողջությամբ տնօրինելու էր միակ տնտեսվարող սուբյեկտը:
ՀՀ կառավարության 2023 թ. օգոստոսի 11–ի որոշմամբ` «Համաշխարհային աստղի հայաստանյան հյուրախաղեր» երաժշտական նախագծի շրջանակներում հիփ-հոփ արտիստ Սնուպ Դոգի հայաստանյան համերգը կազմակերպելու նպատակով «Դոպինգ Սփեյս» ընկերությանը տրամադրվել է 2 մլրդ 318 մլն 596,800 դրամ։ ԿԳՄՍՆ-ի և ընկերության միջև կնքված պայմանագրով գումարը տրամադրվել է դրամաշնորհի տեսքով, սակայն համերգն այդպես էլ չկայացավ, այն տեղափոխվեց 2024 թվական։
Երևանում 2023 թ․ սեպտեմբերի 23-ին նախատեսված համերգի մասին հայտարարելուց հետո բուռն քննարկումներ ծավալվեցին հիմնականում համերգի վրա ծախսվելիք պետական գումարների շուրջ։ Սնուփ Դոգի համերգը չկայացավ՝ Արցախի Հանրապետությունում տեղի ունեցած պատերազմով պայմանավորված, սակայն նրան փոխանցվել է ողջ հոնորարը։ Սնուփ Դոգը գումարը չի վերադարձրել։
15:31 13/09/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԿԳՄՍՆ-ն պատասխանատու ընկերությունից պահանջել է Սնուփ Դոգի համերգի կազմակերպման հնարավոր ժամկետներ ներկայացնել
17:09 23/07/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՍնուփ Դոգը կմասնակցի Օլիմպիական խաղերի ջահի փոխանցումավազքին
15:15 14/03/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՍնուպ Դոգի համերգի անցկացման նոր ժամկետներ են քննարկվում. Ժաննա Անդրեասյան
18:15 19/12/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՍնուփ Դոգի չկայացած համերգի համար 6 մլն դոլար է տալիս, իսկ մեր թոշակները չի վճարում, ես ինչով ապրեմ 3 ամիս. Արցախից տեղահանված
12:52 07/12/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՍնուփ Դոգի համերգը տեղի ունենալու է հաջորդ տարի, այժմ բանակցվում են ժամկետները. ԿԳՄՍ նախարար

В Армении инициировали производство по поводу госфинансирования несостоявшегося концерта рэпера Снуп Догга 09/13/2024   16:55  |  Лента новостей
Комиссия по защите экономической конкуренции инициировала производство по факту государственного финансирования концерта известного рэпера Снуп Догга(Snoop Dogg) в Ереване по признакам запрещенной государственной помощи. Об этом сообщили в комиссии.
Производство было инициировано на прошедшем 3 сентября заседании.
Как отметила в беседе с “ФактИнфо” пресс-секретарь комиссии Ани Смбатян, органы, предоставляющие госпомощь, направляют все дела о господдержке на рассмотрение Комиссии по защите конкуренции.
Комиссия зафиксировала, что в вопросе оказания содействия компании для организации концерта всемирно известной звезды в Армении был проявлен избирательный подход, поскольку реализация программы доверена одному хозяйствующему субъекту без проведения тендера. Нет четких механизмов, связанных со схемой распределения средств, вырученных от продажи билетов: доходами, полученными от продажи билетов, полностью бы распоряжался один единственный хозяйствующий субъект.
Решением правительства Армении  от 11 августа 2023 года с целью организации концерта рэпера Snoop Dogg компании “Допинг Спейс” было предоставлено порядка 2,318 миллиарда драмов. По контракту, заключенному между МОНКС и компанией, сумма была предоставлена в виде гранта, однако концерт так и не состоялся, он был перенесен на 2024 год.
После анонсирования концерта, запланированного на 23 сентября, развернулись бурные дискуссии в основном по поводу госсредств, которые пойдут на концерт.
Концерт рэпера Snoop Dogg не состоялся из-за развязанной Азербайджаном агрессии против Республики Арцах, однако весь гонорар был выплачен музыканту. Snoop Dogg деньги не вернул.