Պաշտպանի հանձնարարությամբ արագ արձագանքման խումբ է մեկնել Ոստիկանության բաժին. առանձնազրույց է տեղի ունեցել Արամ Երիցյանի հետ 08/02/2024 10:10 | ԼՐԱՀՈՍ
Օգոստոսի 1-ին փաստաբան Ռոման Երիցյանն ահազանգ է ներկայացրել Մարդու իրավունքների պաշտպանի թեժ գիծ հեռախոսահամարին՝ հայտնելով, որ Ոստիկանության ծառայողները բռնություն են գործադրել իր եղբոր՝ Արամ Երիցյանի նկատմամբ և նրան ձերբակալել ու տեղափոխել են Ոստիկանության Արաբկիրի բաժին:
Պաշտպանի հանձնարարությամբ արագ արձագանքման խումբ է մեկնել վերոնշյալ բաժին, առանձնազրույց է տեղի ունեցել Արամ Երիցյանի հետ՝ նշում են ՄԻՊ գրասենյակից։
Առանձնազրույցի ընթացքում վերջինս ներկայացրել է տեղի ունեցածի մանրամասները: Պաշտպանի ներկայացուցիչներն արձանագրել են նաև նրա մոտ առկա մարմնական վնասվածքները:
Այցի ընթացքում արձանագրվել է, որ Արամ Երիցյանին օգնություն տրամադրելու նպատակով հրավիրվել է նաև շտապ բժշկական օգնության խումբ:
Այցի արդյունքներն ամփոփվել են, Պաշտպանի հանձնարարությամբ նախաձեռնվել է նշված հարցի քննարկման ընթացակարգ: Մարդու իրավունքների պաշտպանն առանցքային է համարում դեպքի հանգամանքները քրեական դատավարության օրենսգրքով սահմանված կարգով քննության առարկա դարձնելու հանգամանքը, որպիսի պահանջով կդիմի իրավասու պետական մարմիններին:
Ավելի ուշ, Պաշտպանի թեժ գծի հեռախոսահամարին նաև ահազանգ է ստացվել առ այն, որ Արաբկիր վարչական շրջանի քննչական բաժնում խոչընդոտվում է փաստաբանի մուտքը, մասնավորապես տևական ժամանակ չի ապահովվում փաստաբանի և ձերբակալված Արամ Երիցյանի տեսակցությունը, ինչպես նաև վարույթին ներգրավելու հարցը։
Բարձրացված խնդիրը քննարկվել է քննչական մարմնի իրավասու ներկայացուցչի հետ, արդյունքում՝ ապահովվել է փաստաբանի մուտքը քննչական բաժին:
Մարդու իրավունքների պաշտպանը ևս մեկ անգամ ընդգծում է, որ փաստաբանի անխոչընդոտ մասնագիտական գործունեությունը մարդու իրավունքների պաշտպանության պատշաճ համակարգի կարևորագույն նախապայմաններից է, արդարադատության համակարգում և իրավունքի գերակայության ապահովման գործում այն ունի առանցքային կարևորություն:
Այս հարցի վերաբերյալ ևս պարզաբանումներ կպահանջվեն պետական իրավասու մարմնից:
- 10/07/2024 15:52 Էներգետիկներ հաճախ է օգտագործել. Նոր Երզնկայի դպրոցում հանկարծամահ եղած աշակետը հայոց պատմություն առարկայից հանրապետական օլիմպիադայի մասնակից էր

Омбудсмен Армении потребовала расследования обстоятельств инцидента с избиением Арама Ерицяна полицейскими 08/02/2024   11:49  |  Лента новостей
Группа оперативного реагирования аппарата Омбудсмена Армении по поручению Защитника прав человека после поступления сигнала об инциденте с избиением Арама Ерицяна, брата адвоката Романа Ерицяна, отправилась в отделение полиции для выяснения всех деталей случившегося. Об этом сообщила защитник прав человека Анаит Манасян в соцсети.
Ранее Роман Ерицян сообщил, что  сотрудники полиции избили его брата Арама Ерицяна, задержали его и доставили в арабкирский отдел полиции.
В ходе беседы последний представил подробности инцидента. Представители омбудсмена зафиксировали факт нанесенных ему телесных повреждений. В ходе визита также зафиксировано, что для оказания Араму Ерицяну медицинской помощи была вызвана бригада "Скорой помощи".
Омбудсмен считает необходимым расследование обстоятельств случившегося в предусмотренном УПК  порядке и с подобным требованием обратится  в компетентные госорганы.
Позже поступил сигнал о том, что адвокату препятствуют и в допуске в следственное отделение, в частности, длительное время не обеспечено свидание адвоката с задержанным Арамом Ерицяном, а также не решен вопрос о привлечении к производству.
Проблема была рассмотрена  с представителем следственного органа. Вопрос о допуске в следственное отделение адвоката был решен.
16:31 28/04/2020  |  Криминальная хроникаЗавершено следствие по делу о выбивании показаний полицейскими
13:00 11/12/2019  |  Криминальная хроникаСтало известно, у кого полицейские "выбивали" показания
17:39 26/11/2019  |  Лента новостейНовые подробности вскрылись в истории со скандальным видео выбивания показаний полицейскими
15:36 25/11/2019  |  Криминальная хроникаСкандальное видео выбивания показаний в полицейском отделе обернулось уголовным делом
13:10 22/11/2019  |  Криминальная хроникаССС Армении готовит материалы по факту предполагаемых пыток в одном из полицейских отделений
12:50 22/11/2019  |  Криминальная хроникаВ Армении проверяют скандальные кадры жестокого выбивания показаний полицейскими