Ռուսական կողմը գրավոր տեղեկացրել է. դադարեցնում է հայկական մի շարք ընկերությունների բուսական ծագման մթերքների արտահանման հնարավորությունը 07/18/2024 13:54 | Մեկնաբանություն
Ռուսական կողմը գրությամբ դիմել է հայկական կողմին՝ տեղեկացնելով, որ դադարեցնում է մի շարք ընկերությունների բուսական ծագման մթերքների արտահանման հնարավորությունը։ Այս մասին ֆեյսբուքում հայտնել է Բաբկեն Պիպոյանը.
««Ռուսաստանը դադարեցնում է Հայաստանից ներմուծումը» վերնագրերին զուգահեռ սկսվում է ամենագետների «կարծիքահայտնումը»։
Պրոռուսականներն իրենց ոգեւորությունն արտահայտում են վստահ, որ սա նրանց պատասխանն է հակառուսական քաղաքականությանը, հակառուսները նույնկերպ փորձում են հիմնավորել նրանց «քխ» լինելը։
Մինչդեռ, քչերին է հետաքրքրում, որ սահմանափակվել է միայն մի քանի ընկերության հնարավորությունը՝ հիմնավորմամբ, որ դեռեւս մայիսին դիմել էին պեստիցիդների թույլատրելի քանակի գերազանցման եւ քայլեր ձեռնարկելու ուղղությամբ եւ մինչ օրս պատասխան չեն ստացել արդյունքների մասին։ Գրությամբ հորդորել են նաեւ իրականացնել ուսումնասիրություն եւ արդյունքների մասին տեղեկացնել։
Ցավալի է, բայց փաստ, մեզ՝ «խիստ հայրենասերներիս», չհետաքրքրեց փաստը, որ պեստիցիդների մնացորդային քանակները գերազանցող մթերքն օգտագործել ենք նաեւ մենք։ Դե ֆակտե, մարդու կյանքն ու առողջությունն ստորադասվում է քաղաքական երանգավորումներին։
Պետական կառույցը պարտավոր է մեկնաբանել.
1. Արդյո՞ք ռուսական կողմից մայիսին ստացել է տեղեկություն առ այն, որ պեստիցիդների մնացորդային քանակը գերազանցում է նորմը։
2. Եթե ստացել է, ի՞նչ քայլեր է ձեռնարկել։
3. Ինչո՞ւ արդյունքների մասին չի տեղեկացրել ռուսական կողմին, իսկ եթե հայտնաբերել է վտանգներ, որոնք սպառնում են նաեւ մեզ, ինչու չի տեղեկացրել նաեւ հայ սպառողներին։
4. Եթե գրություն ստանալուց հետո քայլեր չի ձեռնարկել, ինչո՞ւ է ցուցաբերել հանցավոր անգործություն՝ հարվածի տալ դնելով եւ սպառողներին, եւ տնտեսվարողներին։
Հ. Գ.
Ոչ բոլորի տնտեսվարողների սահմանափակումն առնվազն պետք է հուշեր, որ պրոբլեմն այլ տեղ է պետք փնտրել։
Բարդակ, բարդակ մինչեւ վերջ»
- 09/17/2024 08:28 ՔՊ-ում անհանգիստ են․ Փաշինյանը «չիստկա» է անելու․ «Հրապարակ»
- 09/17/2024 08:25 «Ջուրը հոսանքի պես պետք է հասանելի լինի». Փաշինյանը խաբել է. Մաս 216. «Ժողովուրդ»

Россия сообщила о запрете импорта сельхозпродукции некоторых компаний из Армении – Пипоян потребовал пояснений от регулятора 07/18/2024   14:30  |  Комментарий
Российская сторона обратилась к армянской стороне с письмом, сообщив о прекращении возможности экспорта продуктов растительного происхождения целого ряда компаний. Об этом написал на своей странице в соцсети Facebook председатель общественной организации "Информированный и защищенный потребитель" Бабкен Пипоян
"На фоне заголовков "Россия прекращает импорт из Армении" начинают звучать мнения всезнаек. Пророссийские эксперты выражают свое воодушевление, уверенные в том, что это ответ на антироссийскую политику. А антироссийские таким же образом пытаются представить свои основания в пользу того, что россияне "плохие". Между тем мало кого волнует, что возможности лишь нескольких компаний были ограничены на том основании, что еще в мае они обратились по поводу превышения допустимого уровня содержания пестицидов и принятия мер и до сих пор не получили ответа по поводу результатов. В письме озвучен также призыв провести расследование и информировать о результатах. Печально, но факт, что нас, «сильных патриотов», не заинтересовало то, что и мы употребляли в пищу продукты, в которых превышен допустимый уровень остаточного содержания пестицидов. Де-факто жизнь и здоровье человека подчинены политическим подтекстам", - написал Пипоян.
Он подчеркнул, что госструктура обязана выступить с комментарием по поводу того,  поступала ли в мае от российской стороны информация о том, что остаточное содержание пестицидов превышает норму.
"Если да, то какие шаги были предприняты.  Почему о результатах не была проинформирована российская сторона? Если же были выявлены риски, в том числе и для нас, то почему об этом не проинформировали армянских потребителей?Если после получения письма российской стороны шагов  предпринято не было, то почему было проявлено преступное бездействие, поставившее под угрозу как потребителей, так и хозсубъекты?" - указал он.
"Ограничение деятельности лишь нескольких (не всех) представителей хозсубъектов должно было как минимум подсказать, что проблему следует искать в другом месте. Бардак, бардак без конца", - добавил он в качестве постскриптума.