Ոստիկանի սպանության մեջ կասկածվողը տվել է ինքնախոստովանական ցուցմունք. նրա մոտ հայտնաբերված «AK -74» ինքնաձիգի մեջ եղել է եւս 10 փամփուշտ 09/08/2024   12:47  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ քննչական կոմիտեի Արմավիրի մարզային քննչական վարչության քննիչների և ՀՀ ՆԳՆ ոստիկանության Արմավիրի մարզային վարչության ծառայողների համատեղ գործողությունների արդյունքում բացահայտվել է մեկ ոստիկանի սպանության, ևս չորսի նկատմամբ սպանության փորձ կատարելու դեպքը:
ՀՀ քննչական կոմիտեի Արմավիրի մարզային քննչական վարչությունում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 155-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 7-րդ կետերի, 44-155-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 7-րդ կետերով և 335-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում, որի կատարումը հանձնարարվել է քննչական խմբին, պարզվել են քննության համար էական նշանակություն ունեցող հանգամանքներ, այդ թվում՝ ենթադրյալ հանցագործություն կատարած անձի ինքնությունը, ով Արմավիրի մարզի Նալբանդյան բնակավայրի բնակիչ է։
Քննությամբ, մասնավորապես, պարզվել է, որ 2024թ. սեպտեմբերի 7-ին օպերատիվ տվյալներ են ստացվել այն մասին, որ վերջինս եղբոր անվամբ հաշվառված «VAZ 210740 I» մակնիշի ավտոմեքենայում ապօրինի հրազեն է պահում:
Նշված տեղեկատվությունն իրացնելու նպատակով ՀՀ ՆԳՆ ոստիկանության Արմավիրի մարզային վարչության ծառայողներից բաղկացած խումբը մեկնել է Նալբանդյան բնակավայր:
Նկատելով ոստիկաններին՝ նշված անձն իր մոտ գտնվող ինքնաձիգից անսպասելի սկսել է անկանոն կրակահերթ արձակել ոստիկանների ուղղությամբ, որի պատճառով ոստիկաններից երկուսը ստացել են հրազենային վնասվածքներ, իսկ կրակոցներ արձակած անձը դիմել է փախուստի՝ իր հետ տանելով նաև ինքնաձիգը:
Հրազենային վնասվածքներ ստացած ոստիկաններն անմիջապես տեղափոխել են բժշկական կենտրոն, որտեղ նրանցից մեկը, ստացված մարմնական վնասվածքներից, մահացել է:
Կատարվել է դեպքի վայրի զննություն, որտեղ հայտնաբերվել է «Լադա» մակնիշի տրանսպորտային միջոցը՝ դիմապակուն հրազենային վնասվածքներով, իսկ ավտոմեքենայի մեջ հայտնաբերվել են պարկուճներ: Ոստիկանները ճանաչվել են տուժող և հարցաքննվել։ Նշանակվել են փորձաքննություններ:
Իրականացված անհետաձգելի գործողությունների արդյունքում, դեպքից հաշված ժամեր անց, ենթադրյալ հանցագործություն կատարող անձը ձերբակալվել է և տվել խոստովանական ցուցմունքներ։ Հայտնաբերվել և առգրավվել է նաև հանցագործության գործիք` «AK -74» տեսակի ինքնաձիգը՝ լիցաքավորված 10 փամփուշտներով:
Նախաքննությունը շարունակվում է: Կատարվում են ապացուցողական և վարութային գործողություններ։
Ձեռնարկվում են միջոցառումներ՝ ինքնաձիգի ձեռք բերման աղբյուրը պարզելու ուղղությամբ:
Ոստիկանության համապատասխան ստորաբաժանմանը տրվել են հանձնարարություններ:
Ծանուցում. Հանցանքի համար մեղադրվողը համարվում է անմեղ, քանի դեռ նրա մեղավորությունն ապացուցված չէ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքով սահմանված կարգով` դատարանի` օրինական ուժի մեջ մտած դատավճռով:
18:09 02/09/2024  |  Քրեական խրոնիկոնԱրագած Ախոյանի գործով նախաքննությունն ավարտվել է․ նրան պատկանող մի շարք անշարժ գույքեր արգելադրվել են
12:56 24/08/2024  |  ՔաղաքականՀՀՄ կուսակցության փոխնախագահի և մամլո խոսնակի ձերբակալությունը ոչ մի կապ չունի ՀՀ քննչական կոմիտեի հետ. Աբրահամյան
17:54 23/08/2024  |  Քրեական խրոնիկոնՀանցավոր խումբը ստեղծել է թմրամիջոցների լաբորատորիա, իրականացրել թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառություն և զբաղվել փողերի լվացմամբ
11:44 20/08/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ քննչական կոմիտեում 2024թ. առաջին կիսամյակի ընթացքում քննված կոռուպցիոն բնույթի քրեական վարույթներով վերականգնվել է 2023թ. նույն ժամանակահատվածի համեմատ 4 անգամ ավելի վնաս. ամփոփում
19:53 19/08/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՇարժման ակտիվ օրերին «GG» ընկերության շուրջ աղմուկից հետո որևէ հետապնդում չի իրականացվում․ գործը «դամոկլյան սրի» պես առկախված է
19:29 16/08/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԹլիկի համայնքապետին ու նրա որդուն ծեծել են փեսայի հարազատները. ՔԿ-ն մանրամասներ է հայտնել
20:46 13/08/2024  |  ԼՐԱՀՈՍ«Գրիգոր Լուսավորիչ» ԲԿ-ում 36 շաբաթական պտղի մահվան դեպքով քրեական վարույթ չի նախաձեռնվել
14:54 13/08/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ քննչական կոմիտեում 2024թ առաջին կիսամյակում քննվել է անչափահասների նկատմամբ կատարված հանցագործությունների վերաբերյալ 1032 քրեական վարույթ
10:38 13/08/2024  |  Քրեական խրոնիկոնՇմոլ գազից թունավորման հետևանքով 26–ամյա կնոջ մահվան դեպքի առթիվ նախաձեռնված քրեական վարույթով մեղադրանք է ներկայացվել ՍՊ ընկերության փականագործին
18:06 12/08/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ քննչական կոմիտեում 2024թ․ առաջին կիսամյակում քննվել է անչափահասների կողմից կատարված հանցագործությունների վերաբերյալ 338 քրեական վարույթ

В Армении задержали подозреваемого в убийстве полицейского: он дал признательные показания 09/09/2024   09:34  |  Криминальная хроника
Следственный комитет Армении сообщает о раскрытии убийства одного и покушении на убийство четверых полицейских.
Как сообщает пресс-служба СК,  в рамках инициированного следственным управлением СК РА по Армавирской области уголовного производства по пунктам 1 и 7 части 2 статьи 155,  пп. 1 и 7 ч. 2 ст. 155 и ч.1 ст. 335 УК Армении, установлены имеющие существенное значение для следствия обстоятельства, в том числе личность предполагаемого преступника, который является жителем села Налбандян Армавирской области РА.
В частности, следствием установлено, что 7 сентября текущего года поступила оперативная информация о наличии незаконного оружия в салоне автомобиля марки «VAZ 210740 I», зарегистрированного на имя его брата.
В целях реализации полученной информации группа в составе сотрудников управления МВД РА по Армавирской области отправилась в населенный пункт Налбандян.
Заметив полицейских, упомянутый человек из имевшегося при нем автомата неожиданно открыл беспорядочную стрельбу по полицейским. Двое из полицейских получили ранения, а стрелявший обратился в бегство, прихватив с собой также автомат.
Раненые полицейские сразу же были доставлены в медцентр, где один из них скончался от полученных ранений.
"Произведен осмотр места происшествия, где обнаружен автомобиль марки “Лада” с огнестрельными повреждениями на лобовом стекле. А в машине были найдены гильзы. Полицейские признаны потерпевшими и допрошены. Назначены экспертизы. В результате предпринятых неотложных действий спустя несколько часов после случившегося предполагаемый преступник был задержан и дал признательные показания. Обнаружено и изъято  орудие преступления - автомат "AK -74", заряженный  с 10 патронами. Предварительное расследование продолжается, проводятся процессуальные действия. Предпринимаются меры для установления источника приобретения автомата. Соответствующим подразделениям полиции даны поручения", - говорится в сообщении.
Ранее сообщалось, что в результате стрельбы погиб оперуполномоченный управления МВД по Армавирской области капитан полиции Айрапет Степанян, а участковый полицейский того же отдела лейтенант полиции Артур Айвазян получил телесные повреждения и был госпитализирован в Армавирский медицинский центр.
8 сентября около 2:40, в Армавирской области был обнаружен 41-летний Манук Маркарян, подозреваемый в убийстве и покушении на убийство, а также в ношении и хранении незаконного оружия. Он был задержан и представлен в Следственный комитет и признался.
17:44 04/08/2021  |  Лента новостейЖестокое убийство в Армавире: мужчина забил до смерти своего гостя и сжег его тело
13:01 22/12/2020  |  Криминальная хроника44-летний мужчина арестован в Армении по обвинению в убийстве своего гостя
10:18 12/06/2019  |  Криминальная хроникаЗадержан подозреваемый в двойном убийстве в армянском селе Араташен - СК
11:41 24/03/2018  |  Криминальная хроника18-летний юноша взят под стражу по обвинению в убийстве 22-летнего парня в армянском селе Армавир
15:38 22/03/2018  |  Криминальная хроникаСтали известны новые подробности убийства молодого парня в армянском селе Армавир
13:08 22/03/2018  |  Криминальная хроникаСК Армении сообщил подробности убийства молодого парня в селе Армавир
11:25 22/03/2018  |  Криминальная хроникаСсора между молодыми парнями в армянском Армавире закончилась жестоким убийством одного из них
12:09 13/04/2017  |  Криминальная хроникаМолодая женщина найдена убитой близ детской площадки в армянском Армавире