Ալեն Սիմոնյանը հանդիպել է Իրաքի Հանրապետության Դաշնային գերագույն դատարանի նախագահ Ջասիմ Մուհամմադ Աբուդիի հետ 09/09/2024 18:02 | ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը սեպտեմբերի 9-ին ընդունել է Հայաստանում գտնվող Իրաքի Հանրապետության Դաշնային գերագույն դատարանի նախագահի գլխավորած պատվիրակությանը: Հանդիպմանը մասնակցել է նաեւ ՀՀ Սահմանադրական դատարանի նախագահ Արման Դիլանյանը:
Շնորհակալություն հայտնելով Հայաստան կատարած այցի համար՝ ՀՀ ԱԺ նախագահը կարեւորել է նման այցերը երկկողմ հարաբերությունների զարգացման տեսանկյունից՝ շեշտելով ՀՀ պատրաստակամությունը խորացնելու Իրաքի հետ ունեցած բարեկամական հարաբերությունները:
Իրաքի Հանրապետության Դաշնային գերագույն դատարանի նախագահ Ջասիմ Մուհամմադ Աբուդին իր հերթին շնորհակալություն է հայտնել ՀՀ ԱԺ նախագահին ջերմ ընդունելության համար՝ ընդգծելով Հայաստանի ու Իրաքի հարաբերությունների պատմական հենքը, դրանց նոր խթան հաղորդելու Իրաքի ցանկությունը, ինչպես նաեւ Իրաքում հայկական համայնքի առկայությունը:
ՀՀ ԱԺ նախագահը խոսել է նաեւ տարածաշրջանային զարգացումներից՝ վերահաստատելով խաղաղության օրակարգին ՀՀ հավատարմությունն ու հաստատակամությունը: Զրուցակիցները քննարկել են նաեւ երկկողմ հետաքրքրության այլ հարցեր:

Ален Симонян заявил о готовности Армении углублять дружественные связи с Ираком 09/09/2024 18:23 | Лента новостей
Председатель НС Ален Симонян 9 сентября принял находящуюся в Армении делегацию во главе с председателем Федерального Верховного суда Республики Ирак. Во встрече также принял участие председатель Конституционного суда РА Арман Диланян. Об этом сообщает пресс-служба парламента Армении.
Выразив благодарность за визит в Армению, председатель НС подчеркнул важность подобных визитов с точки зрения развития двусторонних отношений, особо выделив готовность РА углублять существующие дружественные связи с Ираком.
Председатель Федерального Верховного суда Республики Ирак Джассим Мухаммад Абуди в свою очередь поблагодарил спикера НС РА за теплый прием, подчеркнув историческую основу отношений между Арменией и Ираком, желание Ирака придать им новый импульс, а также наличие армянской общины в Ираке.
Председатель НС коснулся также региональных развитий, подтвердив приверженность и твердость РА мирной повестке. Собеседники обсудили также другие вопросы, представляющие двусторонний интерес.