Երևանն ու Բաքուն պայմանավորվել են, թե որտեղով պետք է անցնեն սահմանային գծերը. ԱՄՆ պետքարտուղարի օգնական 07/31/2024   13:09  |  Քաղաքական
ԱՄՆ պետքարտուղարի Եվրոպայի և Եվրասիայի հարցերով օգնական Ջեյմս Օ՛Բրայենը հայտարարել է, որ Երևանն ու Բաքուն համաձայնության են եկել սահմանների սահմանազատման շուրջ և պայմանավորվել են, թե որտեղով պետք է անցնեն սահմանային գծերը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին Ջեյմս Օ՛Բրայենը հայտարարել է ԱՄՆ Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի տարածաշրջանային համագործակցության և անվտանգության ենթահանձնաժողովում կայացած լսումների ընթացքում։
Անդրադառնալով Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի ինքնիշխան և ռազմավարական տարածքների օկուպացիայի մասին հարցին՝ Օ՛Բրայենը, մասնավորապես, նշել է․
«Երկու կողմերն էլ համաձայնության են եկել սահմանազատման գործընթացի շուրջ։ Նրանք պայմանավորվել են, թե որտեղ պետք է լինեն սահմանային գծերը։ Եվ ճիշտ եք, որ կան որոշ հատվածներ, որոնք երկու կողմերն էլ դեռ վերահսկում են, բայց հավանական է, որ նրանք կնահանջեն սահմանների համաձայնեցման արդյունքում, և այս առումով հատուկ հետաքրքրություն են ներկայացնում բարձր լեռնային շրջանները: Բայց կրկին շեշտում եմ, որ սա գործընթաց է, որի վրա աշխատում են երկու կողմերը»։
Նա նաև հավելել է, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև բանակցություններ են ընթանում խաղաղության համաձայնագրի շուրջ, որի մաս է կազմում նաև հենց սահմանների դեմարկացիան։
11:31 31/07/2024  |  ՔաղաքականԱՄՆ-ը փորձում է պայմաններ ստեղծել, որպեսզի Հայաստանը հրաժարվի Ռուսաստանի հետ ավանդական ամուր հարաբերություններից. Ջեյմս Օ'Բրայեն
11:06 31/07/2024  |  ՔաղաքականԱՄՆ-ը դիտարկում է Ռուսաստանը և Չինաստանը շրջանցող առևտրային ճանապարհի հնարավորությունը՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի տարածքով. Օ՛Բրայեն
22:40 29/07/2024  |  Միջազգային լրահոսԱՄՆ պետական պարտքը պատմության մեջ առաջին անգամ հասել է 35 տրիլիոն դոլարի
20:59 28/07/2024  |  ԱնցուդարձԿինը սպանել է նախկին հարսին և գրություն թողել ոստիկանության համար
10:50 28/07/2024  |  Միջազգային լրահոսԱՄՆ-ը նոր ռազմական հրամանատարություն կստեղծի Ճապոնիայում
20:15 26/07/2024  |  Միջազգային լրահոսՏեխասում երկրաշարժ է տեղի ունեցել
22:33 25/07/2024  |  Միջազգային լրահոսՍպիտակ տանը մեկնարկել է Բայդեն-Նեթանյահու հանդիպումը
22:13 25/07/2024  |  Անցուդարձ70-ամյա տղամարդը 5 օր գոյատևել է վայրի բնության մեջ՝ առանց սննդի և ջրի

Ереван и Баку договорились о том, где должны проходить линии границы - помощник госсекретаря США 07/31/2024   13:19  |  Политика
Помощник госсекретаря США по делам Европы и Евразии Джеймс О'Брайен заявил, что Ереван и Баку достигли соглашения о демаркации границы и договорились о том, где должны проходить линии границы. Об этом, как передает Арменпресс, Джеймс О'Брайен заявил в ходе слушаний, состоявшихся в подкомитете по региональному сотрудничеству и безопасности комитета по международным отношениям Сената США.
Обращаясь к вопросу оккупации Азербайджаном суверенных и стратегических территорий Армении, О'Брайен особо отметил:
“Обе стороны договорились о процессе демаркации. Они договорились о том, где должны проходить линии границы. И вы правы, что есть некоторые территории, которые обе стороны все еще контролируют, но вполне вероятно, что они отступят в результате пограничного соглашения, и особый интерес в этом плане представляют высокогорья. Но я еще раз подчеркиваю, что это процесс, над которым работают обе стороны”.
Он также добавил, что между Арменией и Азербайджаном ведутся переговоры по мирному соглашению, частью которого является именно демаркация границы.