Պաշտպանության նախկին փոխնախարարը համաձայնել է պետությանը փոխանցել կես միլիոն դոլար 09/12/2024 11:15 | ԼՐԱՀՈՍ
Գլխավոր դատախազությունը, ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործառույթի շրջանակում, 2024 թվականի սեպտեմբերի 9-ին կնքել է հաշտության համաձայնություն, որով ՀՀ պաշտպանության նախկին փոխնախարար Ալիկ Միրզաբեկյանը և նրան փոխկապակցված անձինք պարտավորվել են հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության փոխանցել 200 մլն ՀՀ դրամ (շուրջ 500 հազար ԱՄՆ դոլար): Այս մասին հայտնում են ՀՀ դատախազությունից։
Տեղեկացնենք, որ 2020 թվականի հոկտեմբերի 8-ին Գլխավոր դատախազության ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով վարչությունում որոշում էր կայացվել Ալիկ Միրզաբեկյանին պատկանող գույքի առնչությամբ սկսել ուսումնասիրություն:
Պատասխանողների ներկայացրած լրացուցիչ նյութերի և դիրքորոշումների հիման վրա՝ ՀՀ պաշտպանության նախկին փոխնախարար Ալիկ Միրզաբեկյանից և նրան փոխկապակցված անձանցից պահանջվել էր հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության վերադարձնել՝
5 անշարժ գույք.
1 տրանսպորտային միջոց.
12 բանկային ավանդ և պարտատոմսեր.
20 մլն 384 հազար դրամ՝ որպես ապօրինի դրամական միջոցների մնացորդ.
54 մլն 210 հազար դրամ, որը չի հիմնավորվում անձի օրինական եկամուտներով, ունի ապօրինի ծագում, փոխանցվել է բարեխիղճ ձեռքբերողի կամ հնարավոր չէ նույնականացնել և բռնագանձել:
2024 թվականի օգոստոսի 30-ին շահագրգիռ անձանց կողմից ներկայացվել է վարույթը հաշտության համաձայնությամբ ավարտելու վերաբերյալ դիմում:
2024 թվականի սեպտեմբերի 9-ին կնքվել է հաշտության համաձայնություն, որով պատասխանողները պարտավորվել են հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության փոխանցել 200 մլն ՀՀ դրամ, ինչը կազմում է հայցագնի 79 տոկոսը:
2024 թվականի սեպտեմբերի 11-ին ՀՀ գլխավոր դատախազության և պատասխանողների միջև կնքված հաշտության համաձայնությունը ներկայացվել է Հակակոռուպցիոն դատարան՝ հաստատման (Քաղաքացիական դատավարության օրենսգրքով սահմանված կարգով՝ նշված հաշտության համաձայնությունը դատարանի կողմից ենթակա է հաստատման մեկամսյա ժամկետում)։

Бывший замглавы Минобороны Армении обязуется выплатить государству $500 тыс. – прокуратура 09/12/2024   12:20  |  Лента новостей
Бывший замeститель министра обороны Армении Алик Мирзабекян и аффилированные с ним лица обязуются выплатить государству 200 млн драмов (около $500 тыс.). Об этом  сообщает Генпрокуратура.
Согласно сообщению, Генпрокуратура в рамках конфискации имущества незаконного происхождения 9 сентября текущего года заключила с экс-заместителем МО РА мировое соглашение, которым Мирзабекян и аффилированные с ним лица обязуются перечислить в пользу Республики Армения 200 млн. драмов(500 тыс долларов).
Ведомство сообщает, что еще в октябре 2020 года прокуратура решила начать проверку происхождения имущества Алика Мирзабекяна. На основе представленных ответчиками дополнительных материлов и высказанной позиции у него и аффилированных с ним лиц потребовали вернуть государству 5 объектов недвижимости, одно транспортное средство, 12 вкладов в банках, 20 млн. 384 тыс. драмов в качестве остатка незаконных денежных средств и 54 млн. 210 тыс. драмов, которые не удается обосновать законными доходами и имеет незаконное происхождение.
9 сентября 2024 года было заключено мировое соглашение, которым ответчики обязуются перечислить в пользу Республики Армении 200 млн. драмов, что составляет 79%  от цены иска.