Ալեն Սիմոնյանը բարձր է գնահատել Չինաստանի դիրքորոշումը՝ ի պաշտպանություն Հայաստանի ինքնիշխանության, անկախության և տարածքային ամբողջականության 07/11/2024 14:37 | Քաղաքական
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հուլիսի 11-ին ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ֆան Յոնին, ով ավարտում է իր դիվանագիտական առաքելությունը մեր երկրում: Այս մասին հայտնում են Աժ-ից։
Կարեւորելով հայ-չինական հարաբերությունների շարունակական խորացման գործընթացը՝ Ալեն Սիմոնյանը շնորհակալություն է հայտնել դեսպանին այդ հարցում ունեցած ավանդի համար: Դեսպան Ֆան Յոնն էլ իր հերթին շնորհակալություն է հայտնել ՀՀ ԱԺ նախագահին արդյունավետ փոխգործակցության եւ համագործակցության համար ու վստահեցրել, որ հայ-չինական հարաբերությունները ճիշտ ուղու վրա են, եւ դրանց զարգացումը շատ կարեւոր է Չինաստանի համար:
Ալեն Սիմոնյանը բարձր է գնահատել Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության դիրքորոշումը՝ ի պաշտպանություն Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխանության, անկախության եւ տարածքային ամբողջականության:
Զրուցակիցները քննարկել են նաեւ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ խաղաղության պայմանագրին, տարածաշրջանային խնդիրներին եւ հայ-չինական համագործակցությանը վերաբերող տարբեր հարցեր:

Симонян высоко оценил позицию Китая в защите суверенитета, независимости и территориальной целостности Армении 07/11/2024   15:10  |  Лента новостей
Председатель Национального Собрания Армении Ален Симонян 11 июля принял Чрезвычайного и Полномочного посла КНР в РА Фань Юна, завершающего дипломатическую миссию в нашей стране. Об этом сообщает пресс-служба парламента Армении.
Подчеркнув процесс последовательного углубления армяно-китайских отношений, А.Симонян поблагодарил посла за вклад в этом деле. Посол Фань Юн, в свою очередь, выразил признательность спикеру НС за эффективное взаимодействие и сотрудничество, заверив, что армяно-китайские отношения находятся на правильном пути и их развитие весьма важно для Китая.
Ален Симонян высоко оценил позицию КНР в защите суверенитета, независимости и территориальной целостности РА.
Собеседники также обсудили различные вопросы, касающиеся мирного договора между Арменией и Азербайджаном, региональных проблем, армяно-китайского сотрудничества.
10:36 10/07/2024  |  Информационная платформаПрямые рейсы свяжут Армению и Китай
17:39 09/07/2024  |  Лента новостейМгер Григорян и посол Китая заявили о важности участия Армении в крупных региональных проектах
15:26 20/06/2024  |  ПолитикаАршакян назвал отношения с Китаем одним из важных приоритетов внешней политики Армении
16:51 18/04/2024  |  ПолитикаКитай поддерживает реализацию армянского проекта “Перекресток мира” - Чэнь Чжу
17:51 21/03/2024  |  Лента новостейПашинян и вице-премьер Госсовета Китая обсудили возможности разблокирования инфраструктуры в регионе Южного Кавказа