Իրանը համաձայն է տարածաշրջանային կոմունիկացիաների ապաշրջափակմանը՝ երկրների տարածքներով անցնող ճանապարհների իրավազորությունը ճանաչելու սկզբունքով 09/10/2024   17:33  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ունենալով պատմական և մշակութային բազմադարյա կապեր Հայաստանի Հանրապետության հետ՝ Իրանի կառավարությունն ունի այդ կապերը բոլոր բնագավառներում և բոլոր ուղղություններով խորացնելու ցանկություն։ Իրանական կողմին գոհացնում է փոխհարաբերությունների ներկա վիճակը, Թեհրանը պատրաստ է օգտագործել հնարավոր բոլոր կարողությունները՝ եղբայրական կապերը զարգացնելու համար։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այդ կարծիքը հայտնեց Իրանի Իսլամական հանրապետության փոխարտգործնախարար Մուհամեդ Հասան Շեյխոլեսլամին՝ ելույթ ունենալով «Երևանյան երկխոսություն- 2024» միջազգային համաժողովում։ Նրա բնորոշմամբ՝ Իրանի և Հայաստանի սահմանները խաղաղության, բարիդրացիության, հույսի և կյանքի սահմաններ են։
«Իրանն այսօր շարժիչ ուժ է մեր տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության հաստատման համար և պատրաստ է ամբողջությամբ կառուցողական գործընթացներին։ Այս համատեքստում մենք ողջունում ենք խաղաղ բանակցությունները Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև՝ կարևորելով նաև խաղաղության պայմանագրի ստորագրումը երկու հարևանների միջև։ Մենք պատրաստ ենք օգնել Հայաստանին և Ադրբեջանին՝ հարաբերությունների կարգավորման գործում։ Կողմ ենք միասնական տարածաշրջանի հայեցակարգին՝ զարգացնելով բարիդրացիության կացութաձևը։ Անշուշտ, համաձայն ենք նաև տարածաշրջանային կոմունիկացիաների ապաշրջափակմանը՝ միևնույն ժամանակ ընդգծելով երկրների ինքնիշխանությունն ու տարածքային ամբողջականությունը հարգելու, ինչպես նաև նրանց տարածքներով անցնող ճանապարհների իրավազորությունը ճանաչելու սկզբունքը։ Մենք հարգում ենք փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող շահերն այս տարածաշրջանում»,- ասաց Իրանի փոխարտգործնախարարը։
Նա հույս հայտնեց, որ Հարավային Կովկասը չի լինի հակամարտությունների կամ արտաքին մրցակցությունների ասպարեզ, ուստի իրանական կողմը կարևորում է համատեղ օրակարգերի հաստատումն ու հարգում է միջազգայնորեն ճանաչված սահմանները։ Դիվանագետի կարծիքով՝ հայկական կողմից ներկայացրած «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծի հիմնարար կետերից է տարածքային ամբողջականության, երկրների ինքնիշխանության, իրավազորության սկզբունքների հարգումը, ինչին աջակցում է նաև Իրանի Իսլամական Հանրապետությունը։   Դիվանագետը շեշտեց, որ նորընտիր նախագահ Փեզաշքիանի վարչակազմի կողմից իրականացվող արտաքին քաղաքականության հիմքում ընկած է հարևանների հետ բարիդրացիական հարաբերությունները խորացնելու գործառույթը։
«Իրանն ունի խորքային քաղաքակրթական, պատմական ու մշակութային կապեր տեղի երկրների՝ Հայաստանի, Վրաստանի և Ադրբեջանի հետ, որոնք ներառում են ընդհանուր ժառանգությունն ու բարիդրացիական հարաբերությունները։ Աշխարհաքաղաքական տեսանկյունից մեր տարածաշրջանն ունի ռազմավարական մեծ նշանակություն այլ կենտրոնների համար։ Տարածաշրջանի անվտանգությունն ուղղակիորեն կապ ունի Իրանի հյուսիսային սահմանների հետ, ուստի մեզ համար էական է հարատև խաղաղության ու կայունության հաստատումը Հարավային Կովկասում։ Տնտեսական առումով մեր տարածաշրջանը կարևոր է էներգակիրների ու հանքանյութերի առկայության առումով։ Այստեղով են անցնում կենսական նշանակություն ունեցող էներգետիկ գազամուղերն ու նավթամուղեր։ Իրանը շահագրգռված է այդ հաղորդակցությունների արդյունավետ օգտագործմամբ, որպեսզի ընդլայնվեն կապերը Եվրոպայի և Ասիայի հետ։ Այդ նպատակով մեր երկիրը պատրաստ է տրամադրել իր համապատասխան ենթակառուցվածքները՝ խթանելով հնարավոր համագործակցությունը Կենտրոնական, Հարավային, Արևելյան Ասիայի և  Պարսից ծոցի գործընկեր պետությունների հետ»,- նշեց ԻԻՀ փոխարտգործնախարարը։
15:59 08/09/2024  |  Միջազգային լրահոսԻրանի նախագահ Մասուդ Փեզեշկիանը կայցելի Իրաք
13:58 08/09/2024  |  Միջազգային լրահոս«Զանգեզուրի միջանցքի» հարցում հակասությունը կարող է խաթարել Ռուսաստանի և Ադրբեջանի հարաբերություններն Իրանի հետ. Ադրբեջանում Իրանի նախկին դեսպան
17:43 06/09/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԻրանը Հայաստանի հետ 3 մլրդ դոլար ծավալով համագործակցություն է նախատեսում
11:12 06/09/2024  |  ՔաղաքականՄեր հարևանների տարածքային ամբողջականությանը ուղղված ամեն սպառնալիք կամ սահմանների փոփոխություն «կարմիր գիծ» է Իրանի համար. Իրանի ԱԳ նախարար

Иран согласен с разблокированием региональных коммуникаций по принципу признания юрисдикции стран над проходящими по их территории дорогами 09/10/2024   17:49  |  Лента новостей
Имея многовековые исторические и культурные связи с Республикой Армения, правительство Ирана хочет углублять эти связи во всех областях и во всех направлениях. Иранскую сторону устраивает нынешнее состояние отношений, Тегеран готов использовать все возможные возможности для развития братских связей. Как сообщает Арменпресс, такое мнение высказал заместитель министра иностранных дел Исламской Республики Иран Мохаммад Хасан Шейхолеслами, выступая на международном форуме "Ереванский диалог-2024". По его словам, границы Ирана и Армении – это границы мира, добрососедства, надежды и жизни.
"Сегодня Иран является движущей силой по установлению мира и стабильности в нашем регионе и полностью готов к конструктивным процессам. В этом контексте мы приветствуем мирные переговоры между Арменией и Азербайджаном, подчеркивая также важность подписания мирного договора между двумя соседями. Мы готовы помочь Армении и Азербайджану в нормализации отношений. Мы выступаем за концепцию единого региона, развивая форму добрососедства. Конечно, мы договариваемся и о разблокировке региональных коммуникаций, одновременно подчеркивая принцип уважения суверенитета и территориальной целостности стран, а также признания юрисдикции стран над проходящими по их территории дорогами. Мы уважаем представляющие взаимную заинтересованность интересы в этом регионе", - сказал заместитель министра иностранных дел Ирана.
Он выразил надежду, что Южный Кавказ не станет ареной конфликтов или внешней конкуренции, поэтому иранская сторона придает важное значение установлению совместных повесток и уважает международно признанные границы. По словам дипломата, одним из основополагающих пунктов представленного армянской стороной проекта "Перекресток мира" является уважение принципов территориальной целостности, суверенитета, юрисдикции стран, что также поддерживает Исламская Республика Иран.
Дипломат подчеркнул, что в основе внешней политики, реализуемой администрацией новоизбранного президента ИРИ Пезешкиана, лежит принцип углубления дружественных отношений с соседями.
“Иран имеет глубокие цивилизационные, исторические и культурные связи со странами региона - Арменией, Грузией и Азербайджаном, которые включают общее наследие и дружественные отношения. С геополитической точки зрения наш регион имеет большое стратегическое значение для других центров.
Безопасность региона напрямую связана с северными границами Ирана, поэтому нам крайне важно установить прочный мир и стабильность на Южном Кавказе. Экономически наш регион важен с точки зрения наличия источников энергии и полезных ископаемых. Здесь проходят жизненно важные энергетические газопроводы и нефтепроводы. Иран заинтересован в эффективном использовании этих коммуникаций для расширения связей с Европой и Азией. Для этого наша страна готова предоставить соответствующую инфраструктуру, способствуя возможному сотрудничеству с государствами-партнерами Центральной, Южной, Восточной Азии и Персидского залива", - заявил замминистра иностранных дел Ирана.
12:40 09/09/2024  |  Лента новостейНикакая сила не сможет разорвать территориальную связь между Арменией и Ираном - Григорян встретился с послом ИРИ: