Հայաստան-Արցախ միջխորհրդարանական հանձնաժողովը պետք է լուծարել. գտնում է Ալեն Սիմոնյանը 09/09/2024   11:04  |  Քաղաքական
«Հայաստան» խմբակցության քարտուղար Արծվիկ Մինասյանը այսօրվա քառօրյայում առաջարկեց Հայաստան- Արցախ միջխորհրդարանական հանձնաժողովի նիստ հրավիրել։
«Դուք իրավասու չեք չեղյալ համարել Արցախի ժողովրդի կողմից ընտրված մարմինը, դուք պարտավոր եք առաջնորդվել օրենքով, եւ քանի դեռ այդ մարմինը կա ձեր պարտականությունն է օրենքով շարժվել, մնացյալը անգործություն է, կամ հրաժարում է պարտականությունները կատարելուց»:
ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը պատասխանեց որ Արցախի Հանրապետությունը ինքն իրեն լուծարել է, եւ իրավահարաբերությունները ըստ այդմ են կառուցվում։
«Ես կարծում եմ, որ այդ ֆորմատը պետք է լուծարել: Ես չեմ կարող ինչ-որ անձանց հետ նիստ հրավիրել»։
22:29 06/09/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԱլեն Սիմոնյանի նոր օգնականը
11:20 06/09/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԱնսպասելի կարճ հանդիպում ունեցա փողոցում հավաքված տաքսու վարորդների հետ. Ալեն Սիմոնյան
07:51 06/09/2024  |  ՄամուլԱլեն Սիմոնյանի գլխավորությամբ խորհրդարանական պատվիրակություն կմեկնի Կանադա. ու՞մ են նպատակահարմար գտել ընդգրկել պատվիրակության կազմում. «Ժողովուրդ»
20:59 05/09/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԱլեն Սիմոնյանը պաշտոնական այցով կմեկնի Հունգարիա, այնուհետև՝ Կանադա
14:59 02/09/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԱլեն Սիմոնյանն ընդունել է Վրաստանի խորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Նիկոլոզ Սամխարաձեին
10:37 01/09/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԿրթությունը մի յուրահատուկ բանալի է, որի միջոցով յուրաքանչյուր անհատ կարողանալու է բացել նախկինում իր համար երազանք թվացող փակ դռները. Ալեն Սիմոնյանի ուղերձը
19:06 24/08/2024  |  Սոցիալական ցանցերՄաղթում եմ բարեկամ Ուկրաինայի ժողովրդին բարգավաճում. Ալեն Սիմոնյանը ուկրաիներենով ուղերձ է հղել
10:31 23/08/2024  |  ՔաղաքականՀայաստանի Հանրապետությունն այսօր էլ ամենօրյա պայքարի մեջ է. Ալեն Սիմոնյանի ուղերձը
10:53 20/08/2024  |  ՄամուլԱշնանը Հայաստանի ու Ադրբեջանի խորհրդարանների նախագահները կհանդիպե՞ն. «Փաստ»

Этот формат следует распустить: Симонян о созыве межпарламентской комиссию Армения-Арцах 09/09/2024 11:17 | Политика
Спикер парламента Армении Ален Симонян заявил, что нужно распустить межпарламентскую комиссию Армения-Арцах
Так он ответил в ответ на вопрос секретаря фракции "Армения" Арцвика Минасяна, намерен ли он созвать заседание этой комиссии в ближайшее время, хотя бы в рабочем порядке.
“Я лично считаю, что этот формат следует распустить… Я считаю, поскольку должностных лиц Нагорного Карабаха как таковых не существует… и я не знаю, с кем я должен это обсудить в случае возможного заседания”, - заявил он.
По его словам, как юрист считает, что нужно серьезно обсудить вопрос упразднения упомянутого формата.
В ответ Минасян указал, что понятия "Республика Арцах, "Нагорно-Карабахская Республика" как юридические понятия сохраняются во многих документах, в том числе в международных договорах. И ни одно лицо не имеет полномочий для аннулирования этих документов и упразднения институтов.
“В свете этого понятия Вы не вправе считать упраздненным избранный народом Арцаха НС республики. Вы обязаны руководствоваться законом, и пока эти акты существуют, вы обязаны руководствоваться ими, остальное – это бездействие или отказ от исполнения обязанностей”, - указал он.