Բռնի տեղահանված շուրջ 115.000 արցախցուց ՀՀ քաղաքացիություն է ստացել միայն 3000-ը 09/03/2024 12:38 | ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիություն ստանալու համար դիմել է Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված 4300-ից ավելի անձ, որոնցից քաղաքացիություն տրվել է շուրջ 3000-ին։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Ազգային ժողովի պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստին այս մասին ասաց ՆԳՆ միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայության պետ Արմեն Ղազարյանը:
«Մենք ամսի 30-ի դրությամբ ունենք Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված 4300-ից ավելի անձանց քաղաքացիության դիմումներ։ Շուրջ 3000 մարդու արդեն հանրապետության նախագահի հրամանագրով շնորհվել է ՀՀ քաղաքացիություն։ Այստեղ մի կարևոր նկատառում պետք է հաշվի առնել՝ անչափահասները չեն դիմում քաղաքացիություն ստանալու, որովհետև ծնողներին քաղաքացիություն տալուց հետո անձնագրի փոփոխությամբ անչափահասը դառնում է ՀՀ քաղաքացի»,-ասաց Ղազարյանը։
ՆԳՆ միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայության պետի խոսքով՝ Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված անձանց համար արդեն գործում է դյուրացված կարգ։
«Քաղաքացիության մասին օրենքով սահմանված է 90 աշխատանքային օր՝ մոտ չորս ամիս, բայց Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված անձանց պարագայում միջինում գործընթացը տևում է երկու ամիս։ Երկրորդ էական հանգամանքը, որ այս համակարգի պատմության ընթացքում ընդհանրապես այդպիսի բան տեղի չի ունեցել, մենք առաջին անգամ ենք կիրառում՝ մեր բոլոր տարածքային ստորաբաժանումները մարզերում ընդունում են քաղաքացիության դիմումներ։ Եվ դա էականորեն արագացնում է գործընթացը։ Հնարավորինս նաև արագացնում ենք գործընթացները․ եթե, օրինակ, ունենում են ծննդյան վկայականի խնդիր, արդարադատության նախարարության մեր գործընկերների հետ աշխատում ենք այդ խնդիրներն արագ ձևով լուծել»,-եզրափակեց Արմեն Ղազարյանը։
Նշենք որ 2023 թվականի սեպտեմբերին Բաքվի նախաձեռնած ռազմական ագրեսիայի հետեւանքով Արցախից բռնի տեղահանվեց ամբողջ բնակչությունը՝ շուրջ 115 հազար հայ։ ՀՀ իշխանությունները չկատարեցին Արցախի անվտանգության երաշխավորը լինելու սահմանադրական պարտականությունը եւ որեւէ քայլ չձեռնարկեցին կանխելու ռազմական ագրեսիան։

Для насильственно депортированных из Нагорного Карабаха действует упрощенная процедура получения гражданства Армении 09/03/2024   13:02  |  Лента новостей
Более 4300 человек, насильственно депортированных из Нагорного Карабаха, обратились за получением гражданства Республики Армения. Из них около 3000 гражданство получили. Об этом, как передает Арменпресс, сообщил начальник Службы миграции и гражданства МВД Армен Казарян на заседании постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам.
"По состоянию на 30 августа у нас имеются заявления на получение гражданства от более 4300 человек, насильственно изгнанных из Нагорного Карабаха. Указом президента республики гражданство РА уже получили около 3000 человек. Здесь следует учитывать важное обстоятельство: несовершеннолетние не претендуют на получение гражданства, поскольку после предоставления гражданства его родителям несовершеннолетний становится гражданином Республики Армения посредством смены паспорта", - сказал Казарян.
По словам начальника Службы миграции и гражданства МВД РА, для насильственно изгнанных из Нагорного Карабаха уже действует упрощенная процедура.
"По закону о гражданстве определено 90 рабочих дней, это около четырех месяцев, но в случае с лицами, насильственно изгнанными из Нагорного Карабаха, процесс длится в среднем два месяца. Второе важное обстоятельство, которого никогда не было в истории этой системы и которое мы используем впервые, - все наши территориальные единицы в областях принимают заявления на получение гражданства. И это существенно ускоряет процесс. Мы также максимально ускоряем процессы. Если, например, у них есть проблемы со свидетельством о рождении, мы вместе с нашими коллегами в Минюсте стараемся по-быстрому решить их ", - заключил Армен Казарян.