ԶՊՄԿ-ի բաժնետերերից Վոլնըրթը 1.2 միլիարդ ԱՄՆ դոլարի արբիտրաժային հայց է ներկայացրել Ներդրումային վեճերի կարգավորման միջազգային կենտրոն՝ ընդդեմ ՀՀ կառավարության 06/26/2024   17:09  |  Քրեական խրոնիկոն
2024 թվականի հունիսի 21-ին Համաշխարհային բանկի Ներդրումային վեճերի կարգավորման միջազգային կենտրոնի (ICSID) Գլխավոր Քարտուղարը գրանցել է «Վոլնըրթ Ֆայնենս Լիմիթիդ» ընկերության (Վոլնըրթ) արբիտրաժային հայցը Հայաստանի Հանրապետության դեմ, որը ներկայացվել էր 2024 թվականի հունիսի 3-ին և փոխանցվել էր Վարչապետի աշխատակազմին, Արտաքին գործերի նախարարությանը, Ֆինանսների նախարարությանը և Միջազգային իրավական հարցերով Հայաստանի Հանրապետության ներկայացուցչին։
Վոլնըրթի արբիտրաժային հայցը հետևել է 2023 թվականի հոկտեմբերի 16-ին Հայաստանի Հանրապետության Կառավարությանը ներկայացված և վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին հասցեագրված վեճի մասին ծանուցմանը: Կառավարությունը ծանուցվել էր 1998 թվականի Հայաստանի Հանրապետության Կառավարության և Կիպրոսի Հանրապետության Կառավարության միջև ներդրումների խրախուսման և պաշտպանության մասին համաձայնագրով իր կողմից ստանձնած պարտավորությունների լուրջ խախտումների մասին։
Վոլնըրթի ներդրումը Հայաստանի խոշորագույն հանքարդյունաբերական ընկերությունում՝ «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ» ՓԲԸ-ում (ԶՊՄԿ), խաթարվել է Կառավարության կողմից քաղաքական դրդապատճառներով իրականացված արշավի հետևանքով, որը նպատակ է հետապնդել ԶՊՄԿ-ում զգալի բաժնեմաս ձեռք բերելու: Մասնավորապես, Կառավարությունը թույլ չի տվել Վոլնըրթին իրականացնել ԶՊՄԿ-ում իր օրինական բաժնետիրական իրավունքները, ինչը հանգեցրել է առնվազն 1.2 միլիարդ ԱՄՆ դոլարի չափով վնասների (փորձագիտական գնահատման արդյունքում վնասի չափը կարող է զգալի ավելանալ)։
Չնայած վեճի մասին ծանուցումից ի վեր Վոլնըրթի ցուցաբերած բարեխիղճ ջանքերին՝ բանակցություններ վարելու այս հարցերի լուծման համար, Հայաստանի կառավարությունը նախընտրեց ընդհանրապես չհամագործակցել Վոլնըրթի հետ: Ընդհակառակը, կառավարությունը սրեց վեճը՝ աջակցելով Վոլնըրթի հայաստանյան դուստր ընկերությունների վրա հարձակումները («Մուն Մեթալս» ՓԲԸ և «Զանգեզուր Մայնինգ» ՍՊԸ):
Վոլնըրթի ղեկավարությունը, իր բաժնետերերի և խմբի ընկերությունների հետ միասին, առաջնահերթ է համարում այս վեճի վրա ուշադրություն կենտրոնացնելը՝ ընկերության իրավունքները պաշտպանելու և արժեքները պահպանելու համար: Վոլնըրթը ICSID-ի վարույթում ներկայացված է բարձրակարգ իրավաբանների թիմով և գործով ներգրավել է միջազգային մակարդակի խորհրդատուների և փորձագետների: Թեև հիասթափեցնող է, որ Հայաստանի Կառավարությունը ընտրել է անհարկի դատավարական ճանապարհը, Վոլնըրթը պատրաստ է հետամուտ լինել իր պահանջներին մինչև վերջ թե՛ ICSID-ում և թե՛ դրանից դուրս:
16:00 15/04/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԶՊՄԿ-ի աշխատակիցները դոնորական արյուն են հանձնել (տեսանյութ)
20:17 15/03/2024  |  ՏնտեսությունԻնչի հաշվին էր ավելացել ԶՊՄԿ-ի հարկային վճարումները. մուտքերի կրկնակի նվազման պատճառը արտահանման տուրքի վերացումն է
17:53 21/06/2023  |  ՏնտեսությունԳնել Սանոսյանն ընդունել է ԶՊՄԿ տնօրեն Ռոման Խուդոլիին և «Ագարակի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ»-ի նորանշանակ տնօրեն Ալեքսանդր Բելյաևին
12:58 11/05/2023  |  ՏնտեսությունԶՊՄԿ-ն ռեկորդային՝ 145 մլրդ 536 մլն դրամ հարկ է վճարել 2022-ին. այսինքն՝ մի տարում 6 տարվա հարկ. վարչապետ
18:23 21/04/2023  |  ՔաղաքականԻրենց դարդը Սյունիքի մարզը չէր, ԶՊՄԿ-ից եկող ծորակիկներն էին, որոնք փակեցինք. Փաշինյան
19:40 17/04/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԶՄՊԿ աշխատակցի սպանությունը շարունակում է մնալ չբացահայտված, իրավապահները դեռևս չեն պարզել՝ ՀՀ ներխուժած ադրբեջանցի դիվերսանտների առնչությունը դեպքին
15:53 08/04/2023  |  Արտակարգ պատահարներՎթարային հոսանքազրկման պատճառով ԶՊՄԿ-ում խաթարվել է աշխատանքը, պոչատարից արտահոսք է եղել. հայտարարություն
15:54 23/02/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԶՊՄԿ անվտանգության դեպարտամենտի նախկին ղեկավար Արամ Գասպարյանն ազատ արձակվեց «Վարդաշեն» ՔԿՀ-ից

Один из акционеров ЗММК Walnort подал иск против правительства Армении на 1,2 миллиарда долларов 06/27/2024   10:05  |  Криминальная хроника
Генеральный секретарь Международного центра по урегулированию инвестиционных споров (ICSID) Всемирного банка 21 июня зарегистрировал арбитражный иск компании Walnort Finance Limited (далее –  Walnort) против Республики Армения, который был подан 3 июня 2024 года и передан аппарату премьер-министра, министерствам иностранных дел и финансов, а также представителю РА по международным правовым вопросам.
Как сообщили в компании Walnort, их арбитражный иск последовал за уведомлением о споре, представленном правительству Республики Армения 16 октября 2023 года и адресованном премьер-министру Николу Пашиняну. Кабмин был извещен о серьезных нарушениях обязательств, принятых им «Соглашением между Правительством Республики Армения и Правительством Республики Кипр о поощрении и защите инвестиций» от 1998 года.
Отмечается, что инвестиция Walnort в крупнейшую горнодобывающую компанию Армении – ЗАО "Зангезурский медно-молибденовый комбинат" (ЗММК) – была сорвана в результате проводимой правительством по политическим мотивам кампании, которая преследовала цель получить значительную долю в ЗММК. В частности, правительство не позволило Walnort реализовать свои законные акционерные права в ЗММК, что привело к убыткам в размере не менее 1,2 млрд долларов США (в результате экспертной оценки эта сумма может значительно возрасти).
Несмотря на добросовестно прилагаемые Walnort после извещения о споре усилия по  ведению переговоров по решению этих вопросов, правительство Армении предпочло вообще не сотрудничать с компанией. Напротив, правительство обострило спор, поддержав нападки на дочерние компании Walnort в Армении (ЗАО "Мун Металс" и ООО "Зангезур майнинг"), заявили в компании.
Руководство Walnort со своими акционерами и компаниями группы считает приоритетной концентрацию внимания на данном споре с целью защиты прав компании и отстаивания ее ценностей.
"В производстве ICSID компания Walnort представлена командой высококвалифицированных юристов, к делу привлечены также консультанты и эксперты международного уровня. Хоть и разочаровывает тот факт, что правительство Армении выбрало ненужный путь судебного разбирательства, но компания Walnort готова добиваться выполнения своих требований до конца как в ICSID, так и за его пределами", – говорится в сообщении компании.
09:31 01/03/2024  |  Лента новостейИздание Hetq отреагировало на утверждение ЗММК о том, что российское ООО “ГеоПроМайнинг” не являлось и не является акционером комбината